Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Kranjska Gora


  • Kranjska Gora, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Bogomir Košir
  • Jezero Jasna, vir: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Bogomir Košir
  • Kranjska Gora, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora
  • Nordijski Center Planica, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Janez Šmitek
  • Slap Peričnik, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Janez Šmitek

Kranjska Gora to miasto położone na północno-zachodnim krańcu Słowenii w Alpach Julijskich, niedaleko włoskiej i austriackiej granicy. Słynie przede wszystkim z tego, że jest najstarszym i popularnym wśród turystów z całej Europy ośrodkiem narciarskim w Słowenii. 

Spis treści:

Miasto Kranjska Gora jest także siedzibą gminy o tej samej nazwie, w której w skład wchodzą takie miejscowości jak: Log, Mojstrana, Belce, Dovje, Kranjska Gora, Gozd Martuljek, Podkoren, Rateče, Srednji Vrh, Zgornja Radovna. Powierzchnia gminy Kranjska Gora wynosi 256,3 km².

Historia 

Nazwę Kranjska Gora spotykamy już w XVII wieku, przy czym starszą nazwą tego miasta była Borovška Ves lub Mary on White Gravel. Borovška Ves wzięła się od starej sosny (sl. bor), która według legendy stała w miejscu, w którym dziś stoi kościół. Nazwa Mary on White Gravel pochodzi od jakości gleby, na której znajduje się Kranjska Gora. 

Pierwszym punktem zwrotnym w rozwoju Kranjskiej Gory była budowa drogi przez przełęcz Vršič, co zwiększyło strategiczne znaczenie tego regionu. Kolejnym przełomowym krokiem w historii Kranjskiej Gory była budowa kolei oraz skoczni narciarskiej Planica

Slap Peričnik, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Janez Šmitek

 

Ciekawe miejsca 

 

Wodospad Peričnik

Wodospad Peričnik jest jednym z najwyższych wodospadów w Słowenii, mierzy on aż 52 metry. Prowadzi do niego oznakowany szlak z Mojstrany. Najlepiej zwiedzać go pieszo lub na rowerze. 

Jeśli chcesz przedostać się na drugą stronę wodospadu lub pod nim, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ ścieżka jest mokra i śliska. Wyżej znajduje się kolejny wodospad, do którego również można dotrzeć, ale jego wysokość to zaledwie 16 metrów. 

 

Wodospady Martuljek 

Pod szczytem Špik znajdują się  dwa wodospady Martuljek - górny oraz dolny. Wodospad górny jest szczególnie spektakularny. Widok spadającej wody z ponad 110-metrowej ściany zapiera dech w piersiach. Trasa do niego jest dość łatwa, ale trasa prowadząca do miejsca, w którym wodospad bierze swój początek jest odpowiednia tylko dla dobrze wyposażonych alpinistów! Następnie potok kontynuuje swoją ścieżkę przez Górę Jasenje. Wodospad dolny spada z 50-metrowej ściany do 400-metrowego, wąskiego wąwozu, utworzonego z wapienia - Wąwozu Martuljek. 


WSKAZÓWKA 

Polecamy odwiedzenie obu wodospadów późną wiosną, kiedy są one najbardziej widowiskowe ze względu na topniejący śnieg.


 

Kaplica Rosyjska 

Drewniana kaplica pod wezwaniem świętego Vladimira, została zbudowana w 1917 roku przez rosyjskich jeńców wojennych dla upamiętnienia zmarłych w trakcie budowy drogi przechodzącej przez przełęcz Vršič. Część poległych jeńców rosyjskich została pochowana w Trenta, a większość w grobach zbiorowych na Vršiču i pod nim, w kamiennym grobowcu w kształcie piramidy. 

Niedaleko miejsca pochówku poległych jeńców wzniesiono kaplicę pamiątkową w stylu rosyjskim. Konstrukcja kaplicy jest  drewniana. Pierwotnie była pokryta korą, później małymi deskami. Skromne wnętrze prezentuje ciekawy ołtarz z ikonami, kute żyrandole i świeczniki. Pod względem kościelnym i prawnym należy ona do rosyjskiej parafii prawosławnej w Belgradzie. W momencie jej budowy była najprawdopodobniej najbardziej wysuniętą na zachód cerkwią na świecie

 

Rezerwat przyrody Zelenci 

Rezerwat przyrody Zelenci wiele osób uznaje za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie.   

Położony jest na północnym skraju Parku Narodowego Triglav. Bagno z wrzosowiskami Drni ma około 1200 metrów długości i  średnio 150 metrów szerokości, biorąc pod uwagę różnicę między najszerszymi i najwęższymi częsciami. 

W zachodniej części bagna leży szmaragdowozielone jezioro, z którego wypływa wiele niezwykle czystych strumieni, co nadaje wodzie charakterystyczny niebiesko-zielony kolor. To właśnie z tego powodu jezioro i bagno nazwano Zelenci (zielony).

W tym rezerwacie występuje wiele interesujących roślin, w tym rosiczka mięsożerna, a wśród zwierząt licznie reprezentowane są płazy i ptaki lęgowe.


CIEKAWOSTKA

Jezioro Zelenci nie zamarza zimą,

jego temperatura przez cały rok wynosi około 6 ° C. 


 

Alpy Julijskie

Alpy Julijskie to  najwyższe pasmo górskie w Słowenii. Leżą w północno-zachodniej Słowenii i północno-wschodnich Włoszech. Ich najwyższy szczyt Triglav jest jednocześnie najwyższym szczytem Słowenii. Większość powierzchni Alp Julijskich jest częścią Parku Narodowego Triglav.


WARTO WIEDZIEĆ

Park Narodowy Triglav obejmuje 880 kilometrów kwadratowych, 

co stanowi 4% powierzchni Słowenii.


Od 2003 roku Alpy Julijskie są uznawane za  rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera (MAB), co oznacza, że ​​są objęte szczególną ochroną ich zasobów naturalnych i bioróżnorodności.

 

Kranjska Gora, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora

 

Przełęcz Vršič 

Przełęcz Vršič położona na wysokości 1611 m n.p.m. jest najwyższą przełęczą drogową we wschodnich Alpach Julijskich. Ta wysokogórska droga ma 50 serpentyn, 24 po stronie Kranjskiej Gory i 26 po stronie Trenta.

We Vršiču można odpocząć, coś zjeść lub napić się w górskich chatach. Vršič  jest również punktem startowym na Małą Mojstrovkę i Jalovec oraz na bardzo popularną (głównie rodzinną) górę Slemenova Špica.

Po drodze można zobaczyć Rosyjską Kaplicę, a także niezwykłą twarz młodej kobiety w klifie (Ajdovska deklica) stworzoną przez naturę.

 

Jezioro Jasna 

Jezioro Jasna znane jest przede wszystkim z odbicia gór w krystalicznie czystej wodzie. Składa się z dwóch połączonych ze sobą sztucznych jezior u zbiegu potoków Velika Pišnica  i Mala Pišnica. Ku zaskoczeniu wielu turystów można tu także łowić ryby, należy jednak wcześniej wykupić licencję, ponieważ jest to znany okręg rybacki. 

 

Jezero Jasna, vir: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Bogomir Košir

 

Planica (Nordic Center Planica)

Nordic Center Planica to miejsce znane ze słoweńskiej tradycji skoków narciarskich, a także z treningów biegowych i zawodów.

Nordijski Center Planica, źródło: Arhiv Turizem Kranjska Gora, foto Janez Šmitek

Budynek centralny, reprezentujący centrum narciarstwa biegowego i skoków narciarskich, składa się z platformy widokowej, Muzeum Planicy na dwóch piętrach, tunelu aerodynamicznego oraz zaplecza gastronomicznego. 

 Jeśli ktoś ma ochotę na przygodę, to może zjechać z mamuciej skoczni dzięki “Planica Zipline”. Najmłodsi goście mogą bawić się w parku adrenaliny przeznaczonym dla dzieci, a także w kąciku dziecięcym w centralnym ośrodku narciarstwa biegowego.

 

Słoweńskie Muzeum Alpejskie

Słoweńskie Muzeum Alpejskie w Mojstranie to unikatowe centrum alpinizmu w całym kraju. 

Można wybrać się na spacer po stałej wystawie - „Droga jest historią, historia jest drogą” . Wystawa poprowadzi Cię od zaczątka góry i przygotowań do wspinaczki, przez schroniska górskie, aż do zdobycia szczytów.

Punkt informacyjny Parku Narodowego Triglav znajduje się na parterze. W sklepie muzealnym można kupić oryginalną pamiątkę, a dzieci mogą skorzystać z letnich warsztatów.

 

Wizyta w gospodarstwie Liznjek 

Wizyta w gospodarstwie Liznjek przenosi turystów do starego wiejskiego domu, zamieszkiwanego przez bogatych rolników w drugiej połowie XVII wieku.

W ponad 300-letnim Domu Liznjek w Kranjskiej Gorze można przejść się po drewnianym domu z  czarną, ceglaną kuchnią, szerokim holem i pokoikiem. Dom charakteryzuje się  malowidłami na zewnętrznej stronie, kamiennym łukowym portalem i drewnianym balkonem zwanym „gank”.

W 1983 r.  Zagroda Liznjek  została odrestaurowana i przekształcona w muzeum.

 

Kranjska Gora kulinarnie

  • Placki gryczane z twarogiem - Ajdovi krapi s skuto

  • Ziemniaczana „mešta” ze smalcem - Krompirjeva mešta z zaseko

  • Placki Rateče - Rateški krapi

  • Ser Srjan - Sir Srjan

 

Letnie imprezy

  • Rosyjski weekend - w corocznej ceremonii upamiętniającej żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w  trakcie budowy drogi przez przełęcz Vršič, w  Kaplicy Rosyjskiej  zwykle biorą udział najwyżsi przedstawiciele Federacji Rosyjskiej i Słowenii, a także społeczeństwo, które chce w symboliczny sposób pokazać przyjaźń między narodami. 

  • Dzień Wsi w Rateče - jedno z najpiękniejszych miejscowych wydarzeń etnologicznych rozpoczyna procesja mieszkańców wioski w strojach ludowych  z  gospody Šurc na rynek we wsi. Potem następuje prezentacja dawnych zajęć chłopskich, występy chóru, zespołu folklorystycznego i pozostałych artystów.

  • Spotkanie na Potrójnej Granicy - na szczycie góry Peč (1508 m n.p.m.) powyżej  Rateče z potrójną granicą między Słowenią, Austrią i Włochami alpiniści ze wszystkich trzech krajów zbierają się w drugą niedzielę września.

  • Wieczór w wiosce Dovje - to lokalne wydarzenie o  najdłuższej tradycji  jest przeznaczone dla wszystkich, którzy szanują dziedzictwo kulturowe i chcą pielęgnować narodowe zwyczaje, tańce, pieśni, kuchnię i lokalne rzemiosło. 

  • Święto pod lipą w Podkoren - mieszkańcy Doliny Górnej Sawy spotykają się w każdą sobotę od maja do końca sierpnia na popularnych uroczystościach ludowych, podczas których ludzie tańczą i śpiewają, a także jedzą i piją. 

  • Spotkanie Jeźdźców Trzech Krain - od 2004 roku, kiedy Słowenia stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, Kranjska Gora jest gospodarzem zlotu jeźdźców z Austrii, Włoch i Słowenii . Centralne wydarzenie “Spotkanie Jeźdźców Trzech Krajów” organizowane jest co roku w innym kraju. 

 

Wydarzenia zimowe

  • Adwent w Kranjskiej Gorze - w grudniu Kranjska Gora wita bogato zdobionymi ulicami i głównym placem, który zimą zamienia się w magiczną alpejską wioskę.

  • Błogosławieństwo koni - pod koniec grudnia w Dzień św. Szczepana odbywa się  tradycyjne poświęcenie koni. Ten stary zwyczaj przodków jest starannie pielęgnowany przez mieszkańców Kranjskiej Gory. W imieniny patrona koni św. Szczepana procesja koni wraz z właścicielami udaje się do kościoła w Dovje.

  • Szopka na żywo w lodowym królestwie - w wąwozie Mlačca w Mojstranie będziecie świadkami wyjątkowego widowiska „Szopka na żywo w lodowym królestwie”. Po przedstawieniu można przejść się po Lodowym Królestwie Królowej Śniegu, dużej kryształowej sali z zamarzniętymi wodospadami i strumieniami wody. Można też zobaczyć kolejną szopkę, tym razem „nieożywioną” w drodze na parking.

 

Miejsca docelowe w okolicy

Kanjska Gora: zarezerwuj nocleg

Jeśli szukasz prostego sposobu na rezerwację sprawdzonego noclegu, wypełnij formularz kontaktowy. W ciągu dwóch dni roboczych odezwiemy się z propozycją szytą na miarę.

Mapa

Źródło: kranjska-gora.si

 

Słowenia - piksel