Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-09-21

Co i gdzie zjeść na słoweńskim szlaku górskim?


 
Co jeść na szlaku w słoweńskich górach

Wybierasz się w góry? Pamiętaj, że oprócz sprzętu musisz zadbać też o pożywienie w trakcie pokonywania trasy. Sprawdź, jakich lokalnych specjałów możesz spróbować w słoweńskich schroniskach górskich i restauracjach położonych przy szlakach.

W Słowenii istnieje ponad 10 000 km szlaków turystycznych i ponad 2 000 górskich. Na tych trasach można znaleźć aż 178 schronisk przeznaczonych dla turystów pieszych i alpinistów. Oryginalne dania kuchni lokalnej są tam na tyle dobre, że wybrana restauracja lub schronisko staje się często głównym celem wyprawy. Na szczęście do niektórych można dostać się również samochodem.

Jedzenie - kupić czy zabrać ze sobą?

Górska wycieczka to często cało lub kilkudniowa wyprawa. Należy się do niej dobrze przygotować. W ekwipunku turysty decydującego się na spędzenie czasu w taki sposób nie może zabraknąć niezbędnego sprzętu, odpowiedniego obuwia, małej apteczki, mapy, ale również zapasu jedzenia

W restauracjach i schroniska położonych w górach znaleźć można najlepsze specjały z tej części Słowenii. Aż żal nie spróbować! Mimo to i tak trzeba spakować do plecaka kanapki, suchy prowiant i wodę na wypadek zmiany trasy, nieoczekiwanych zdarzeń czy zamknięcia wybranego lokalu gastronomicznego znajdującego się przy szlaku. A wybierając konkretne produkty, wziąć też pod uwagę aktualną pogodę i temperaturę.

Dania na kulinarnej mapie 

Wyprawa w góry jest często bardzo wymagająca, dlatego tak ważne jest spożycie posiłków, które zapewnią odpowiednią dawkę energii. Właściciele lokalnych punktów gastronomicznych doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego w ich karcie można znaleźć między innymi strudel z dziczyzną, zupę jota and ričet czy štruklji (ciasto z nadzieniem).

A dzięki słoweńskiemu przywiązaniu do natury można też w niektórych miejscach zjeść własnoręcznie wypiekany chleb, dania z grzybów lub wypić herbatę z pachnących ziół zebranych z okolicznych pól. 

Popularne górskie miejsca, w których możesz dobrze zjeść

Niepowtarzalne smaki i niesamowite widoki sprawiają, że coraz więcej turystów korzysta z oferty punktów gastronomicznych na szlakach. Które z nich cieszą się ich największym uznaniem? Schronisko Dom na Kofcah, Valvasorjev dom pod Stolom czy Roblekov dom na Begunjščici Mountain Hut to zdecydowanie miejsca, które warto odwiedzić.

 

 

Słowenia - piksel