Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Strona: 7 / 11

Turystyczne atrakcje i miejsca

 

TURYSTYCZNE ATRAKCJE I MIEJSCA
 
Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Modeli Pociągów PARENZANA. Muzeum Parenzana przedstawia historię, opisy, oraz ciekawostki związane z kolejką wąskotorową Parenzana, która biegła z Triestu przez Izola do  Poreč. Pierwszy pociąg wyruszył w drogę 1 kwietnia 1902, jego pasażerami byli członkowie Rady Istrii, Rad Miast, Ministerstwa Kolei oraz przedstawiciele budowniczych kolei. W uroczystości otwarcia, w proteście przeciwko umieszczeniu wzdłuż trasy napisów dwujęzycznych, nie wzięli udziału przedstawiciele Włoch. W wyniku znacznego pogorszenia się stanu technicznego torowiska i urządzeń technicznych ostatni pociąg przejechał tę trasę w 1935 roku. Pomimo tego, że Kolejka Parenzana pozostaje symbolem więzi pomiędzy narodami i klasami społecznymi, to mieszkańcy będą ją pamiętali ze względu na zapierające dech widoki. Część toru znajdująca się na terytorium Słowenii została zamieniona na turystyczny szlak rowerowy i pieszy. Nosi on nazwę  Szlaku Zdrowia i Przyjaźni. Bogate materiały fotograficzne i inne dokumenty związane z kolejką, rzadkie i unikalne modele kolejek oraz wielkie mapy linii  Parenzana, zabiorą Cię w podróż po historii tego niezwykłego zabytku myśli technicznej. Jednocześnie będziesz miał okazję poznać lokalne tradycje oraz piękno Istrii. Specjalną atrakcją jest wyjątkowa i jedna z największych kolekcji modeli pociągów Josipa Mihelič z  Izola. Kolekcję tę można oglądać w muzeum.
 
Muzeum modeli statków
 
W budynku Muzeum Parenzana znajduje się  stała wystawa modeli statków. Powstała  ona w ramach projektu  Izola – Muzeum Uliczne, którego celem było przedstawienie pewnych przesłań muzeum przechodniom na ulicy.
Budowa statków była jedną z najważniejszych działalności  w ramach sektora morskiego Izoli. Historia budowy statków w Izoli sięga roku 1441. Kolekcja modeli statków w muzeum ukazuje tradycje budowy w Istrii drewnianych statków. Odwiedzający mogą podziwiać  wiele modeli  łodzi i statków przeznaczonych do różnych celów, głównie do połowu ryb w Północnym Adriatyku. Oprócz modeli można obejrzeć również wystawę ukazującą rysunki technologiczne i konstrukcyjne oraz  proces produkcji jednostek pływających.
 
Kościół Św. Mauro
 
Kościół  Św. Mauro jest najbardziej widocznym kościołem w Izoli, stojąc na szczycie średniowiecznej wyspy, nadaje miastu charakterystyczną sylwetkę. Pierwotny kościół powstał w 1356 roku i był znacznie mniejszy. W obecnym kształcie został wzniesiony w 1547. Jednakże był wielokrotnie przebudowany. Ostatnia przebudowa miała miejsce w XX stuleciu i to ona nadała jemu obecny wizerunek. Należy podkreślić, że w czasie licznych renowacji zachowany został renesansowy układ architektoniczny kościoła, który został zmodyfikowany w okresie baroku, zachowano też  jego historyczne elementy. Barokowe wnętrze kościoła posiada 10 ołtarzy, organy z 1796 oraz wiele wyjątkowych obrazów. Najstarszy z nich pochodzi z piętnastego stulecia. Pojedyncza trzydziestometrowa wieża z dzwonem powstała w 1585 roku. Zbudowana jest w stylu gotyckim z kamienia z Istrii. Uroczystości religijne odbywają się w tym kościele regularnie. Latem celem zwiedzenia kościoła organizowane są zorganizowane wycieczki z przewodnikiem (również w językach obcych). 
 
Pałac Besenghi degli Ughi 
 
Pałac Besenghi degli Ughi  jest nie tylko jednym z nalepiej zachowanych pałaców późnego baroku w Słoweni, lecz jednym z najwspanialszych budynków obszaru nadmorskiego (Primorska). Trzy kondygnacyjny pałac został zbudowany w relatywnie krótkim czasie 1775-1781. Bogata rodzina Besenghi zleciła project pałacu jednemu z najbardziej znanych  architektów epoki Filippo Dongetti. Kamienny  lew znajdujących się w narożniku budynku pochodzi z 13 wieku i został znaleziony poniżej ruin budynku na którym stanął pałac. Właściciele pałacu posiadali wspaniały księgozbiór , który został przekazany do Pałacu Manzioli. Obejmował on 3000 ksiąg oraz manuskryptów z 16 oraz 17 stulecia. Obecnie pałac jest siedzibą szkoły muzycznej oraz miejscem odbywania ślubów.
 
Pałace Manzioli oraz Lovisato 
 
Jednym z najstarszych budynkółw Izoli jest Pałac Manzioli, znajdujący na Placu Manzioli. Pałac został zbudowany w  roku 1470 jako typowy dom mieszczański w gotyckim stylu charakterystycznym dla Wenecji. Nazwa pałacu pochodzi od burmistrza Izoli jednej kadencji Tommaso Manzioli , który był kluczową postacią w planowaniu rozwoju obszaru zatoki. Naprzeciwko pałacu Mazioli znajduje sie historyczny  Pałac Lovisato, w którym urodził się Domenico Lovisato, patriota lokalny a zarazem naukowiec. Oba pałace zostały zmodernozowane w 2003. W odnowionych pomieszczeniach znajduje swoją siedzibę  lokalny samorząd włoski Izolii oraz bar winny pod nazwą Manzioli Wine Bar
Biblioteka rodziny Besenghi  z  3,000 książek i manuskryptów z 16 i 17 wieku znajduje się na pierwszym piętrze pałacu. Pomieszczenia  Pałacu  Manzioli są wykorzystywane na wystawy w tym szczególnie na wystawy artystyczne.
 
Plac Poległych - Trg Padlih 
 
Pomnik ten jest poswięcony poległym żołnierzom oraz faszystowskiej przemocy na Trg Padlih. Pomnik został  ufundowany przez Radę Miasta w porozumieniu z partiami politycznymi i organizacjami społecznymi  9 Maja 1946.
Na pomniku wyryte są nazwiska :
siedmiu bojownikówpoległych w Wojnie Narodowo-Wyzwoleńczej Jugosławii, 
pięciu ofiar przemocy faszystowskiej, 
trzech ofiar obozów koncentracyjnych 
dwóch ofiar Wojny Domowej w Hiszpanii.
 
Kościół Św. Dominika
 
Skromny i prosty w swojej architekturze kościół Św.Dominika został zbudowany na Placu Etbin Kristan w  15 wieku. Jest to kościół beznawowy z mały prezbiterium. Kościół jest pod wezwaniem Św. Marii oraz  Św. Dominika. W przeszłości budynek kościoła był budynkiem zlokalizowanym na obrzeżach miasta. Wraz z rozwojem miasta kościł znalazł się w centrum miasta.
 
Koścół Św. Jana Ewangelisty
 
W drodze do kościoła parafialnego na ulicy Garibaldi znajduje się skromny koścół Św.Janów Ewangelisty oraz  Baptysty, który ma wymiar 8x4 metry. Jego cechą charakterystyczną jest barokowa elewacja. Koścół byś poświęcony w 1459. Ostatnia renowacja miała miejsce w 1975.
 
Kościół  Św. Katarzyny
 
Kościół pod wezwaniem Św. Katarzyny z Aleksandrii znajduje się na ulicy Gregorčič w pobliżu  byłej włoskiej szkoły podstawowej. Kościół został zbudowany pod koniec XIX wieku. Uważa się, że powstał na tym samym miejscu co klasztor służący jako kościół Św. Katarzyny, już w VI wieku naszej ery. Od 1152 pełnił on rolę przytułku Benedyktynów. Następnie przeszedł w zarząd zakonu Św. Katarzyny, by ostatecznie pozostać siedzibą monastyru Serwistów. Wnętrze kościoła zostało udekorowane malarstwem przez  Luciano Bartoli w roku 1937.
 
Kościół Św. Rocco
 
W roku 1849 wybuchła w pobliżu Izoli epidemia, która nie dotarła na szczęście do miasta. W podzięce za ten fakt całkowicie odnowiono stary kościół  pod wezwaniem Św. Lorenzo znajdujący się przy ulicy Dantego. W roku 1850 na cześć Św. Rocco, obrońcy przed plagami i epidemiami, nazwano go jego imieniem. Obecna bryła świątyni, jako wynik całkowitej renowacji przeprowadzonej w 1977, jest mieszanką elementów barokowych i klasycystycznych. Kościół posiada wieżę dzwonnicę z małym dzwonem ponad prezbiterium. Odbywają się tutaj msze w języku włoskim.
 
Kościółek  Scuola Battuti 
 
Budynek kościółka  Scuola Battuti położony jest w pobliżu pałacu Besenghi degli Ughi  na ulicy Gregorčič. Był on siedzibą bractwa Flagellants Scuola Battuti. Wzniesiony w 1451 jest jednym z najstarszych budynków w Izoli. 
Wnętrze kościółka było odnawiane wielokrotnie, podczas gdy jego elewacja zachowała styl gotycki.
 
Stary Ratusz miejski – Pałac Miejski
 
Stary ratusz był zbudowany w  1325 w stylu gotyckim. Obecnie budynek posiada barokową fasadę z siedemnastego stulecia. Wnętrze budynku, pod wpływem zmieniających się stylów w architekturze, było wielokrotnie zmieniane. 
 
 The Ugo Family Plaque
 
W XIV wieku  do Istrii przeprowadziło się wiele znanych i zamożnych  rodzin. Pośród nich znajdowała się rodzina Ugo, której przedstawiciel, dzięki dekretowi doży Pasquale Malipiero, był członkiem Rady Miasta Izola w roku 1459.  Rodzina Ugo jest znana dzięki temu, że jej członek Piotro Coppo był znanym kartografem, który poślubił  kobietę z tej rodziny. Budynek rodziny Ugo prawie dotyka murów miejskich, a na ulicy Gasilska znajduje się płyta z napisami datowana 1450, która została tam położona przez rodzinę Ugo.
 
Kościół  Św.Marii z Alieto
 
Kościół Św.Marii z Aleto znajduje się na Placu Manzioli i jest najstarszym kościołem w Izoli. Jest on dedykowany dogmatowi Marii Dziewicy. Ze względu na jego romański styl, przypuszcza się, że powstał w II połowie jedenastego stulecia. W środku świątyni znajdują się trzy ołtarze, drewniany chór, oraz organy zbudowane przez znanego budowniczego organów z Wenecji nazwiskiem Nakič. Kościół jest zbudowany na planie ośmiokąta i posiada sklepienie łukowo- krzyżowe, co czyni go wyjątkowym w tym rejonie.
 
Willa na Placu Republiki “ Trg Republike”
 
Na obrzeżach miasta, gdzie znajdowało się znacznie więcej terenów na ogrody przydomowe, bogaci mieszkańcy miasta budowali swoje wille. Willa na Placu Republiki powstała na początku XX stulecia.
 
Willa na ulicy Kraška
 
Doskonałym przykładem neogotyckiej architektury z połowy XIX wieku jest budynek na rogu ulicy Kraška i Bazoviška. Na takie domy mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi mieszkańcy miasta. Podobne wille  znajdują się również w innych miejscowościach nadmorskich Słowenii.
 
Pałac Zannon 
 
Pałac Zanon znajduje się na ulicy Krpan. Obecny kształt pałacu pochodzi z roku 1772. Został zbudowany przez tę samą grupę budowniczych, którzy zbudowali słynny pałac  Besenghi degli Ughi.
 
Park Archeologiczny Simonov Zaliv 
 
Po założeniu rzymskiej kolonii  Aquileia in 181 p.n.e., znaczna część Istrii przeszła pod władzę Rzymian.
Proces romanizacji tych terenów jest łatwo zauważalny  zarówno w obszarach nadmorskich jak i w głębi lądu.
Przykładem  takich romańskich kompleksów osadniczych jest posiadłość nadmorska wraz z portem w Zatoce Simonov „Simonov Zaliv”. Na podstawie ponad stuletnich badań  w 1999 odkrywka archeologiczna  San Simon została ogłoszona narodowym pomnikiem kultury. Zawdzięcza to unikalnym wartościom archeologicznym, historycznym, artystycznym i osadniczym. Odkrywka archeologiczna znajduje się na  czterohektarowej działce z pozostałościami nadmorskiej willi rzymskiej  (Villae Maritimae) oraz największego portu morskiego ówczesnego czasu. Cały kompleks jest największym obiektem archeologicznym w tej części Istrii. Port posiada dwa pirsy, które w czasie wietrznej pogody tworzyły bezpieczną zatokę dla statków. W czasie badań archeologicznych odkryto także  ruiny  rzymskiego akweduktu. Rzymski kompleks daje możliwości przeprowadzenia  wszechstronnych badań nad wpływami cywilizacji włoskiej, która rozkwitała w tym rejonie. Na półwyspie, na południe od mariny w Izola znajdują się pozostałości rzymskiej willi nadmorskiej zwaną Villa Maritima. Podobne wille były budowane na początku nowej ery co kilka kilometrów wzdłuż całego wybrzeża Istrii. Były one nie tylko luksusowymi  budowlami, lecz również ważnymi punktami aktywności gospodarczej, w których zajmowano się hodowlą  ryb, małż, uprawą winorośli oraz drzew oliwnych. Część mieszkalna willi to powierzchnia około 3.000 m2, poszczególne pomieszczenia mieszkalne znajdują wokół środkowego dziedzińca, a cały kompleks jest połączony z nabrzeżem długim chodnikiem zwanym portico. Odwiedzający mogą obejrzeć ściany budynku, kopie mozaik części mieszkalnej oraz  portico  łączące willę z zatoką. Niestety, pozostałości portu jak łamacz fal, czy grobla znajdują się poniżej poziomu morza. Od września zorganizowane grupy mogą zwiedzać pozostałości willa w Simonov Zaliv tylko na specjalne zamówienie. Park archeologiczny jest otwarty dla indywidualnych gości w czasie całego lata.
 
GALERIE SZTUKI
GALERIA ALGA, GALERIA INSULA, GALERIA KRAJCAR, GALERIA SONČNA DVORANA (Sunny Hall), GALERIA  SALSA VERDE  , GALERIA ARKA,  GALERIA W PAŁACU MANZIOLI 
 
INNE ATRAKCJE
 
TUNEL ŠALET  
 
Tunel był fragmentem trasy kolejki wąskotorowej łączącej Trieste z Poreč. Tunel ten znajduje się w miejscowości  Jagodje , a jego budowa została zakończona na początku XX wieku. Cały jego odcinek ma długość  214 metrów i jest wyłożony blokami łamanego lokalnego kamienia. Linia kolejowa Parenzana została zamknięta w sierpniu 1935. Od tego czasu tunel służył jako magazyn, następnie hodowano w nim pieczarki. Obecnie tunel został poddany renowacji i oświetleniu. Jest częścią  Szlaku Zdrowia i Przyjaźni.
 
PARK PIETRO COPPO PAR
 
Park w centrum miasta jest dedykowany Pietro Coppo, słynnemu kartografowi i badaczowi pochodzącemu z Izoli. Odwiedzający park mogą odpocząć w cieniu drzew oraz przyglądać się głównej ulicy. Jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców. W parku odbywają się koncerty orkiestr odwiedzających miasto w ramach Letniego Muzycznego Projektu, który odbywa się w czasie lata w każdą niedzielę. W parku znajduje się kamienna replika pierwszej mapy Półwyspu Istria wykonanej przez Pietro Coppo.


« Inspiracja dla artystów
Baza noclegowa »