Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Region Goriška Brda – Obszar Energetyzujących Przeżyć.


Strona: 2 / 5

Ziemia owoców i wina

 

Ziemia owoców i wina

Winorośl sprowadzili do regionu  Brda  Rzymianie. Położenie terenu oraz panujący tu klimat umożliwiły jej uprawę i produkcję wina na perfekcyjnym poziomie.

Obecnie największa spółdzielcza piwnica winna w Słowenii znajduje się w miejscowości Dobrowo. Produkuje się tam wina wysokiej jakości znane nie tylko na rynku lokalnym. Swoje ścieżki do rynków międzynarodowych, dzięki unikalnym cechom wina, znajdują coraz częściej również liczni prywatni winiarze.

Brda jest domem dla wielu szczepów winorośli, ale w ostatnich latach coraz większej wartości nabierają miejscowe odmiany. Są one przedmiotem wielu zabiegów pielęgnacyjnych w celu zachowania unikalnego charakteru produkowanego z nich trunku.

Nie jest przypadkiem, że listopadowy dzień Świętego Marcina jest świętem wina. Zjeżdżają się na nie tłumnie zbieracze winogron, oraz miłośnicy produkowanego z nich napoju. W tym dniu odbywają się różne festyny oraz zabawy, a po okolicy szeroko rozlega się  śpiew i towarzyszące mu odgłosy otwieranych butelek z winem.

Od dłuższego czasuznane są również owoce pochodzące z regionu Brda. Długi okres nasłonecznienia tego obszaru sprawia, że stają się one niezwykle słodkie i mają wspaniały smak. Czereśnie, morele, brzoskwinie, figi, gruszki i inne owoce z tego regionu są znane w całej Słowenii. Lokalni sadownicy sprzedają je często na poboczach dróg, czy bezpośrednio na farmach.

Prawie zapomniane zostały słynne suszone śliwki ręcznie obierane ze skórki.

Były one wyjątkowe na tle innych wspaniałych owoców. Śliwki były eksportowane  przed II Wojną Światową przez kupców z Gorizia (Gorica) oraz Cormons (Krmin) doNiemiec,Rosji, krajów skandynawskich oraz Ameryki Północnej.

Wskazówki

  • odwiedź piwnicę winną  Goriška Brda w  Dobrovo
  • zajrzyj do sklepu z winami w Zamku Dobrovo
  • posmakuj i kup wino od prywatnych producentów wina
  • zakup owoce prosto od farmera


« Region Goriška Brda – Obszar Energetyzujących Przeżyć.
Urok kuchni regionu Brda »