Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Mala Mojstrovka (2322 m n.p.m.) i Slemenova špica (1911 m n.p.m.)

Mala Mojstrovka - Alpy JulijskieMala Mojstrovka

Na ten odznaczający się mistrzowską panoramą szczyt można wyjść dwoma szlakami. Krótka i eksponowana via ferrata Hanzova pot nadaje się doskonale na pierwszy kontakt z tego typu szlakami. Konieczne jest jednak stosowanie kompletu na ferraty i kasku. Klasyczny szlak przez Grebenec to wycieczka absolutnie niewymagająca technicznie. Dostępna samochodem wysoka przełęcz Vršič sprawia, iż na obu szlakach bywa tłoczno. Niepozorna Slemenova špica (1911 m n.p.m.) to jeden z najlepszych punktów widokowych w całych Alpach Julijskich.

 

Na Mojstrovkę przez Grebenec

Łatwa tachnicznie trasa o umiarkowanym przwyższeniu pozwala na szbkie i wygodne zdobycie solidnego, julijskiego dwutysięcznika. Symboliczne ubezpieczenia jedynie w kruchym kuluarze wyprowadzjącym na Grebenec. Na grzbiecie symfonia widoków. Czas przejścia: 2 godz. Trudność: 2/3.

Z parkingu na przełęczy Vršič wyruszamy ścieżką na południowy-zachód zdobywając wysokość zboczem porośniętym kosodrzewiną. Po chwili przekraczamy długie piarżysko i wznosimy się kruchym kuluarem do szerokiego siodła w grzbiecie Grebenca, skąd otwiera się widok na słoneczną dolinę Soczy. Skręcamy w prawo i łatwym wśród pięknych widoków podchodzimy na szczyt.

 
 

Ferratą Hanzova pot

Doskonale ubezpieczona ferrata na Mojstrovkę jest jednym z dzieł przewodnika Ivana Vertelja-Hanzy. Powietrzny szlak pokonuje 300 m pionowej ściany. Konieczna odporność na ekspozycje i używanie kasku oraz kompletu na ferrate. Początkiem lata na początku odcinka ubezpieczonego znajduje się zazwyczaj trudny do pokonania płat sniegu z głęboką szczeliną brzeżną. Czas przejścia: 2 godz. 30 min. Trudność: 5.

Z parkingu na przełęczy Vršič wyruszamy ścieżką na północny-zachód i po 30 minutowym podejściu wśród rzedniejących modrzewi stajemy na siodle Vratica, gdzie zaczyna się oryginalny płaskowyż krasowy. Skręcamy w lewo i trawersując podnóże północnej ściany Mojstrovki dochodzimy do komina z tablicą pamiątkową, gdzie zaczyna się ferrata. Tu ubieramy kask i komplet na ferrate. Szlak prowadzi w prawo i przez strome zacięcie oraz system doskonale ubezpieczonych półek dzwigamy się mniej więcej pionowo w stale rosnącej ekspozycji. Należy uważać na strącane przez znajdujących się wyżej turystów okruchy skalne. Wyżej szlak poprowadzony jest systemem zakosów nawiązujących do przebiegu półek. Po 45 minutach emocjonującej wspinaczki docieramy na wypłaszczenie podszczytowe, gdzie ściągamy niepotrzebną już uprząż. Tu zakręcamy w prawo i łatwym terenem dźwigamy się w strone wierzchołka.
 

Slemenova špica (1911 m n.p.m.)

Idąc z samego rana na Mojstrovkę warto wzbogacić wycieczkę o niepozorną Slemenovą špicę. Ten wierzchołek o nikczemnej wysokości oferuje jedną z najbardziej estetycznych panoram na najpiękniejszą górę Słowenii – Jalovec. Kształtna sylwetka znajduje się nawet w logo „słoweńskiego PTTK” – Planinskiej Zvezy Slovenije. Górka jest łatwo dostępna z przełęczy Vršič i stanowić może cel dla pozbawionych wysokogórskiego zacięcia wędrowców lub krótkiej wędrówki z dziećmi. Czas przejścia: 1 godz. 15 min. Trudność: 2.

Z przełęczy wyruszmy zgodnie z opisem trasy Ferrata Hanzova pot. Na przełęczy Vratica mamy do wyboru dwa warianty. Skręcając w lewo poruszamy się piargami u podstawy ściany Mojstrovki. Ciekawszy wariant prawy wiedzie urozmaiconym terenem skrajem krasowego płaskowyżu. Oba szlaki łączą się na łące Slatnica, gdzie nad ukrytymi w trawie niewielkimi wodopojami dla bydła wznosi się majestatyczny górski kryształ – Jalovec. Na szczyt Slemenovej špicy wiedzie ścieżka trawnikiem w prawo.


Nie zapomnij! 

Do orientacji się w trudnym terenie wysokogórskim konieczne jest posiadanie dokładnych map danego pasma górskiego. Znajdziesz je w naszym sklepie.