Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

2020-11-10

Sportowe emocje w żółtych barwach - koszulka lidera dla Słowenii!


Ten moment Słoweńcy zapamiętają na długo. Reprezentant Słowenii - Tadej Pogačar zajął pierwsze miejsce w wyścigu Tour de France. Ten młody sportowiec dopiero rozpoczyna swój wyścig po medale!

W momencie wygranej serce Słowenii biło wyłącznie na żółto. W weekend, w którym to Słoweniec wygrał Tour de France 2020, cały kraj ogarnęła gorączka kolarstwa, a kolor żółty stał się nową barwą narodową. Najbardziej świecące były wioski koronowanych kolarzy, mistrza i wicemistrza Tour de France - Tadeja Pogačara i Primoža Rogliča. Pogačar i Roglič weszli do światowej kolarskiej historii z najbardziej dramatyczną walką o żółtą koszulkę wszechczasów. 

Logo Słoweńskiej Organizacji Turystycznej -  I Feel Slovenia również zmieniło kolor na żółty, aby uczcić najwyższy wynik obu mistrzów świata.

Kisovec i Komenda w żółtych barwach

Na finałach tegorocznego Tour de France, w rodzinnym mieście Primoža Rogliča, wszyscy byli niesamowicie dumni. Przyjaciele i mieszkańcy Rogliča udekorowali swoje rodzinne miasto na żółto. Aby wspierać swojego reprezentanta, Słoweńcy rozwiesili flagi na gigantycznym rowerze wzdłuż drogi. Aż 80 żółtych flag powiewało w dolinie Zagorja. 

W tamten sportowy weekend wszystko było gotowe do ostatecznego triumfu. Nie było obawy przed zagraniczną konkurencją, może tylko niewielkie zagrożenie rywalizacją między reprezentantami Słowenii. Niestety, przedostatni etap Tour de France nie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami kibiców Primoža Rogliča. Pomimo początkowego rozczarowania zaraz po dotarciu Rogliča na metę, doszli do wniosku, że ich zdaniem i tak zostaje zwycięzcą. 

Wieś Komenda również świeciła na żółto, choć miejscowi udekorowali to miejsce niemal z dnia na dzień. Triumf Tadeja Pogačara zaskoczył ich, ponieważ wszyscy oczekiwali zwycięstwa Primoža Rogliča. W ten sposób miejscowi strażacy - ochotnicy pomalowali centralne rondo miasta na żółto w ciągu jednej nocy. Na środku ronda ustawili kolejny - żółty - rower obok białego. Wszystko to zostało przygotowane na cześć nowego posiadacza żółtej koszulki i zwycięzcy Tour de France, Tadeja Pogačara.

Żółta była też Lublana i Pałac Prezydencki

Tour de France 2020 wywołał w Słowenii prawdziwą rowerową euforię. Nie tylko Kisovec i Komenda - cała Słowenia zmieniła kolor na żółty. Tysiące Słoweńców nosiło żółte koszulki. Po finałowym etapie w sobotę Prezydent Słowenii Borut Pahor powiesił żółtą flagę na Pałacu Prezydenckim w Lublanie. 

Źródło: slovenia.info

 
Słowenia - piksel