Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Rowerem po Słowenii


 • Rower w Słowenii
 • Turystyka rowerowa w Słowenii
 • Rowerem po Słowenii
 • Rower w Słowenii
 • Turystyka rowerowa w Słowenii
 • Słowenia na rowerze
 • Rower w Słowenii
 • Turystyka rowerowa w Słowenii

InformacjeNoclegi w Słowenii

Spis treści:

Na styku południowego krańca Alp, Równiny Panońskiej i Morza Śródziemnego, matka natura stworzyła rozkołysany i różnorodny krajobraz, który szczyci się niezliczoną ilością wyjątkowych, naturalnych krajobrazów i atrakcji. Dzięki doskonałemu połączeniu nieskażonej przyrody i bogatego dziedzictwa kulturowego Słowenia jest coraz popularniejszym celem europejskiej turystyki i idealnym miejscem na wakacje z rowerem.

Dzięki zróżnicowanemu terenowi w Słowenii jest wiele możliwości dla każdego rowerzysty. Rodziny i niedzielni cykliści mogą korzystać z licznych dolin i płaskich terenów z trasami rowerowymi lub cichymi wiejskimi drogami z małym natężeniem ruchu. Zaawansowani rowerzyści i rowerzyści górscy mogą kosztować alpejskich przełęczy i najbardziej spektakularnych tras rowerowych w tej części świata, które zachwycą nawet najbardziej wyrafinowany gust. Co więcej, szybko zauważysz, że jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji wśród miejscowej ludności, a na terenie całego kraju odbywa się wiele imprez rowerowych, w tym światowej klasy zawody.

Rower w Słowenii - przewodnik

Po Słowenii można jeździć przez cały rok

W Słowenii nigdy nie można się nudzić, ponieważ kraj, w którym spotykają się tak różne światy, szczyci się szybko i często zmieniającym się krajobrazem. Do tego jazda na rowerze w Słowenii jest możliwa przez cały rok dzięki bliskości kraju z Morzem Śródziemnym, a co za tym idzie – sprzyjającemu klimatowi śródziemnomorskiemu. Jedynym wyjątkiem są Alpy, które zapewniają orzeźwiający chłód i niezwykłe widoki w gorące letnie dni, podczas gdy zimą ich trasy są już raczej niedostępne.

Aby jak najbardziej urozmaicić i uatrakcyjnić wakacje na rowerze, Słoweńska Organizacja Turystyczna (STB – Slovenian Tourist Board) ujednoliciła i rozszerzyła ofertę specjalistycznych produktów i usług rowerowych. W tym celu wprowadziła np. kategorię „miejsce docelowe dla rowerzystów” i opracowała normy dla hoteli, hosteli, pól namiotowych i gospodarstw turystycznych oferujących usługi rowerzystom. Oprócz zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, główną ideą jest dostarczanie odpowiednich informacji wszystkim typom rowerzystów, żeby mieli pewność, że trasy rowerowe i szlaki są dobrze utrzymane i oznakowane, a także mieli łatwy dostęp do sieci przewodników i informacji. Dzięki temu rowerzyści w Słowenii zawsze mogą wybierać najpiękniejsze trasy i oglądać najpiękniejsze turystyczne klejnoty tego małego kraju. Bez obaw, że się zgubią albo wybiorą trasę, która będzie ponad ich siły.

Miejsca docelowe dla rowerzystów

Obszary z dobrze zorganizowaną ofertą rowerową są określane mianem miejsc docelowych dla rowerzystów, kiedy spełniają następujące kryteria: (topograficzna) dysponują mapą z siatką dobrze oznakowanych tras i szlaków rowerowych, dysponują wyspecjalizowanymi obiektami noclegowymi (hotele rowerowe, pola namiotowe lub gospodarstwa turystyczne), dysponują przewodnikami rowerowymi, mają w swoim zasięgu wypożyczalnię rowerów, serwis napraw i przynajmniej jeden punkt informacyjny.

Słoweńskie rowerowe punkty informacyjne

Na terenie całej Słowenii rozsiano aż 35 punktów informacji rowerowej. Wszystkie dysponują niezbędnymi informacjami na temat tras i szlaków, wydawnictwami rowerowymi, w tym przewodnikami i mapami, a także informacjami o: możliwościach transportu do innych regionów Słowenii, opcjach zakwaterowania, pobliskich sklepach i serwisach rowerowych oraz innych usług dedykowanych turystyce rowerowej.

Słoweński hotel rowerowy

Oprócz konwencjonalnej klasyfikacji gwiazdkowej Słoweńcy opracowali odrębną klasyfikację obiektów noclegowych (hoteli, schronisk, pensjonatów, samodzielnych jednostek i innych) pod kątem jakości i zakresu usług dedykowanych właśnie rowerzystom. Są to specjalne znaki graficzne z symbolem roweru z „kółkami”.

Podstawowy zakres symbolizuje rower z jednym kołem, a najszerszy zakres i najwyższa jakość to pięć kół. Ta ostatnia etykieta jest zarezerwowana dla tych dostawców turystycznych usług rowerowych, które również stanowią podstawę ich biznesu.

Poniżej przedstawiamy zakresy poszczególnych kryteriów tej klasyfikacji. Zwróćcie uwagę, że każdy kolejny zestaw jest uzupełnieniem poprzedniego:

Rowerowa kategoryzacja obiektów noclegowych w Słowenii - 1 koło

Jedno koło

Hotel z jednym kołem zapewnia swoim gościom: informacje na temat oferty rowerowej w swojej okolicy, punkt informacji rowerowej, zabezpieczoną przechowalnię rowerów, podstawowe narzędzia do napraw, myjnię rowerów, transport rowerów do najbliższego serwisu, oraz pralnię i suszarnię odzieży rowerowej i butów. Do tego w jego pobliżu funkcjonuje wypożyczalnia rowerów, rano hotelowa kuchnia serwuje bogate w węglowodany śniadania ze świeżymi owocami, a także – w razie potrzeby – zapewnia pierwszą pomoc.

Rowerowa kategoryzacja obiektów noclegowych w Słowenii - 2 koła

Dwa koła

Oprócz podstawowych informacji na temat możliwości jazdy na rowerze, hotel z dwoma kołami dodatkowo zapewnia: mapy rowerowe okolicy, informacje na temat tras w innych regionach Słowenii oraz przewodnika. Ma także dostęp do Internetu, oferuje specjalne pakiety noclegowe dla rowerzystów, dysponuje zabezpieczoną przechowalnią rowerów i sprzętu, ma wypożyczalnię z minimum pięcioma rowerami, a także zapewnia transport rowerów i wyposażenia oraz napoje energetyczne i suchy prowiant wydawane rowerzystom „na drogę”.

Rowerowa kategoryzacja obiektów noclegowych w Słowenii - 3 koła

Trzy koła

Trzykołowy hotel ma już dwóch przewodników i punk obsługi wspomagający planowanie wycieczek oraz organizujący takie wycieczki według grafika, ale nie mniej niż cztery razy w tygodniu. Do tego pomaga gościom znaleźć i zarezerwować nocleg w innych lokalizacjach, oferuje im indywidualne przechowalnie rowerów, oferuje usługi serwisowania rowerów, a także posiada wypożyczalnię z minimum 10 rowerami. W hotelach tej kategorii działa też usługa telefonu alarmowego, a w razie złej pogody oferowane są alternatywne programy animacyjne albo dostęp do saun zlokalizowanych w okolicy.

Rowerowa kategoryzacja obiektów noclegowych w Słowenii - 4 koła

Cztery koła

Hotel sklasyfikowany na cztery koła ma grafik wycieczek na każdy dzień tygodnia i kilku przewodników. Zapewnia bezpłatny parking strzeżony, ma w ofercie szeroki wybór dętek, gwarantuje bezpłatny transport do serwisu oraz rower zastępczy na czas naprawy. W jego wypożyczalni jest minimum 15 dobrej klasy rowerów, a do tego oferuje własne usługi transportowe, specjalne menu dostosowane do kilkudniowych wycieczek, batony energetyczne i napoje, ma saunę w hotelu, a w pobliżu salon masażu.

Rowerowa kategoryzacja obiektów noclegowych w Słowenii - 5 kół

Pięć kół

Najlepsze hotele, poza wszystkim co opisujemy powyżej, zawsze zapewnią nocleg na życzenie rowerzysty, organizuje cotygodniowe wycieczki z przewodnikiem, a na wyposażeniu pokoi ma specjalne suszarki do mokrych rzeczy. W jego wypożyczalni znajduje się minimum 20 najwyższej klasy rowerów, a restauracja serwuje bogate w węglowodany kolacje z warzywami i świeżymi owocami oraz ciekawy wybór potraw typowych dla regionu, w którym jest zlokalizowany. Hotel z pięcioma kołami dysponuje także własnym gabinetem do masażu.

Rowerowy camping w Słowenii

Rowerowy kemping

Przyjazny rowerzystom kemping zapewnia kompleksowe informacje na temat organizowanych wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy, a także we własnym zakresie organizuje przynajmniej cztery razy w tygodniu własne rajdy. Do tego ma jeszcze: jednego wykwalifikowanego przewodnika, zestaw narzędzi do naprawy rowerów, pomieszczenie do czyszczenia rowerów, zabezpieczoną przechowalnię, pralnię, suszarnię odzieży rowerowej i butów. W ofercie takiego kempingu są także usługi transportu, wypożyczalnia z minimum pięcioma średniej klasy rowerami oraz wysokoenergetyczne posiłki i napoje.

Najbardziej popularne w Słowenii miejsca docelowe dla rowerzystów:

Rowerem po Słowenii - Tolmin-Kobarid

Tolmin-Kobarid, czyli kraina żywej wody

Dolina Soczy jest najbardziej atrakcyjnym słoweńskim centrum aktywności na świeżym powietrzu.

Obszar chroniony Parku Narodowego Triglav może poszczycić się niezwykłymi zabytkami, panoramami i widokami, a wycieczki rowerowe obejmują m.in. wizyty w unikatowych obiektach z czasów I wojny światowej.

Całkowita długość tras rowerowych: 2271 km

Bovec - rowerem po Słowenii

Bovec i jego okolica

Lokalizacja z dala od głównych obszarów miejskich, zróżnicowany krajobraz i wiele naturalnych, kulturalnych i historycznych atrakcji, które można zobaczyć podczas jazdy na rowerze sprawiają, że Bovec jest jednym z najpiękniejszych miejsc dla rowerzystów w Słowenii.

Liczne trasy prowadzą przez malowniczą dolinę i nieskażony krajobraz Parku Narodowego Triglav, które przez stulecia kształtował nurt rzeki Soča. Obszar ten jest idealny zarówno dla rodzin, rowerzystów górskich, a także tych, którzy szukają ekstremalnie trudnych wyzwań. Łatwiejsze trasy prowadzą przez chłodne lasy, wzdłuż rzek i strumieni, do stojących na świeżym powietrzu zabytków i muzeów I wojny światowej. Są idealne dla rekreacyjnych rowerzystów oraz rodzin z dziećmi, a do tego istnieje możliwość wynajęcia rowerowego przewodnika. Trasy zaawansowane zlokalizowane są w wyższych partiach gór, dzięki czemu zapewniają zapierające dech w piersiach widoki na wysokie szczyty Alp. Natomiast zawodowcy i poszukiwacze adrenaliny znajdą ją w Kanin MTB Park.

Całkowita długość tras rowerowych: 395 km

Kranjska Gora - rowerem po Słowenii

Kranjska Gora - niesamowite przygody na rowerze

Popularność Kranjskiej Gory wśród rowerzystów systematycznie rośnie od momentu udostępnienia sieci oznakowanych tras i uruchomienia parku rowerowego na stromym zboczu stoku Vitranc. To, co kiedyś było tu znane rowerzystom jako punkt startu do legendarnego podjazdu na przełęcz Vršič, dziś jest rowerowym hotspotem zarówno dla rekreacyjnych cyklistów, jak i tych ścigających się profesjonalnie.

Słynna kręta droga do zlokalizowanej na wysokości 1611 m.n.p.m. przełęczy Vršič wciąż jest popularna wśród kolarzy szosowych i rowerzystów górskich. Jednak dolina posiada jeszcze inne, liczne i piękne ścieżki rowerowe, z których wiele nadaje się dla rodzin i amatorów dwóch kółek. Główny szlak, od którego rozchodzą się na północ i południe inne trasy, łączy Kranjską Gorę lub położoną na drugim końcu doliny wioskę Rateče z miastem Jesenice. Wytyczono ją po śladzie dawnej linii kolejowej i z dala od głównych dróg, dzięki czemu jest spokojna, a dzięki górskim krajobrazom także malownicza. Do tego przecina granicę z Włochami i dalej prowadzi aż do Austrii. Inną ciekawą opcją jest trasa prowadząca z Kranjskiej Gory, przez dolinę rzeki Radovna, aż do Bledu.

Długość tras rowerowych: od 5 do ponad 30 km

Rowerem po Słowenii - Bohinj

Bohinj

W samym sercu Alp Julijskich leży Bohinj, polodowcowa dolina znana z Jeziora Bohinj, nieskażonego, alpejskiego krajobrazu i bogatego dziedzictwa kulturowego. Obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji Parku Narodowego Triglav.

Ponieważ między jeziorem, a otaczającymi go górami nie ma wystarczająco dużo miejsca na szerokie drogi, to najlepiej ten alpejski klejnot eksploruje się z rowerowego siodełka. Na tutejszych szutrowych drogach ruch samochodów praktycznie nie istnieje. Bohinj jest więc idealnym miejscem na niedzielną wyprawę rowerową z rodziną, choć ma też sporo do zaoferowania zaawansowanym rowerzystom górskim oraz rowerzystom szosowym.

Całkowita długość tras rowerowych: 370 km

Bled - rowerem po Słowenii

Bled

Jezioro Bled, symbol turystyki słoweńskiej, leży w pobliżu Parku Narodowego Triglav i jest doskonałym punktem wyjścia dla wszystkich rodzajów wycieczek rowerowych. Tutejsze trasy uwzględniają bogate dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze miasta Bled oraz jego okolic.

Bled i jego okolice są idealne przede wszystkim dla spokojnych, starszych rowerzystów, rodzin oraz zapalonych amatorów. Drogi i ścieżki prowadzące do wiosek rozsianych wokół Bledu są świetne na krótkie wycieczki rowerowe. Ale w tym regionie można też znaleźć bardziej wymagającą sieć dróg gruntowych – w okolicach Jelovicy, Pokljuce i Mežaklji – która zadowoli nawet najbardziej zaawansowanych rowerzystów górskich. W samym Bledzie działa kilka wypożyczalni. Jest też możliwość wynajęcia przewodnika.

Cerkno - kolarstwo górskie w Słowenii

Idrija i Cerkno

Zróżnicowany region o dziewiczym krajobrazie, liczne malownicze ścieżki przyrodnicze oraz niezwykłe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe.

Wzgórza Idrija i Cerkno to marzenie każdego rowerzysty. Można tu wybierać od łatwych wycieczek po długie i trudne, które wymagają dobrej kondycji fizycznej. Każdy wysiłek na podjeździe do okolicznych szczytów nagrodzą niezapomniane widoki. Do tego sporo ciekawych możliwości znajdą tu fani downhillu. Dzięki tej różnorodności, oraz cudownemu otoczeniu, spokojnemu i dziewiczemu środowisku naturalnemu, czystym rzekom i otwartym mieszkańcom każdy może tu przeżyć rowerową przygodę życia.

Całkowita długość tras rowerowych: 326 km

Jamnica - Słowenia

Koroška - kolorowe doliny

Wschodni kraniec Alp Karavanek to kraina dolin i gór, które gwarantują rowerzystom liczne atrakcje. Infrastruktura rowerowa jest imponująca, i obejmuje setki kilometrów różnych tras, w tym spektakularne szlaki podziemne. Tu niemal każdy żyje kolarstwem górskim, czego świadectwem jest duża liczba zawodów i innych imprez rowerowych.

Całkowita długość tras rowerowych: 580 km

Rowerem w Słowenii - Rogla

Zreče - Rogla

Również obszar Zreče Pohorje oferuje wiele możliwości jazdy po oznakowanych trasach, a do tego w połączeniu z nowoczesnym systemem nawigacji satelitarnej lub lokalnymi przewodnikami oraz w korzystnej atmosferze naturalnego uzdrowiska klimatycznego.

Obszar Zreče Pohorje z Roglą i Termami Zreče jest zielonym sercem regionu turystycznego z bogatą ofertą wysokiej klasy hoteli. Miłośnicy jazdy na rowerze pokochają tutejszą nietkniętą scenerię, łagodny klimat i liczne oznakowane oraz nieoznaczone trasy rowerowe, które można eksplorować z pomocą nowoczesnego systemu nawigacji GPS. Ale same trasy to nie wszystko, bo region słynie też z licznych atrakcji kulturalnych, unikalnych walorów etnologicznych i przyjaznych, ciepłych mieszkańców. Do tego Zreče i Rogla leżą w pobliżu autostrady łączącej Lublanę z Mariborem, więc są doskonałą bazą wypadową do wycieczek rowerowych po masywie Pohorje - z Mariboru do Slovenj Gradec Pohorje.

Całkowita długość tras rowerowych: 214 km

Maribor - rowerem po Słowenii

Maribor - Pohorje

Miasto Maribor, znane z licznych atrakcji kulturalnych i niezwykłej tradycji winiarskiej, w świecie kolarstwa górskiego kojarzone jest przede wszystkim jako miejsce zawodów Pucharu Świata MTB. Oczywiście zielone wzgórza Pohorje, malownicze winnice na zboczach i rzeka Drava, oferują sporo wrażeń także rowerowym rodzinom, szosowym oraz amatorom kolarstwa górskiego.

Maribor to najsłynniejszy słoweński ośrodek rowerowy oraz światowej klasy centrum kolarstwa górskiego. Organizowane tutaj zawody są bardzo popularne i cieszą się uznaniem zawodników z całego świata. Również dla amatorów Maribor jest ze swoimi bogatymi tradycjami winiarskimi, kulinarnymi i kulturowymi czymś więcej niż tylko dobrym punktem startowym dla rowerowych wycieczek. Tylko ze Starego Miasta, a dokładnie sprzed najstarszej na świecie, ponad 400-letniej winorośli, startują aż trzy różne trasy. Do tego różnorodność miasta i jego okolic przyciąga turystów przez cały rok. Najlepszym okres na zwiedzanie Pohorje jest od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Całkowita długość tras rowerowych: ponad 1000 km

Termy - turystyka rowerowa w Słowenii

Moravske Toplice i okolice

Ten region charakteryzuje dziewiczy krajobraz oraz spokojne obszary z małym natężeniem ruchu samochodów wzdłuż wyznaczonych i oznakowanych szlaków rowerowych. Jest też sporo możliwości jazdy, a także wiele specjalistycznych hoteli rowerowych.

Moravske Toplice zawdzięczają swój urok położeniu na granicy pomiędzy płaskim a pagórkowatym terenem Parku Krajobrazowego Goričko. Nieskażona natura, zachowana tradycyjna architektura, bociany i sympatyczni mieszkańcy mają wiele do zaoferowania miłośnikom jazdy na rowerze. Jest i szeroki wybór tras o różnych stopniach trudności, z których większość jest oznaczona i naniesiona na rowerowych mapach okolic.

Całkowita długość tras rowerowych: 235 km

Dolenjska

Dolenjska

Region z przyjemnymi szlakami przecinającymi malownicze krajobrazy. Dolenjska słynie ze swoich naturalnych atrakcji i punktów widokowych ze spektakularnymi widokami. Znajdziemy tu zbocza z winnicami, bujną Dolinę Krka i mityczne Wzgórza Gorjanci. Jednak najbardziej znane są tu krystalicznie czyste wody, które podobno pomagają zachować wieczną młodość. Warto też wspomnieć o gorących źródłach termalnych i termach, gdzie woda ma właściwości lecznicze i wydatnie pomaga zregenerować organizm po długich i wyczerpujących rajdach.

Całkowita długość tras rowerowych: 400 km

Turystyka rowerowa w Słowenii

Postojna i Notranjska

Naturalnie zróżnicowany, kolorowy, i charakterystyczny krajobraz krasowy oraz obszar chroniony Natura 2000, który zajmuje znaczną część parku rowerowego (Notranjska Bike Park) sprawiają, że również rowerowa eksploracja regionu Notranjska dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Poza Krasem, Notranjska znana jest także z rozległych lasów będących najrzadziej zaludnionym obszarem leśnym Europy Środkowej. Intrygująca sieć szlaków w lasach Javornik-Snežnik oferuje odświeżające letnie wycieczki w cieniu drzew. Charakterystyka terenu faworyzuje rowerzystów górskich, którzy lubią odkrywać przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo oraz kosztować po drodze kulinarnych przysmaków typowych dla regionu. Cały obszar sprzyja również rodzinom i amatorom kolarstwa zapewniając wszystkim łatwy dostęp do najbardziej znanych atrakcji turystycznych.

Całkowita długość tras rowerowych: 500 km

Istria - rower w Słowenii

Słoweńska Istria – zabytki i uroki słoweńskiego wybrzeża

Dzięki łagodnemu śródziemnomorskiemu klimatowi słoweńską Istrię można odkrywać na rowerze przez cały rok. Odwiedź stare centra miast, poznaj naturalne walory regionu i wybieraj z szerokiej oferty zakwaterowania, wydarzeń kulturalnych oraz sportowych atrakcji.

Stare centra Kopru, Izoli i Piranu z ich historycznym dziedzictwem, charakterystyczna dla wybrzeża flora, parki krajobrazowe i malownicze wzgórza Šavrini sprawiają, że słoweńska Istria jest miejscem wyjątkowym dla każdego entuzjasty jazdy na rowerze. Niezależnie, czy smaga nas wiatr Bora, czy morska bryza, każdy rowerowy turysta powinien zaliczyć tutejszą trasę Parenzana prowadzącą przez zabytkowe centra miast, winnice, gaje oliwne, doliny z widowiskowymi wiaduktami i słoweńskie saliny.

Całkowita długość tras rowerowych: 500 km

Rowerem po Słowenii - w skrócie

Mało jest miejsc w Europie, które bardziej zasługiwałyby na miano raju dla rowerzystów niż Słowenia. Jak zatem wygląda rowerowy raj? Wszystko zaczyna się od bardzo zróżnicowanego krajobrazu, który sprawia, że każdy rowerzysta znajdzie tu miejsce dla siebie. Miłośnicy sportowej jazdy w terenie będą zachwyceni trasami w górzystych rejonach północy kraju. Rowerowy turyści, miłośnicy rodzinnych wypraw w płaskim terenie znajdą miejsce dla siebie w szerokich dolinach i okolicach jezior. Wszędzie można spotkać kolarzy szosowych, którzy korzystają z gładkich, asfaltowych tras o małym natężeniu ruchu. W każdym zakątku kraju można znaleźć różnorodne atrakcje przyrodnicze, kulturowe i piękne widoki, które są wspaniałą nagrodą za wysiłek.

Informacja Turystyczna dla turystów


Słoweńcy są świadomi skarbu jaki posiadają i tworzą dla niego odpowiednią oprawę w postaci bogatego zakresu usług skierowanych specjalnie do turystów na dwóch kółkach. Na terenie całego kraju funkcjonuje ponad 30 rowerowych punktów informacji turystycznej, które dysponują publikacjami na temat tras rowerowych w całym kraju, szczegółowymi mapami i informują o możliwościach noclegu, sklepach i serwisach rowerowych i innych usługach potrzebnych rowerzystom.

Noclegi dla rowerzystów w Słowenii

Każdy, kto podróżował na rowerze, wie jak ważny jest dobór odpowiedniego miejsca noclegowego. W Słowenii wprowadzono system certyfikacji i kategoryzacji obiektów przyjaznym rowerzystom. Certyfikowane obiekty są oznaczane symbolem kół od 1 do 5. Już jedno koło oznacza, że obiekt jest bardzo dobrze przygotowany do przyjęcia gości na rowerach. Obiekty w tej kategorii muszą dysponować punktem informacji turystycznej dla rowerzystów, zapleczem pozwalającym na bezpieczne przechowanie roweru, podstawowy serwis, wypożyczalnię, pralnię i suszarnię. Nie mogą one pobierać dodatkowych opłat za pobyt jednodniowy oraz muszą gwarantować śniadania bogate w węglowodany. Obiekty, które posiadają kategorię 5 kół, gwarantują spełnienie praktycznie każdego życzenia rowerzysty, włączając w to masaż, wypożyczalnię urządzeń GPS czy darmowy transport do serwisu i rower zastępczy. Certyfikat “Rowerowego Campingu”, otrzymują obiekty, które spełniają wymagania podobne do hoteli.

Rowerowe trasy w Słowenii:

 • Bled,  BLED
 • Bohinj,  BOHINJSKA BISTRICA
 • Bovec i okolice,  BOVEC
 • Dolenjska,  NOVO MESTO
 • Idrija i Cerkno,  IDRIJA
 • Koroška Kolorowe Doliny,  DRAVOGRAD
 • Kranjska Gora - Niesamowite przygody,  KRANJSKA GORA
 • Maribor - Pohorje,  MARIBOR
 • Moravske Toplice i okolice,  MORAVSKE TOPLICE
 • Postojna i Notranjska Bike Park,  POSTOJNA
 • Slovenian Istria,  KOPER
 • Region Posavje region - Municipality of Brežice,  BREŽICE
 • Tolmin–Kobarid Kraina Żywej Wody,  TOLMIN
 • Zreče - Rogla,  ZREČE


Każda z nich  jest doskonalne oznakowana, opisana w odpowiednim przewodniku i na mapie. Trasy te zapewniają zaplecze w postaci bazy noclegowej, wypożyczalni, serwisów oraz punktu informacji dla turystów.

Materiały fotograficzne: Słoweńska Organizacja Turystyczna (www.slovenia.info)
 

 
Słowenia - piksel