Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-11-21

Kranj zwycięzcą European Destination of Excellence 2023


Konkurs European Destination of Excellence 2023 rozstrzygnięty! Jury doceniło ekologiczne działania prowadzone na terenie Kranj i przyznało miastu tytuł pioniera zrównoważonego rozwoju. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.

9 listopada 2022 roku w Brukseli jury ogłosiło wyniki European Destination of Excellence 2023. W rywalizacji wzięło udział aż 20 miast, 4 z nich Grevena (Grecja), Kranj (Słowenia), Larnaka (Cypr) i Trikala (Grecja) dostały się do drugiego etapu. Tym razem to właśnie słoweńska destynacja najbardziej zachwyciła ekspertów.

European Destination of Excellence 

Od 2007 roku Komisja Europejska wspiera, nagradza i promuje zrównoważone praktyki w mniejszych miejscowościach turystycznych, których populacja wynosi między 25 000 a 100 000 osób. Chce w ten sposób wyróżnić je oraz przedstawić jako przykład do naśladowania przez inne miejsca, szczególnie teraz gdy skutki problemów klimatycznych stają się coraz silniejsze.

Kranj - European Destination of Excellence 2023

Kranj to miasto położone w północno-zachodniej części Słowenii, które na pierwszym miejscu stawia założenia strategii zrównoważonego rozwoju. W tym celu powstał tam specjalny zespół składający się z 16 członków, którzy regularnie spotykają się i analizują nowe możliwości.

Miejscowość jest też chętnie wybierana przez turystów z uwagi na swój urok oraz atrakcje takie jak XIII-wieczny Zamek Kieselstein, ratusz czy stare miasto. 

Słowenia przyjazna naturze

W Słowenii dbanie o środowisko jest szczególnie ważne. Nie bez powodu to właśnie na jej terenie znajduje się tak wiele miejsc oznaczonych etykietą Green Slovenia, która wyróżnia punkty i atrakcje przyjazne naturze. 

Działania związane ze zrównoważonym rozwojem są też jednym z najważniejszych celów, które zostały ujęte przez słoweński rząd w strategii turystycznej na lata 2022-2028

Dzięki zwycięstwu w konkursie Kranj otrzyma wsparcie międzynarodowych ekspertów przez cały przyszły rok oraz będzie miało wpływ na kształtowanie przyszłości zrównoważonej turystyki w innych krajach Unii Europejskiej.

 
Słowenia - piksel