Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/
2020-08-07

Historia najstarszego hotelu w Dolinie Bohinj


Hotel Sunrose 7 Bohinj

W ubiegłym roku Sunrose 7, zabytkowy butikowy hotel w Dolinie Bohinj, otworzył swoje podwoje. Pierwotnie zbudowany w 1890 roku, a wiąże się z nim wiele ciekawych historii. 

Usytuowany nad górskim potokiem w otoczeniu malowniczych gór szczyci się najdłuższą tradycją w regionie. Jego powstanie związane jest z rozwojem największego dziewiętnastowiecznego systemu linii kolejowych w Europie i połączenia Wiedeń - Wenecja.

1890

Janez Markeš, odnoszący sukcesy biznesmen, który jest również właścicielem młyna i pierwszej elektrowni, buduje i otwiera hotel.

1902

Budowane jest połączenie między Wiedniem a Triestem (i Wenecją) z tunelem kolejowym, Sadzony jest gaj kasztanowy wzdłuż nowo wybudowanej drogi prowadzącej do miasta. 120 lat później drzewa te nadal rzucają piękny cień.

1906

Hotel kwitnie i staje się sławny. Zwłaszcza gdy tunel kolejowy Bohinj zostanie ostatecznie otwarty, a członkowie rodziny królewskiej złożą wizytę w lipcu.

1909

Grand Hotel Triglav (dziś na miejscu stoi hotel Bohinj ECO ) jest spółką akcyjną. Bohinjska Bistrica szybko staje się atrakcyjnym miejscem turystycznym.

1915

Pierwsza wojna światowa mocno uderza w Bohinj, turystyka praktycznie upada. Pod koniec wojny zmarł właściciel, pozostawiając hotel w rękach żony.

1920

Po I wojnie światowej pozostałości turystyki w Bohinj zostały całkowicie zniszczone, brakuje żywności i miejsc pracy.

1931

Żona Markeša ponownie wychodzi za mąż i prowadzi hotel ze swoim nowym partnerem. Działalność hotelarska jest powolna, ale restauracja ma się dobrze.

1967

Nazwa hotelu została przemianowana na „Gostilna Črna Prst”, z uwagi na wybitną górę, pod którą leży, i ponieważ stała się głównie restauracją.

2018

Wszystkie umowy są podpisane, a własność przeniesiona. Rysunki architektoniczne zostały ukończone do 30 maja. Uzyskano pozwolenie na budowę hotelu, który został powiększony.

2019

Po zaledwie 9 miesiącach i 9 dniach wydawane jest zezwolenie na prowadzenie, a Sunrose 7 Heritage Boutique Hotel rozpoczyna działalność, otrzymuje swoją pierwszą nagrodę oraz zostaje członkiem Travelife Gold Certified.

Zainteresowanych skorzystaniem z usług tego niezwykłego obiektu zapraszamy do kontaktu.

Więcej informacji o Dolinie Bohinj

fot. slovenia.info

 
Słowenia - piksel