Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Winiety w Austrii - 2024 rok


Spis treści:

Samochodowa podróż do Słowenii niemal z każdego regionu Polski prowadzi przez Austrię. Oczywiście i na tamtejszych autostradach obowiązują winiety. Poniżej przedstawiamy garść porad, które pozwolą uniknąć kierowcom niepotrzebnych kłopotów.

Najpopularniejsza trasa samochodowa z Polski do Słowenii na austriackim odcinku prowadzi: obok Wilfersdorfu, Wiednia, Wiener Neustadt i Grazu. Podobnie jak w Czechach i Słowenii, tak i na austriackich drogach szybkiego ruchu kierowców obowiązują opłaty. Niestety, dotyczy to także tych, dla których Austria to tylko tranzyt w drodze do Słowenii. I niezależnie, czy za kółkiem spędzimy godzinę, cztery, czy kilka dni, to austriacką winietę wykupić należy. Inaczej, w przypadku kontroli drogowej, a te przecież zawsze są losowe, możemy narazić się na niepotrzebne wydatki.

W takim przypadku należy niezwłocznie zapłacić 120 euro za tzw. winietę zastępczą. Najniższy wymiar kary za nieuiszczenie tej opłaty na miejscu to w Austrii 300 euro, ale można też zapłacić nawet i 3000 euro.

Na całym terenie Austrii funkcjonują trzy systemy opłat drogowych umożliwiających korzystanie z sieci dróg wysokiej klasy (autostrady i drogi szybkiego ruchu):

 • pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t objęte są systemem winiet oraz opłat dodatkowych
 • natomiast pojazdy powyżej 3,5 t objęte są systemem GO-Box.

Sprawdź, gdzie kupisz winiety

Winiety obowiązują na autostradach oznaczonych symbolem „A”, których łączna długość na terenie Austrii przekracza 2000 km. Można je bez problemu kupić w sieci ok. 6000 punktów sprzedaży w kraju i za granicą, m.in. w automobilklubach (ARBÖ, ÖAMTC i PZM), na stacjach benzynowych oraz w głównych punktach pobierania opłat drogowych na odcinkach objętych opłatami dodatkowymi. Od 2018 roku można także wykupić tzw. winietę elektroniczną, która jest dostępna na tej stronie

Rodzaje i aktualne ceny austriackich winiet na 2024 rok:

10-dniowa (ważna od godz. 0:00 w dniu wystawienia do godz. 24:00 dziewiątego kolejnego dnia):

 • Kategoria A (pojazdy jednośladowe): 5,60 €
 • Kategoria B (samochody osobowe i ciężarowe o dop. masie całkowitej do 3,5 t włącznie): 9,60 €

2-miesięczna (ważna dwa miesiące od dnia wystawienia):

 • Kategoria A: 14,20 €
 • Kategoria B: 28,20 €

Roczna (ważna od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia następnego roku):

 • Kategoria A: 37,20 €
 • Kategoria B: 93,80 €

UWAGA! Należy dobrze przechowywać dolną część winiety, czyli folię z numerem seryjnym, który jest potwierdzeniem zakupu.

Opłaty dodatkowe

W Austrii istnieje także kilka odcinków drogowych, które ze względu na wysokie koszty ich budowy, utrzymania i remontu zostały objęte dodatkowym systemem opłat drogowych. Dotyczą one także samochodów osobowych i są pobierane głównie w przypadku tuneli i mostów.

Łączna długość dróg, na których obowiązują opłaty dodatkowe, wynosi ok. 150 km. Należą do nich odcinki tras:

 • A9 – Pyhrm-Autobahn – 16 euro
 • A10 – Katschbergtunnel/Tauerntunnel – 13 euro
 • A11 – Karawankentunnel – 7,60 euro
 • A13 – Brenner-Autobahn – 10,50 euro
 • S16 – Arlbergtunnel (11 euro
 • Großglockner- Hochalpenstraße – 38 euro (samochody elektryczne – 28,50 euro)
 • Timmelsjoch Hochalpenstraße – 17 euro
 • B 108 Felbertauernstraße – 11 euro
 • B 165 Gerlos Alpenstraße – 10,50 euro

Opłaty dodatkowe mogą być uiszczane bezpośrednio w punkcie poboru opłat lub za pomocą uprzednio zakupionej karty opłaty drogowej do odczytu video (odczyt automatyczny).

GO-Box dla pojazdów o dopuszczalne masie całkowitej powyżej 3,5 t.

Również pojazdy ciężarowe, autobusy i ciężkie samochody kempingowe muszą w celu skorzystania z austriackich autostrad i tras szybkiego ruchu uiścić odpowiednią opłatę drogową.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku 2014 roku kierowcy wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t muszą je wyposażyć w elektroniczne urządzenie poboru opłat, tzw. GO-Box. Rejestruje ono każdy przejazd pod bramkami ustawionymi nad autostradami i drogami objętymi opłatami drogowymi.

Montaż urządzenia GO-Box jest szybki i prosty. Opłaty naliczane są na dwa sposoby: w systemie pre-pay lub post-pay (za pomocą karty debetowej lub kredytowej).

Bezpieczeństwo i warunki na austriackich drogach

Kierowcy wybierający się do Austrii w każdej chwili mogą szybko i wygodnie sprawdzić aktualne informacje na temat warunków panujących na drogach. Warto o tym pamiętać, bo niemal cały kraj jest zdominowany przez zwłaszcza zimą nieprzewidywalny klimat alpejski. Informacji można szukać:

 • na stronach austriackich automobilklubów: ÖAMTC i ARBÖ a także VCÖ i ASFINAG - aktualne informacje o sytuacji drogowej na w Austrii;
 • na stronie Austriackiej Izby Gospodarczej (WKO) – aktualne informacje dotyczące zakazów poruszania się samochodów ciężarowych w Austrii.

 

Słowenia - piksel