Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Begunjščica (2060 m n.p.m.)

Podobnie jak większość szczytów Karawanków wyniosła Begunjščica jest szczególnie godna polecenia jako doskonały punkt widokowy

Kilkukilometrowy grzbiet kulminujący w Velikim Vrhu (2060 m n.p.m.) ma asymetryczną budowę: na północ opada skalisto-piarżystymi urwiskami. Łagodniejsze południowe stoki porośnięte są kosodrzewiną i rozległymi trawnikami. Prowadzi nań sieć ciekawych szlaków turystycznych, które choć nietrudne technicznie, mają jedną wspólną cechę – są bardzo strome. Begunjščica cechuje sie także interesującą florą, czasem bardzo egzotyczna. Botanik Alfons Paulin znalazł na jej południowych stokach znany jedynie z Pirenejów gatunek fiołka. Dumny z odkrycia napisał kilka artykułów o nietypowym stanowisku rośliny. Po śmierci profesora sensacja botaniczna okazała się jednak żartem. Przyjaciel Paulina i towarzysz jego botanicznych eskapad Hugon Roblek przyznał sie do zasadzenia iberyjskiej roślinki w alpejskiej scenerii. 

Na Begunjščice od południa

Łatwa technicznie, choć okraszona męczącym podejściem wycieczka przez południowe stromizny masywu. Szczególnie polecam relaks po turze w restauracji „Pri Jožovcu” w Begunjach, gdzie przy dzwiękach alpejskich sztajerek i polek można skosztować słoweńskich specjałów.

  • Czas przejścia: 3 godz. 30 min.
  • Trudność: 3

Wychodzimy z parkingu koło restauracji Gostišče v Dragi położonej 2 km na północ od Begunj. Po pół kilometra skręcamy z wygodnej drogi na ścieżkę biegnącą w prawo i po chwili docieramy do malowniczego wąwozu Luknja (Dziura) oraz sporego wodospadu. Korzystając ze sztucznych ułatwień pokonujemy początkowe stromizny i wędrując dalej dzikim wciosem docieramy po 45 min. do szerokiej drogi. Wznosimy się teraz jednostajnie lasem do ławeczki (ostatnia woda), skąd zakosami  docieramy do przełęczy Preval (1311 m n.p.m., od Dragi 1,45 godz.). Po prawej stronie chatka myśliwska z obudowaną werandą, gdzie istnieje możliwość awaryjnego noclegu. Czeka nas teraz Kalvarija: niewyraźna ścieżynka wznosi się stromo od krzyża na siodle i po wejściu do lasu zakosami mozolnie zdobywamy wysokość. Pojawia się utrudniająca poruszanie kosodrzewina. Po godzinie męczącego podejścia osiągamy łąki pod widokowym szczytem Begunjska Vrtača (1991 m n.p.m., bez szlaku 10 min.). Kierujemy się teraz na zachód i docierając do grzbietu podziwiamy pokrytą piargiem, rozległą dolinę Sentanski plaz. Po 10 min. docieramy do najwyższego szczytu Veliki Vrh (2060 m n.p.m.) z rozrysowaną na stole dookolną panoramą.