Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-11-03

Nowy słoweński szlak dla smakoszy


11-dniowa wycieczka dla entuzjastów jazdy na rowerze, prawdziwych smakoszy lokalnej kuchni i miłośników malowniczych widoków. Wybierz się do miejsc oznaczonych etykietą Green Slovenia sam lub z grupą znajomych. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Słoweński klimat, liczne trasy i ukształtowanie terenu sprzyja uprawianiu kolarstwa. Doskonałym dowodem na to są sukcesy wywodzących się stamtąd mistrzów świata w tej dziedzinie. Zwycięzcy Tour de France - Tadej Pogačar oraz laureata pierwszego miejsca w hiszpański wyścigu La Vuelta - Primož Roglič.

Zielony Szlak

Chcąc połączyć sport, kulinarne przysmaki oraz popularne atrakcje powstał nowy Zielony Szlak, na trasie którego znajdują się miejsca nagrodzone etykietą Green Slovenia. Wyróżnienie przyznawane jest lokalizacjom, które działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki.

Wycieczka w liczbach

Wyprawa trwa 11 dni. W jej trakcie uczestnicy będą mogli odwiedzić aż 10 zielonych miejsc. Trasa obejmuje 3 podróże pociągiem oraz od około 400 do 473 km przejechanych na rowerze. 

Co będzie można zobaczyć?

Szlak prowadzi przez tętniącą życiem stolicę kraju po górskie scenerie, różnorodne tereny leśne czy tętniące życiem wsie oraz spokojne rzeki i jeziora. Na mapie wycieczki znaleźć można lokalizacje takie jak:
 

Słoweńska kuchnia

W 2021 roku Słowenii został przyznany tytuł Europejskiego Regionu Gastronomii. 10 najlepszych restauracji może pochwalić się obecnie gwiazdkami Michelin, a kolejnych sześć otrzymało nagrodę Michelin za zrównoważone podejście do kulinariów. Co jest kluczem do sukcesu? 

 

Wiele słoweńskich restauracji oraz gospodarstw agroturystycznych działa zgodnie z ekologicznymi zasadami, które opierają się na krótkich łańcuchach dostaw oraz przygotowywaniu potraw z lokalnych i sezonowych produktów. Na trasie będzie można odwiedzić kilka z nich np. Hiša Marica i Pri Kovačniku.

Wycieczka prowadzi z jednego końca Słowenii na drugi. Pozwala na poznanie bogactwa naturalnego kraju, jego zabytków oraz lokalnych specjałów, a to wszystko w ulubionej przez wielu formie, czyli na czterech kółkach. Można wybrać się na nią na własną rękę lub korzystając z oferty agencji turystycznej. 

 
Słowenia - piksel