Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


InformacjeNoclegi w Słowenii

KOMUNIKACJA W SŁOWENII

Słowenia leży na szlaku wakacyjnych podróży rodaków do Chorwacji czy Włoch. Coraz więcej osób dostrzega, iż po udane wakacje nie trzeba jechać dalej niż do kraju leżącego pomiędzy Chorwacją a Włochami.

Spis treści:

Samochód

Trasa  uzależniona jest od tego,  z której części naszego kraju udajemy się do Słowenii.
Polska – regiony zachodnie oraz północno-zachodnie
Ten środek transportu dla  podróżujących w 2, 3 lub więcej osób wydaje się optymalny. Komfort podróży, niezależność czy względy ekonomiczne -  to tylko wybrane atuty tej formy transportu. Dla mieszkańców regionów zachodnich i północno-zachodnich  najlepszym rozwiązaniem będzie podróż przez Niemcy w kierunku  na Norymbergę i Monachium. Dalej  w kierunku austriackich miast - Salzburga i Grazu, stamtąd w zależności od naszych preferencji, kierujemy się  już do Lublany lub w inny region Słowenii.
Polska – pozostałe regiony
Dla kierowców, którzy swoją podróż rozpoczną na terenie któregoś z niewymienionych powyżej regionów proponujemy trasę przez Śląsk dalej przez Republikę Czeską  w kierunku na Wiedeń i po przejechaniu stolicy Austrii wybór docelowego  miasta   lub regionu  na terenie Słowenii.

Ważne informacje
Dodatkowe opłaty: kalkulując koszt podróży proszę uwzględnić opłaty za przejazd przez wybrane tunele na terenie Austrii  (całkowity koszt w zależności od obranej trasy to 20-30 euro) oraz koszt winiet, które są opłatą za korzystanie z autostrad na terenie Austrii oraz Słowenii.

Wypożyczalnie samochodów

Europcar SłoweniiaW Słowenii funkcjonuje kilka międzynarodowych firmy wypożyczających samochody. Polecamy skorzystanie z usług naszego sprawdzonego partnera - ABC Rent a car, która prowadzi wynajem w ramach globalnej sieci EUROPCAR. Oferuje on samochody różnej klasy dostępne w 9 miejscach na terenie całego kraju.


Szczegóły oferty wynajmu samochodów >


Ceny paliw w Słowenii

(stan na styczeń 2023 r.)

Benzyna

Olej napędowy

LPG

  • Super 95   1.3 €/L
  • Super 100 1.60 €/L

1.5 €/L

0.9  €/L

Winiety 2023 - Słowenia

Winieta Cena
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 110.00 EUR
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 30.00 EUR
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2A) 15.00 EUR
Roczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 220 EUR
Miesięczna winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 60 EUR
Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3.5 tony (klasa 2B*) 30 EUR
Roczna winieta dla motocykli 55.00 EUR
Półroczna winieta dla motocykli 30.00 EUR
Tygodniowa winieta dla motocykli 7.50 EUR
Klasa B2 - głównie furgonetki i vany. Więcej informacji o klasie 2B

Więcej informacji na temat winiet obowiązujących w Słowenii.

Winiety 2024 - Austria

Poniżej prezentujemy aktualne ceny winiet na słoweńskie autostrady, obowiązujące w roku 2022:

Winieta Cena
AT: 10-dniowa winieta (dla pojazdów do 3.5 t) Ważna od wybranego dnia 9,60 EUR
AT: 2-miesięczna winieta  (dla pojazdów do 3.5 t) Ważna od wybranego dnia 28,20 EUR
AT: roczna winieta (dla pojazdów do 3.5 t) Ważna od 1 grudnia poprzedzającego roku do 31 stycznia następnego roku. 93,80 EUR
AT: 10-dniowa winieta (dla motocykli) Ważna od wybranego dnia 5,60 EUR
AT: 2-miesięczna winieta (dla motocykli) Ważna od wybranego dnia 14,20 EUR
AT: roczna winieta (dla motocykli) Ważna od 1 grudnia poprzedzającego roku do 31 stycznia następnego roku. 37,20 EUR

Więcej na temat winiet w Austrii

Kolej

Połączenia kolejowe w SłoweniiDla osób mieszkających w Warszawie lub okolicach podróż koleją np. do Lublany jest prostsza niż  się na pozór wydaje. Proponujemy połączenie Warszawa – Lublana z przesiadką w Wiedniu (koszt w zależności od taryfy: 70 – 100 euro) lub  z Warszawy pociągiem EC Polonia bezpośrednio do Villach – austriackiego miasta, leżącego przy granicy ze Słowenią, a stamtąd pociągiem InterCity,  bądź kolejami regionalnymi -  do Lublany.  Oczywiście łatwiej jest zorganizować podróż przez Villach  ze względu na koszty (bilet w promocji Warszawa – Villach -  39 euro, połączenie Villach – Lublana - 20 euro -  bez względu na kategorię pociągu jaki wybierzemy; na drugi odcinek bilety najlepiej kupić w kasie dworca w Villach).
Powyżej przedstawiliśmy, naszym zdaniem,  optymalne rozwiązania – oczywiście istnieją również inne konfiguracje połączeń, ale są one droższe,  a podróż trwać będzie ponad 20 godzin.

Autobus

Niestety większość linii autobusowych z Polski do Włoch czy Chorwacji, których trasa biegnie przez terytorium Słowenii, nie zatrzymuje się w Lublanie. Wyjątek stanowi np. autobus firmy Bispol. Cena biletu z Bielska-Białej do Lublany to koszt około 500 złotych przy 12 godzinnej jeździe.

Samolot

Istnieje możliwość podróżowania do Lublany bezpośrednio z lotniska Chopina w Warszawie. Połączenie realizowane jestprzez Słoweńskie linie lotnicze Adria Airways. Słoweńskie linie narodowe to "tradycyjny" przewoźnik będący członkiem Star Alliance. Bezpośrednie loty Lublana – Warszawa – Lublana odbywają się 3 razy w tygodniu, a rezerwując odpowiednio wcześnie można bilet w dwie strony nabyć za nieco ponad 500 PLN (cena obejmuje wszystkie podatki, bagaż itp..). Lot trwa około 1h 40 min. Połączenia realizowane są samolotami Bombardier CRJ 200. W Słowenii jest obecnie jedno lotnisko, z którego operują rejsowe samoloty. Aerodrom Ljubljana to międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany w odległości 60 kilometrów od stolicy kraju - Lublany. Autostrada pozwala w kilkadziesiąt minut dotrzeć do centrum miasta.

Pierwszy lot na trasie Warszawa - Lublana odbył się 31.03.2014 o godz. 11:05.

Inni "tradycyjni" przewoźnicy oferują połączenia z przesiadką w Frankfurcie, Monachium bądź Wiedniu ale koszt biletów w dwie strony wynosi z reguły ponad 1300-1400 PLN

Obecnie prócz lotniska w Warszawie nie ma bezpośredniego połaczenia z Polski do Słowenii. Dobrym i praktykowanym rozwiązaniem jest podróż do Słowenii tanimi liniami lotniczymi. Poświęcając odrobinę czasu możemy znaleźć łączone połączenia do samej Lublany z EasyJet’em z Paryża, Londyńskiego Stansted lub Luton czy Brukseli. Możemy  też wybrać jedno z  lotnisk sąsiadów - np. w Wenecji (Marko Polo lub Treviso) lub Trieście. Stamtąd do Słowenii możemy dojechać pociągiem lub zarezerwować miejsce w busach GoOpti, które za około 30 Euro. 

Do Państwa należy decyzja, która propozycja połączenia lotniczego Warszawa – Lublana jest optymalna, my jednak, co nie jest odkryciem dla biznesu, proponujemy połączenie z Adria Airways z Warszawy z dolotem z któregoś Polskiego lotniska regionalnego. Natomiast dla osób mających więcej czasu szybsze kupienie biletu z Warszawy do Lublany lub poszukanie połączenia "tanimi liniami" z transferem busem GoOpti.

Oto lista propozycji (ze względu na częste zmiany w rozkładach lotów prosimy potraktować poniższe zestawienie wyłącznie orientacyjnie):

Lotnisko wylot Przesiadka Lotnisko docelowe Linia lotnicza Przybliżony koszt za całą trasę w jedną stronę
Gdańsk, Poznań oraz inne polskie porty lotnicze z połączeniami do Londynu Londyn Stansted Treviso (Wenecja)
lub
Triest
Ryanair 40 euro
Bydgoszcz Weeze (Dusseldorf) Treviso Rynaair 40 euro
Berlin SFX dla podróżujących z zachodnich regionów Polski np. Szczecina Bezpośrednio Zagrzeb Germanwings 30 Euro

 

GoOpti Słowenia - logoTransfery busem z lotnisk do Lublany i innych miast w Słowenii

Transfery GoOpti to jedna z największych firm świadcząca usługi transferów pomiędzy słoweńskimi miastami, a lotniskami w Lublanie (Brnik), Trieście, Wenecji (Marco Polo, Treviso). Sposób zarówno rezerwacji miejsc w busach, jak również sama podróż jest bezproblemowa. Płatność dokonuje się na stronie stronie przewoźnika: www.goopti.si
Po zarezerwowaniu przejazdu otrzymujemy  informację o orientacyjnej godzinie odjazdu – natomiast  24 godziny przed planowanym odjazdem otrzymamy precyzyjną informację o godzinie wyjazdu. Busy kursują zarówno z Lublany na lotniska, jak również odbierają podróżnych z lotniska np. w Wenecji i w przeciągu 2,5 godzin przywożą do Lublany.

Komunikacja wewnątrz kraju

Połączenia kolejowe w Słowenii

Słowenia posiada dobrze rozwiniętą siatkę połączeń autobusowych oraz kolejowych – specyfiką komunikacji autobusowej jest fakt, iż linie komunikacji krajowej obsługiwane są przez różne firmy. Aby zdobyć dokładną informację o godzinach odjazdu oraz ceny biletu najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na dworzec autobusowy i tam dopytać o połączenia ewentualnie skorzystanie ze stron internetowych dworców autobusowych np. w Lublanie. Dla obniżenia kosztów podróży warto wykupić bilet powrotny. UWAGA: Aby cena była niższa trzeba podróżować w dwie strony z tym samy przewoźnikiem (tą informację bez problemu uzyskamy w informacji). Przykładowy koszt podróży na trasie Lublana – Piran w jedną stronę to 10 Euro, kupując bilet powrotny za dwa bilety zapłacimy 16 Euro

Standard połączeń kolejowych jest lepszy niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju. Wadą tego środka transportu jest czas przejazdu słoweńskimi kolejami (Slovenskie Żeleznice). Niestety jest on daleki od oczekiwań. Informacje oraz kupno biletów dostępne jest na dworcach / stacjach kolejowych. Dwa największe słoweńskie miasta, czyli Lublanę i Maribor połączenie kolejowe, które obsługiwane jest m.in. przez pociągi Pendolino.

Wynajem samochodu – koszt wynajmu auta jest podobny jak w naszym kraju. Dla przeciętnego turysty jest on wysoki, a co za tym idzie o ograniczonym dostępie.
Poniżej przedstawiamy wybrane firmy operujące na terenie Słowenii.
HERTZ; SIXT; AVIS; EUROPCAR

Autobus z lotniska do Lublany

Godziny odjazdów autobusów Lublana > Lotnisko > Lublana 

Komunikacja pomiędzy lotniskiem pod Lublaną (miejscowość Brnik), a centrum Lublany (Dworzec autobusowy oraz kolejowy) możliwa jest m.in. poprzez regularne połączenie autobusowe. Położone 40 kilometrów od Lublany z jej centrum. Na lotnisku autobus odjeżdża sprzed hali odlotów, natomiast z dworca autobusowego ze stanowiska nr 28. Koszt to 4,20 Euro (bilety do nabycia . Podróż trwa około 50 minut. Dla osób, które podrózują w grupie, lub cenią sobie komfort promonujemy skorzystanie z oferty firmy GoOpti - rezerwacja możliwa również przez naszą stronę.
  poniedziałek - piątek sobota niedziela
Letališče (lotnisko) - Lublana
4,10 EUR
05:20*, 06:10, 07:10*, 08:10*, 09:10, 10:10*, 11:10, 12:10*, 13:10, 14:10*, 15:10, 16:10*, 17:10, 18:10*, 19:10, 20:10*  06:10, 09:10, 11:10, 13:10, 15:10, 17:10, 19:10 06:10, 09:10, 11:10, 13:10, 15:10, 17:10, 19:10 

*nie kursują w okresie 28 - 30 kwietnia, 28 - 31 grudnia

Logo PrevozSposób na tanie podróżowanie po Słowenii

Autorami strony internetowej www.prevoz.org jest grupa studentów informatyki. Doszła ona wspólnie do wniosku, że w Słowenii można wykorzystać swoje samochody do taniego przemieszczania się po kraju. Powstał pomysł stworzenia strony internetowej, która koordynowałaby całe te przedsięwzięcie.

Strona internetowa www.prevoz.org powstała z myślą o studentach, którzy dojeżdżają na uczelnie oraz w weekendy wracają do domów. Służy ona studentom i nie tylko, którzy posiadają swoje samochody do zaoferowania miejsca w podróżowaniu po Słowenii. Zarejestrowani użytkownicy którzy posiadają swoje konto, którego założenie jest całkowicie bezpłatne informują którego dnia i o jakiej godzinie,  z jaką ilością wolnych miejsc udają się do konkretnego miejsca. Koszt takiego przejazdu jest bardzo tani, na przykład z Lublany do Kopru wynosi 5 € od osoby. Dużą zaletą takiego podróżowania jest niski koszt, szybkie dotarcie do celu oraz podróż w miłym towarzystwie. Nawiązuje się wiele znajomości, które wśród studentów ma duże znaczenie. Trzeba przyznać, że nie jest to forma zarobkowa lecz wspólnego pokrycia kosztów przewozu.

To również bardzo ciekawa alternatywa dla turystów odwiedzających Słowenię. Zarówno dla dysponujących własnym samochodem, jak i chcących "złapać okazję". 

 

 
Słowenia - piksel