Strona: 3 / 5
Piran, zabytki: Barbakan, Katedra św. Jerzego
Barbakan
Najstarsze centrum miasta zostało otoczone barbakanem prawdopodobnie już w VII wieku. Rozdzielał on Piran na części, nazywane po bramach prowadzących do miasta: Miljska, Stolna, Osrednja in Poljska. Wraz z rozwojem miasta barbakan rozstał rozszerzony w kierunku południowo-wschodnim, włączając w obręb miasta kolejne dzielnice. W końcowej fazie rozwoju, na początku XVI wieku barbakan objął cały półwysep miejski. Największa jego część, która zachowała się do dziś, pochodzi z przełomu XV i XVI wieku i stała się nieodłącznym elementem średniowiecznej struktury miasta.
Budowa barbakanu została ostatecznie ukończona w latach 1470–1534. Liczył wówczas 8 wież obronnych. Jego zewnętrzna część wskazuje na typową obronną konstrukcję, znamienną dla średniowiecznych miast. Charakterystycznym elementem jest wysokość budowli. W celu umożliwienia zwiedzania barbakanu, miasto odrestaurowało przed kilkoma laty części jego wież oraz schody je łączące.
Do dnia dzisiejszego zachowało się 8 bram, które kiedyś były granicami miasta:
- Brama Prva Rašporska vrata – jest klasycznym przykładem architektury stylu gotyckiego, wybudowana została jako część barbakanu.
- Brama Druga Rašporska vrata (także na Rozmanovi ulici) - ukończenie jej budowy datuje się na 1470 rok. Kończy ona część trzeciego barbakanu z siedmioma wieżami. Brama ta ma typowy ostry łuk i wciąż jeszcze widoczne zawiasy.
- Brama Mestna vrata Marčana - wybudowana została w roku 1534. Prowadzi na dzisiejszą ulicę wolności (Ulica svobode). Zbudowana jest w stylu renesansowym i tworzy część trzeciego barbakanu.
- Brama Miljska vrata - pochodzi z XIII wieku i jest jedną z najstarszych bram miejskich. Swoją nazwę zawdzięcza starej ulicy Miljska, prowadzącej do morza.
- Brama Dolfinova vrata - (prowadzi do nich Savudrijska ulica) to najpiękniejsza z zachowanych bram miasta w stylu gotyckim. Zbudowana została w roku 1483, na żądanie ówczesnego burmistrza Dolfina. Sygnowana pięknym herbem z trzema delfinami. Jako jedyna brama miejska zachowała pierwotną formę architektoniczną znamienną dla swojej epoki.
- Brama Poljska vrata - pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. W jej pobliżu znajdowała się dawniej kaplica św. Jakuba, połączona z miejską Lożą (Sukiennicami) i Urzędem Miasta.
- Brama Vrata sv. Jurija – jej konstrukcja jest typowym przykładem stylu barokowego. Brama jest bezpośrednio połączona jest z Pałacem Sędziowskim, dlatego wielu odwiedzających myśli, że jest jego częścią. Odnowiona została w roku 1660.
Katedra św. Jerzego (Stolna cerkev sv. Jurija)
Nad samym centrum miasta wznosi się majestatyczna Katedra św. Jerzego. Rozpoczęcie jej budowy datuje się na XII wiek, jednak swój ostateczny kształt zyskała ostatecznie w XIV wieku. Katedrę poświęcono 1344 roku, w dniu św. Jerzego, który ostatecznie stał się jej patronem. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza restauracji, która miała miejsce w roku 1637, w epoce baroku.
Katedra św. Jerzego to skarbnica dobrze zachowanych dzieł sztuki. Na szczególną uwagę zasługują tu odlewy sylwetki jej patrona oraz malowidła ścienne autorstwa weneckiej szkoły malarskiej.
Wpływy włoskie szczególnie widoczne są w konstrukcji przykatedralnej dzwonnicy, wyposażonej w dzwon będący mniejszą kopią dzwonu św. Marka z Wenecji. Konstrukcja, szczególnie w miesiącach letnich, stanowi świetny punkt widokowy. Z jej szczytu można dostrzec nawet te bardziej oddalone części słoweńskiej i chorwackiej Istrii, a także obszary Alp Julijskich i Dolomitów.
Zwiedzają katedrę św. Jerzego, nie można zapomnieć o odwiedzinach w zakonie minorytów, znajdującym się przy kościele św. Franciszka. Na szczególną uwagę zasługuje wewnętrzne podwórko w posiadłościach zakonu, które nie dość, że jest perełką architektury regionu Przymorza, wyróżnia się świetną akustyką, dzięki której organizowane są tu pirańskie wieczory muzyczne.
Dom Tartini (Tartinijeva hiša)
Budynek jest jednym z najstarszych z kompleksu rynku. Dzienniki miejskie z roku 1384 opisują go jako gotycki "Casa Pizagrua", który w późniejszych czasach przebudowano w duchu neoklasycyzmu. Jest to miejsce urodzenia Giuseppe Tartiniego, funkcjonujące obecnie jako muzeum poświęcone temu piranskiemu artyście.
Więcej informacji:
Pomorski muzej Sergej Mašera
Cankarjevo nabrežje 3
SI-6333 Piran
T: +386 (0) 5 671 00 40
F: +386 (0) 5 671 00 50
E:muzej@pommuz-pi.si
Godziny otwarcia latem: |
Godziny otwarcia zimą: |
Czerwiec – Sierpień: 9.00 – 12.00 i 18.00 – 21.00 |
Wrzesień – Maj: 11.00 – 12.00 i 17.00 – 18.00, poniedziałek: nieczynne |