Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej


Brezje - zabytkowy kościółNiewielka wieś położona przy gorenjskiej szosie jest dla Słoweńców tym, czym dla Polaków Jasna Góra. W największym sanktuarium Maryjnym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (Marija Pomagaj), którego kopię znajdziemy w niemal każdym słoweńskim kościele. Gospodarstwo agroturystyczne Tominc-Frelih, pizzeria, restauracja.

Historia kościoła św. Wida sięga XV w. Z czasem do korpusu świątyni dobudowano kaplice: św. Antoniego Pustelnika (1772) oraz Maryjną - skrywającą cudowny obraz (1800).

Maria z Brezji jest swobodną kopią obrazu Łukasz Cranacha st. z katedry św. Jakuba w Innsbrucku, namalowaną w 1814 r przez Leopolda Layera (1752-1828) z Kranja. Niecodzienna jest geneza cudownego obrazu. W czasie zajęcia Kranjskiej przez wojska Napoleona artysta został skazany na długoletnie więzienie za podrabianie pieniędzy. W trakcie odbywania kary zaprzysiągł sobie, iż po wyjściu „na wolność” namaluje obraz poświęcony Marii, przeznaczony dla znanego już w tym czasie sanktuarium.

W krótkim czasie od umieszczenia dzieła w sanktuarium zaczęli do Brezji przybywać pielgrzymi, przyciągani informacjami o licznych cudach. W latach 1889-1900 powiększono kościół nadając mu neorenesansowy charakter. Od tego czasu sanktuarium opiekują się członkowie zgromadzenia franciszkanów, których klasztor którego klasztor znajduje się na północ od kościoła. W 1907 r. obraz został koronowany przez arcybiskupa Goricy i pierwszego słoweńskiego kardynała, Jakuba Missie.

W czasie okupacji franciszkanie wywieźli obraz i ukrywali go w klasztorach zgromadzenia poza Słowenią do 1947 r.

W 1988 r. Jan Paweł II podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. Ojciec Święty odwiedził sanktuarium 17 maja 1996 podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Słowenii. Po modlitwie przed obrazem wpisał do księgi gości: "Mario, wspomóż! Janez Pavel II". Przed bazyliką stoi rzeźba Papieża projektu Stane Kolmana oraz interesująca rzeźba Świetej Rodziny. W budynku klasztoru znajduje się niewielkie muzeum z kolekcją wotywów, jasełek i galerią. Członkowie zgromadzenia franciszkanów przyjmują rokrocznie w Brezjach blisko 300 tys. pielgrzymów.

Na północny-zachód od Brezji w dolinie potoku Peračica znajdują się dwa wodospady kilkumetrowej wysokości - Peračiški slapovi. W okolicy wydobywano masywny mioceński tuf wulkaniczny peračiški tuf o zielonkawym zabarwieniu, będący śladem po tzw. wulkaniźmie smerekowskim. Służył on kamieniarzom z  niedalekiego Črnivca jako materiał na ozdobne detale architektoniczne, które spotykamy w budynkach w całej niemal Słowenii.