Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Region Goriška Brda – Obszar Energetyzujących Przeżyć.


Strona: 4 / 5

Obrazy natury oraz tradycja minionych wieków

 

Obrazy natury oraz tradycja minionych wieków

Położenie geograficzne  Brda jest unikalne. Jego granice wyznaczają rzeki Soča oraz Idrija. W kierunku Równiny  Friuliańskiej rozpostarte są słoneczne pagórki z rzadka pokryte śniegiem. Od północy region jest chroniony przez wzgórza Korada oraz Sabotin.

Na tarasach licznych wzgórz znajdują się nasłonecznione przez większość dnia winnice.

Bogactwo pieszych szlaków oraz wijące się w górę i dół  drogi sprawiają, że region Brda jest destynacją niezwykle popularną dla miłośników wędrowania oraz rowerzystów ze Słowenii, Włoch, Austrii i innych krajów. Region ten stanowi atrakcję turystyczną przez cały rok.

Mieszanka klimatów: śródziemnomorskiego, alpejskiego oraz kontynentalnego stwarza niezwykłe warunki pogodowe, które inspirują wielu gości tego regionu.

Liczne małe wsie ulokowane na szczytach wzgórz oraz małe strumienie wijące się pomiędzy wzgórzami z bujnie kwitnącymi tarasami i winnicami sprawiają, że koneserzy opisują ten region jako jeden z najbardziej malowniczych w Europie.

Szczególnie piękna, wręcz niepowtarzalna jest wiosna w czasie kwitnienia drzew owocowych.

Najciekawszy punkt widokowy z którego można obserwować cały region Brda znajduje się na szczycie wzgórz  Korada powyżej wioski Gonjače.

Historia Brda jest burzliwa. Jej ślady są widoczne do dzisiaj.

Aż do II wojny światowej na życiu lokalnej ludności niezwykłe piętno wywarło feudalne  prawo dzierżawy wieczystej. Brda znane jest jako region pałaców. Najbardziej okazałezlokalizowanesą w: Vipolže, czy Dobrovo, gdzie znajduje się bogata kolekcja muzealna oraz galeria sztuki.

Szczególnym klejnotem średniowiecznej architektury jest wioska Šmartno, będąca jednocześnie doskonałym punktem obserwacyjnym całego regionu. Wioska ta jest zabytkiem kultury, stąd wiele aspektów jej funkcjonowania jest chronione prawem. Znajduje się tu  miedzy innymi kościół Św. Marcina, w którym można podziwiać freski słoweńskiego malarza Tone Kralj.

Spragnieni romantycznych wrażeń mogą dla odmiany przejść się wąskimi uliczkami zwanymi gase, przy których posadowione są urokliwe domy z gankami i podcieniami. To tu można obejrzeć žbatafurji, czyli piece z kominami znajdujące się na zewnątrz domów. Šmartno nabiera niezwykłej atmosfery w czasie Festiwalu Wina „Brda in Vino Festival”, który odbywa się jesienią w okolicach dnia Św. Marcina. Jest to najważniejsze święto w wiosce i okolicy. W tym czasie goście mogą zakosztować wspaniałych win z regionu Brda  oraz  wielu kulinarnych specjałów takich jak polenta, domowe kiełbaski, czy gotowane gruszki  lokalnej odmiany zwanej Pituralka.

Wskazówki

  • powspinaj się na wieżę widokową powyżej wioski Gonjače
  • odwiedź siedliska pierwiosnków w Golo Brdo
  • wejdź na  Sabotin, odwiedź  Park Pokoju oraz  powspinaj się na Korada
  • odwiedź  most z naturalnych kamieni w  Krčnik i koryto rzeki w Kožbanjšček
  • pozbieraj dziki  asparagus na wzgórzach Brda powyżej rzeki Idrija
  • odwiedź malownicze kościoły w wioskach regionu Brda
  • odwiedź zamki regionu Brda w Dobrovo, oraz Vipolže


« Urok kuchni regionu Brda
Mnóstwo się dzieje w regionie Brda »