Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Viševnik (2050 m n.p.m.)

Viševnik - Alpy JulijskieKształtna piramida szczu wznosi się na północnej krawędzi płaskowyżu Pokljuka. Ze względu na bliskość drogi asfaltowej wyprowadzającej na Pokljukę z Bledu, niewielkie jak na julijskie dwutysięczniki podejście oraz niezrównaną panoramę na Triglav pełno na nim turystów o każdej porze roku. Jeśli chcecie wiedzieć jak wygląda Triglav z Viševnika popatrzcie na rewers słoweńskiej pięćdziesięciocentówki.

 

 

Zobacz Triglav z pięćdziesięciocentówki
Krótki i malowniczy szlak pozbawiony trudności technicznych. Z względu na niewielką różnice wysokości spora frekwencja turystyczna. Zwłaszcza w zimie Viševnik jest dosłownie oblegany przez turystów pieszych i narciarzy turingowych. Na szczycie nagroda: rozległa panorama na triglavskie królestwo. Czas przejścia: 2 godz. Trudność: 2.

Wędrówkę rozpoczynamy przy rozległym parkingu na Rudnym Polju (1340 m n.p.m.) naprzeciw stylowego budynku ośrodka szkoleniowego jednostek górskich armii słoweńskiej. Kierujemy się drogą boczną na północny-wschód doprowadzającą po 10 min. do wyciągu. Wspinamy się teraz stromo w górę trasy narciarskiej skręcając w lewo wzdłuż kolejnego wyciągu. Powyżej górnej stacji mijamy ocembrowane źródło Zlata Voda i po chwili lżejszego podejścia osiągamy płytkie siodło na grzbiecie (ok. 1790 m n.p.m.) z którego widać nieodległy Viševnik oraz ładną panoramę Gór Bohinskich na południowym-zachodzie. Szlak kieruje się teraz zanikającym stopniowo w stoku ramieniem i wyprowadza na grzbiet, którym wspinamy się szybko na widokowy szczyt.