Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Begunje na Gorenjskem

Niewielkie miasteczko liczące około 1000 mieszkańców, słynące z zakładów produkujących narty Elan i legendarnej rodziny muzyków Avsenik leży u wylotu doliny Begunjščica na równinną Kotlinę Gorenjską.

Do najciekawszych zabytków miejscowości należy pałac Katzenstein, po raz pierwszy wymieniany w źródłach 1428 r., który dzisiejszy barokowy wyglad zawdziecza przebudowom w XVII w.

W bocznym skrzydle znajduje się szpital psychiatryczny i muzeum upamiętniające krwawe wydarzenia II wojny światowej. W pałacu mieściła się katownia Gestapo, przez którą przewinęło się 12 tys. więźniów podejrzanych o współpracę z ruchem oporu. Obok budynku grób 849 ofiar faszystowskiego terroru. Na narożnikach przypałacowego parku stoją pawilony Murka i Jožamurka (zwana Kaplicą) projektowane przez najwybitniejszego słoweńskiego architekta, Jože Plečnika z 1940 r. Z bogatego niegdyś założenia parkowego pozostała jedynie godna uwagi aleja kasztanów. Na przeciwko pałacu znajduje się kościół św. Ulryka (sveti Urh) z końca XIV w. Barokowe wnętrze zdobią obrazy i polichromie Leopolda Layera, Henrika Langusa i Matija Bradaška.

Nieco ponad kilometr na północny-wschód, w dolinie Dragi, znajduje się kolejny pomnikowy grób zakładników pomordowanych podczas przesłuchiwań, zaprojektowany przez architekta Edvarda Ravnikara.

Wstępu do doliny Dragi broni ruina potężnego niegdyś zamku Kamen. Właścicielem twierdzy była rodzina Lambergów, na których spoczywała obrona ważnego traktu handlowego, biegnącego doliną Sawy i łączącego Krainę z Karyntią. Najsłynniejszym przedstawicielem rodu był Kacper Lamberg, wychowujący się wspólnie z późniejszym cesarzem Maksymilianem I Habsburgiem. Lamberg był gwiazdą średniowiecznych turniejów rycerskich na wiedeńskim dworze, zwyciężając w nich 87 razy. Opuszczona w XVIII w. twierdza zaczęła chylić się ku ruinie.

Na wzgórzu nad wsią stoi widoczny z daleka gotycki kościół św. Piotra, z ciekawą polihromią gotycką.

We wsi warto odwiedzić restaurację Slavka i Vilka Avseników "Pri Jožovcu", gdzie przy smacznych daniach można posłuchać słoweńskich melodii ludowych, granych często na żywo. Bracia byli w latach 1952-1999 głównymi filarami zespołu Ansambel bratov Avsenik, znanego poza Słowenią pod niemiecką nazwą Oberkreiner (Gorenjcy).

Przy wjeździe do Begunj znajduje się fabryka sprzętu sportowego Elan, znana u nas przede wszystkim z wyrobu doskonałych nart zjazdowych. Zakład produkujący narty założył w 1944 r. znany skoczek narciarski Rudi Finžgar. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i własnym wynalazkom fabryka szybko znalazła się w światowej czołówce producentów sprzętu narciarskiego. Zawody pucharu świata wygrywali słynni narciarze korzystający ze sprzętu produkowanego w Begunjach: Ingemar Stenmark (86 zwycięstw na "elankach"), Bojan Križaj, Mateja Svet oraz Jure Franko. Spośród skoczków narciarskich używających nart Elan warto wymienić: Andreasa Goldbergera, Primoža Peterkę oraz Adama Małysza. Na specjalnie zaprojektowanych nartach z begunjskiej fabryki Davo Karničar zjechał jako pierwszy człowiek z Mt. Everestu.