Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Miasteczko (3000 mieszkańców) na szeroko rozumianym przedpolu Alp Julijskich położone jest na trasie nad Sawą Dolinjką. Stosunkowo liczne połączenia kolejowe i autobusowe z Kranjem, Bledem, Lublaną i Jesenicami. Hotel Krek, ekskluzywny kamping Šobec w zakolu Sawy Dolinki, liczne lokale gastronomiczne  i sklepy różnych branż, duży sklep Mercator.

Miejscowość jest jedną z najstarszych osad w Słowenii, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne (w okolicy odkryto ślady osadnictwa rzymskiego). Po raz pierwszy została  wymieniona w 1004 r. jako własność biskupów Brixenu. Wybudowanie stacji kolejowej przyczyniło się do uprzemysłowienia rolniczej osady. Powstała tu m. in. fabryka doskonałej czekolady Gorenjka.
  • W centrum stoi gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (Marijne Vnebovzetje), zbudowany na miejscu drewnianej świątyni wymienianej w źródłach już w XII w. Świątynia szczyci się fragmentem zewnętrznej polichromii, przedstawiającej Marię z Jezusem, z okolicy 1400 r. autorstwa Stefana i Mikołaja z Goricy.
  • Nieopodal stoi renesansowa Legatova hiša z XVII w., będąca niegdyś zajazdem oraz  Španova hiša (XVIII w.), która jest dobrym przykładem bogatego wiejskiego budownictwa, charakterystycznego dla regionu Gorenjska.
  • W Lescach znajduje się najstarsze pole golfowe w Słowenii, wybudowane przed II wojną światową przez króla Jugosławii Pavla Karađorđevića. Lotnisko sportowe Alpski letalski center oferuje loty widokowe oraz ciekawą ekspozycję starych samolotów, z kopią EDE 5 – maszyny zaprojektowanej przez słoweńskiego pioniera lotnictwa Edvarda Rusjana.