Strona: 2 / 5
Piran, zabytki: Dom Giuseppa Tartini, Dom barokowy, Pałac Apollonio
Dom Giuseppa Tartini (Tartinijeva hiša)
Obiekt jest jednym z najstarszych w części targowej miasta. Dzienniki miejskie z roku 1384 opisują go jako budynek gotycki "Casa Pizagrua", którego część zewnętrzna przebudowana została później w stylu neoklasycystycznym. Tutaj urodził się Giuseppe Tartini. Ostatnie prace remontowe przeprowadzone zostały w latach 1985-1991, a podczas ich trwania odkryte zostały zabytkowe rysunki ścienne. Obecnie Dom Giuseppa Tartini jest siedzibą mniejszości włoskiej i służy jako miejsce spotkań kulturalnych, wystaw oraz warsztatów artystycznych. Na pierwszym piętrze znajduje się pokój pamięci poświęcony samemu Tatriniemu, w której można oglądać przedmioty należące do artysty. Do najciekawszych eksponatów można zaliczyć: pośmiertną maskę, skrzypce, notatnik, miedziana rzeźbę snów czy portret olejny artysty. Wyjątkowymi eksponatami są rękopisów Tariniego, z których za najciekawszy uważany jest list do pewnej sławnej wiolonczelistki - Maddaleny Lombardini, dawnej studentki mistrza, w którym wyjaśnia on zasady techniki gry łukowej.
Dom barokowy (Baročna hiša)
Jednym z ciekawszych obiektów na rynku Tartini jest Dom barokowy (Baročna hiša), umiejscowiony na wschodniej stronie rynku. Dzięki swojej konstrukcji i bogactwu form oraz ciekawemu barokowemu balkonowi stanowi zupełne przeciwieństwo klasycystycznego ducha pobliskiego kościoła św. Piotra. Jego główna część fasady odwrócona jest w stronę rynku, dokąd prowadzi Ulica wolności (Ulica svobode). Budynek w czasie baroku był przebudowany, o czym świadczą fundamenty pochodzące z epoki średniowiecza. Główna fasada liczy trzy piętra. Wykończona jest trzema półokrągłymi łukami. Wszystkie okna budowli są typowo barokowe, z kamiennymi ramami i parapetami. Południowa część fasady konstrukcyjnie przypomina część główną, jednak zwrócona jest w stronę Rynku. Na parterze, na ścianach bocznych znajdują się dwa większe łuki, pochodzące prawdopodobnie z epoki średniowiecza, przebudowane w późniejszych czasach (Tartinijev trg št. 10).
Pałac Apollonio – Zaccaria (Palača Apollonio – Zaccaria)
Powstał poprzez połączenie dwóch budynków oraz uzupełnienie luki na ówczesnym pustym miejscu w drodze do morza. Nad drzwiami wejściowymi znajduje się barokowa kamienna płyta z herbem i napisem, który informuje o remoncie Pałacu w roku 1693. Przy badaniach wnętrza odkryte zostały neoklasycystyczne malowidła pochodzące z pierwszej połowy XIX wieku. Tak jak w innych pałacach, także i w tym, widoczne są ambicje i bogactwo wyższych sfer Piranu oraz bezpośredni wpływ mody weneckiej, która miała swojego czasu ogromny wpływ na urządzenie wnętrz (Župančičeva ulica).