Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2022-02-25

Adwent urozmaicony baśniowym pięknem i odrobiną historii


Adwent w Słowenii

Adwent ma szczególny urok, zwłaszcza jeśli spędza się go w jednym z pięknie oświetlonych miasteczek - odkryj, jak w świątecznej Słowenii współczesne bajki przeplatają się z legendami.

Kultura i historia w blasku świątecznych świateł

W Słowenii wraz z pierwszym dniem grudnia stopniowo słabnące światło dzienne zostaje zastąpione tysiącami świątecznych lampek. Magiczny urok baśniowych świateł zachęca do spacerów po ulicach wypełnionych opowieściami. Historie poszczególnych miast można poznać w pobliskich sklepikach i muzeach dumnych ze swojego dziedzictwa. 

W zimowych objęciach śniegu i świątecznych świateł miejskie oraz architektoniczne elementy są jeszcze bardziej uwydatnione. Podczas każdego festiwalu świateł można kupić oryginalne i różnorodne prezenty. Jest to jeden z powodów, dla których w grudniu masa turystów przyjeżdża odwiedzić słoweńskie miasta. 

Odpowiedzialny, świąteczny grudzień 

W związku z pandemią koronawirusa, podczas uczestniczenia w grudniowych imprezach i targach trzeba zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Dlatego przestrzegaj zaleceń i postępuj zgodnie ze zaktualizowanymi informacjami dotyczącymi Covid-19.

Obecna sytuacja prawdopodobnie wpłynie na świąteczną atmosferę poprzez zmniejszenie liczby imprez czy grudniowych spotkań. Jednak z pewnością nie wpłynie to na piękno miejskiej architektury.

Które z miast rozbłysły świątecznymi światłami?

Lublana – tym razem słoweńska stolica zabłysnęła w duchu słoweńskiego powiedzenia V slogi je moč (Zjednoczeni stoimy, podzieleni upadamy). Miasto postawiło na nowe rozwiązania, różniące się od zeszłorocznych dekoracji. Oprócz innowacyjnych elementów świetlnych można zobaczyć również spektakl wizualny na fasadzie Ratusza, na którym są przedstawione różne motywy świąteczne.

Maribor – place Mariboru rozświetliły się niezliczonymi bajkowymi światłami i świetlnymi rzeźbami Lumino. Powstały magiczne, błyszczące się nitki - to aranżacja symbolizująca więź między ludźmi. Zainicjowano także Magiczną Galerię, czyli specjalnie udekorowane miejsce do robienia świątecznych zdjęć. 

Celje – w grudniu leżące nad rzeką Savinja miasteczko hrabiów - Celje zamieniło się w baśniową krainę bohaterów z książek dla dzieci. Każdego dnia bajkowe postacie rozbłyskują na oczach zachwyconych dzieci.

Kranj – to miasto, które jest szczególnie dumne z poety France Prešerena (którego nazwisko oznacza wesoły). W okresie świątecznym wersety z jego wierszy są wyświetlane na budynkach w centrum starego miasta. Spacerując po uliczkach, możesz zatrzymać się przy drewnianych stoiskach świątecznego targu. 

Koper – świąteczne lampki i podświetlane elementy wzbogacają tutejsze lokale i atrakcje miasta. Dzieci zachwycają się, widząc jasne obrazy zwierząt, a dorośli mogą podziwiać najwyższą przyjazną dla środowiska choinkę w Kardeljeva ploščad.

Radovljica – miejsce to jest otoczone malowniczymi domami z XVI i XVII wieku, które oświetlone wyglądają szczególnie oszałamiająco. 

Kamnik – magię miasta ożywiają świąteczne dekoracje, lodowisko na świeżym powietrzu i pięknie udekorowane drewniane stragany na jarmarku bożonarodzeniowym.

Ptuj – w grudniu ulice i place Ptuj tworzą bajkową scenerię, gdzie sznury świateł i dekoracji oświetlają zabytkowe budynki, a urokliwe stare centrum miasta zdobią choinki i oryginalne figurki.

Novo Mesto – w okresie zimowym Novo Mesto ożywa w blasku tysięcy migoczących światełek. Centrum miasta zachwyci Cię śwątecznymi instalacjami. Szczególny urok i niepowtarzalną atmosferę daje lodowisko animowane światłem, na którym wieczorami odbywa się dyskoteka. Dla najmłodszych atrakcją jest Bajkowa Kraina i świąteczny pociąg. 

W grudniu ulice większości historycznych, słoweńskich miast tętnią życiem. Ludzie odwiedzają adwentowe jarmarki w poszukiwaniu rękodzieła. Świąteczny nastrój dodatkowo ożywiają szopki ustawiane w kościołach i na wolnym powietrzu.

Źródło: slovenia.info


 

Słowenia - piksel