Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Strona: 6 / 11

Inspiracja dla artystów

Inspiracja dla artystów oraz miejsce, gdzie wiele się dzieje

 
Izola jest inspiracją dla wielu artystów, którzy wybrali to miasto jako miejsce zamieszkania czy tworzenia. Niektórych z nich możesz  odwiedzić w ich pracowniach, znajdujących się w centrum miasta, by poznać ich prace oraz stosowane przez nich techniki artystyczne. Skorzystaj z okazji i kup pamiątki wypalone z gliny, ceramiki, szkła Murano, barwionego  szkła, a także grafiki czy obrazy. Weź udział w licznych wydarzeniach miejskich, które mają miejsce w ciągu całego roku. Są to Festiwal Filmowy „Kino Otok”, Festiwal Oliwy, Ryb i Wina, Ex-Tempore, Eurofest, regaty wioślarskie i żeglarskie, liczne koncerty folklorystyczne, letnie warsztaty teatralne czy tradycyjny Festiwal Rybaków. Wydarzenia te są doskonałą okazją do spotkania znajomych  czy przyjaciół. Jesienią miasto ożywia się ponownie. Odbywają się wówczas Regaty Dyplomatów, Izola Boat Show, Festiwal Słoweńskiego filmu, IZOLANIMA - video oraz komputerowa animacja.
 
PRACOWNIE ARTYSTYCZNE 
 
Urokliwe pracownie, gdzie malarze, graficy, projektanci szkła inni artyści tworzą swoje dzieła znajdują się w wąskich uliczkach  starego centrum Izoli.
 
Milan Obradović – Karp
 
Artysta Milan Obradović - Karp urodził się w Ljubljanie w 1948 i mieszka oraz tworzy w Izoli. Jest malarzem samoukiem, który zaczął malować po roku 1978. Ostatnie lata swojego życia całkowicie poświęcił malarstwu.
Maluje farbami olejnymi na płótnie, szkle oraz drewnie. Obradović - Karp prezentowany był na indywidualnych wystawach w  Domžale, Ljubljana, Škofija Loka, Koper, Portorož, Opicina, oraz Lugano. Jego prace można znaleźć nie tylko w Słowenii, lecz również we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, USA, Szwecji, Holandii czy Irlandii.
Jeśli odwiedzicie artystę w jego pracowni na ulicy Ljubljanska zwrócą waszą uwagę obrazy ukazujące kolorowe sceny z wydającego się być realnym miastem wybrzeża, gdzie w postaci tajemniczej historii zatarta jest granica pomiędzy rzeczywistością i surrealizmem.
 
Marjan Motoh
 
Grafiki wykonywane techniką trawienia w metalu. Ta metoda grafiki polega na trawieniu w miedzi, cynku lub talerzy szklanych przy wykorzystaniu kwasu. Artysta  jest również twórcą większości prac w kamieniu, które można znaleźć w centrum Izoli. Jego prace uznawane są za najlepsze współczesne prace wykonane metodą trawienia na świecie.
 
Matjaž Bornšek
 
Odwiedzając to przytulne atelier na końcu ulicy Ljubljanska, niepostrzeżenie zdajesz sobie sprawę ,że wkroczyłeś w 
magiczny świat unikalnie ukształtowanego szkła. Wszystkie prace wykonane są w szkle pod nazwą duran, jedną z najbardziej trwałych odmian szkła. Szkło zawiera niewielką ilość ołowiu, co dodaje mu więcej połysku. Wszystkie prace mają specjalną gwarancję: artysta dokona ich naprawy bezpłatnie. W jego studio można znaleźć  różnorodne motywy: od znaków zodiaku, szachów,  szklanych oliwek do prac abstrakcyjnych, wszystkie wykonane z artystycznym pietyzmem i olbrzymią precyzją. Można zamówić prace zgodnie z indywidualnymi preferencjami, wśród nich takie rodzaje jak płytki, logotypy, kubki i inne. Strona internetowa artysty przedstawia piękne malarstwo  Zorana Tokowi, którego prace inspirowane są motywami morskimi.
 
Marija Pianetzky Godina
 
Dzieła  tej artystki to malarstwo na różnorodnych materiałach, głównie na kamieniu,  jajkach wielkanocnych oraz szkle. Wiodące motywy związane są z morzem w  jasnych kolorach. Można zamówić prezenty korporacyjne. Odwiedź świat pomalowanych małych kamieni.
 
Snežica Kranjc
 
W tej pracowni można zamówić prezenty korporacyjne oraz rocznicowe takie jak: biżuteria z gliny i szkła, šavrinke - postaci kobiet z północnych wzgórz Istrii. Kobiety pracujące na polach solnych, pamiątki i inne użytkowe przedmioty z gliny. Wszystkie prace wykonane przy wykorzystaniu specjalnych metod z delikatnej gliny.
 
Marjan Kralj
 
Z niewielką pomocą narracji  i prac Marjana Kralj  z Galeri Rex (blisko  pizzerii Napa na Placu Manzioli) można poznać  historię statku pasażerskiego Rex  zwycięzcy Błękitnej Wstęgi Atlantyku, który spoczął na dnie morza w zatoce Koperi.
 
Pozostali:  Studio Martina Žerjal  (malarstwo), Galleri MLK  , Studio Mira Ličen Krmpotić  (malarstwo), Studio Judit  (skóra), Studio Koronek Idrija ( koronki), Studio Barwionego Szkła , Studio Leonida  (malarstwo).


« Uprawa winorośli
Turystyczne atrakcje i miejsca »