Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź


Strona: 2 / 11

Okolice Izoli

 

OKOLICE IZOLI
 
Ucieknij od zgiełku codziennego życia w mieście do atrakcyjnych okolic Izoli. Okolice te oferują nie tylko niezliczone możliwości relaksu, ale rózwież nowych przeżyć w przytulnym otoczeniu gajów oliwnych i winnic.
Przyjazny klimat śródziemnomorski, żyzna ziemia oraz bliskość morza mają olbrzymi wpływ na życie
mieszkańców tej ziemi, żyjących z hodowli zwierząt, uprawy ziemi, rękodzieła , produkcji soli oraz rybołówstwa.
 
Odkryj bogactwo przeszłości:
 
Powierzchnia wzgórz Istrii z jej licznymi dolinami została ukształtowana przez  liczne strumienie i  strumyczki. To tutaj znajdują się  wioski i kościoły, które przetrwały burzliwe wieki.
Obszar Izoli stwarza doskonałe możliwości włóczęgi i ciągłego odkrywania tej ziemi. Do pełni szczęścia potrzebujesz autentycznych domowych dań miejscowej kuchni. Z przyjemnością oddaj się poznawaniu zwyczajów, z których  miejscowa ludność jest dumna.
 
KORTE
 
Korte to największa osada w okolicach Izoli  oddalona od niej o 8 km., na poziomie 224 m nad poziomem morza.
Będąc tam możesz podziwiać wspaniałe widoki pagórkowatych obszarów czy solne pola Sečovlje .
Droga do wioski jest dobrze oznakowana i w dobrym stanie. Ze względu na dystans oraz stromizmy sugerujemy skorzystanie z samochodu.
 
Skarby przeszłości:
 
Wioska była wpsomniana po raz pierwszy w roku 1472  pod nazwą  Kurte. W roku 1960 wioska została nazwana Dvori nad Izolo, ale jej mieszkańcy wymogli powrót do starej nazwy czyli Korte. Wioska składa się z 2 części – starej wioski zwanej ” Spodnja vas” oraz nowej części „Zgornja vas” (górna wioska), gdzie nie można pominąć odwiedzin kościoła Św.Antoniego Samotnika. Tu można obejrzeć odnowiony barokowy ołtarz z 18 stulecia (z wyrytą datą 1468), freski tyrolskiego malarza czy współczesne prace Mira Ličen Krmpotič.
 
Pospaceruj wokół wioski:
 
Spacerujac po wiosce zwróć uwagę na odnowione zbiorniki wodne , wpadnij do jednej z restauracji na przedni posiłek. Młodsi turyści mogą zechcieć spędzić noc w dobrze wyposażonym schronisku młodzieżowym pod nazwą 
“Stara šola Korte”. Tutaj znajdziesz wiele wytyczonych tras konnych czy rowerowych, łączących małe wioski. Odkryj piękno mistycznych kościołów czy ruin innych historycznych obiektów.
 
CETORE
Na skrzyżowaniu zapomnianych szlaków:
 
Dobrze oznakowany szlak doprowadzi Cię do skrzyżowania dróg pomiędzy solnymi polami a obszarami oddalonymi od morza. Tutaj znajdziesz wioskę Cetore, poniżej, której znajduje się głęboki jar Parole oraz wodospad o tej samej nazwie. Wioska zachwyci Cię swoim spokojem, niezwykłymi widokami i bogactwem szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych. 
 
Na końskim grzbiecie wokół Istrii:
 
Tak, Istrię można objechać konno. W pobliskiej wiosce Medljan znajdują się kluby konne. Można tutaj wynająć konie bądź wziąć udział w zorganizowanej przejażdżce konnej przez tereny Istrii.
W pobliżu Cetore znajduje się osada Malija, warto ją odwiedzić, gdyż miejscowa ludność zachowała doskonale swoje tradycje i charakterystyczny dialekt. Poza specyfiką dialektu i etnicznej spuścizny mieszkańcy mają świetną kuchnię i do tego doskonałe czerwone wino refosco.
 
ŠARED
 
Widok, którego nie zapomnisz:
 
Do roku 1980, wieś Šared powyżej Izola składała się z wielu farm, znajdujących się na wysokim wzgórzu, na wysokości 268 metrów powyżej poziomu morza. Znajduje się tutaj wiele nowych domów posadowionych na szczycie wzgórza. Właśnie stąd można podziwiać wspaniały widok na północne wybrzeże Morza Adriatyckiego i region Friuli, płaskowyże i góry w tle a pośród nich Dolomity, Alpy Juliańskie, płaskowyż Nanos, górę Vremščica, oraz pasmo górskie Čičarija z masywami górskimi górskim Učka oraz Snežnik.
 
Ślady przeszłości:
 
Powyżej wioski znajdują sie ruiny kościoła Św. Jakuba, który po raz pierwszy został odnowiony w 1729 oraz ponownie kilka lat temu, ze względu na niekorzystny wpływ klimatu i upływu czasu.
Przed kościołem znajduje się pomnik Trzech Partyzantów, którzy zginęli w potyczce.
W czasie budowy nowej części osady, w Grublje odkryto ślady osadnictwa z I i II w naszej ery, są to kolejne dowody rzymskiego osadnictwa na tym terenie.


« Izola - Isola
Historia Izoli »