Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Jaskinia Vilenica, czyli jaskinia wróżek


Dziś Jama Vilenica to jedna z setek jaskiń słoweńskiego Krasu. Do połowy XIX wieku miała jednak reputację największej, najpiękniejszej i najczęściej odwiedzanej jaskini tego regionu. Jest też jedną z pierwszych jaskiń w ogóle, które udostępniono turystom.

Choć trudno w to uwierzyć, to turystyczna historia Vilenicy sięga aż I połowy XVII wieku. W 1633 roku Hrabia Petazzi, lokalny właściciel ziemi, przekazał jaskinię lokalnej parafii z Lokev (dziś wieś, położona przy włoskiej granicy, ok. 10 km od Triestu). Duchowni niemal od razu docenili jej piękno, a także korzyści wynikające z komercjalizacji groty. Szybko więc udostępnili ją turystom.

Aż do odkrycia i otwarcia Jaskini Postojnej, czyli do początku XIX wieku, Vilenica cieszyła się mianem największej, najpiękniejszej i najczęściej odwiedzanej jaskini w środkowego Krasu. I nic dziwnego. Charakteryzuje się bogactwem form krasowych i ich wyjątkową urodą, które można podziwiać na ponad 450-metrowej trasie zwiedzania. Tyle bowiem udostępniono turystom ze wszystkich ponad 1300 kilometrów korytarzy. Mimo to zwiedzanie trwa ok. godziny.

I warto wybrać się na tę wycieczkę. Trasa prowadzi w głąb groty o kształcie rowka przecinanego licznymi salami pełnymi niespotykanych kształtów i stropów. Jest ich więcej i więcej im dalej schodzimy w dół. Pierwszą dużą salą jest Sala Taneczna, w której każdego roku odbywa się wręczenie nagród Międzynarodowego Festiwalu Literackiego Vilenica, stanowiącego przegląd twórczości pisarzy, dramaturgów i eseistów z Europy Środkowej.

Dalej trasa zwiedzania prowadzi raz pod górę, a raz w dół. Co chwilę też przechodzimy przez większe sale, z których ostatnia to Sala Wróżek. Jej nazwa wzięła się nie tylko ze względu na fantastyczne kształty cieszące oczy wszystkich zwiedzających. Nawiązuje też do nazwy samej jaskini. Według dawnych przekazów, kiedy legendy i mity były powszechnie uznawane za fakty, okoliczni mieszkańcy mieli zobaczyć we mgle wydobywającej się z wejścia do jaskini wróżki. A że w języku słoweńskim „wróżki” to „vile”, więc tak też nazwali swoją grotę.

Od 1963 roku Jaskinia Vilenica znajduje się pod opieką Jamarsko Društvo Sežana, którego członkowie wyposażyli trasę zwiedzania w niezbędną infrastrukturę i oświetlenie. Oni też organizują wycieczki:

- w każdą niedzielę i słoweńskie święta

- od 1 kwietnia do 31 października, w godz. 15-17

- od 1 listopada do 31 marca - zorganizowanych grup po wcześniejszym uzgodnieniu tel.: +48 52 321 49 87 lub info@visitslovenia.pl

 

Adres:

Bazoviška cesta 9

SI-6210 Sežana

 

Słowenia - piksel

Noclegi w pobliżu