Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Słowenia - prognoza pogody


Pogoda w Słowenii

Spis treści:

Planujesz wycieczkę do Słowenii? Sprawdź pogodę na każdą porę roku.

Ważnymi czynnikami, które mają wpływ na wybór miejsca podróży, są warunki naturalne. Jednym z nich jest pogoda i klimat, które czasem mogą pokrzyżować wszystkie wakacyjne plany.

Jak uniknąć takiej sytuacji wyjeżdżając do Słowenii? W porę sprawdzić prognozę pogody!

2 w 1, czyli dwie strefy klimatyczne w jednym kraju

Mimo że powierzchnia Słowenii jest ponad 15-krotnie mniejsza od Polski, to posiada ona dwie strefy klimatyczne. A to wszystko za sprawą położenia na styku strefy umiarkowanej i podzwrotnikowej.

Południowo-zachodnia część kraju to miejsce występowania strefy podzwrotnikowej. Łagodne zimy oraz upalne letnie dni z temperaturą sięgającą nawet 30°C są charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego, w obszarze którego znajduje się m.in. Morze Adriatyckie.

Większość państwa oraz sama jego stolica, Lublana leży jednak w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Występowanie znaczących opadów atmosferycznych w różnych porach roku oraz małe wahania temperatur to cechy typowe dla tego rodzaju klimatu. 

Pogoda w różnych częściach Słowenii

Nie ważne czy kochasz góry, czy morze. Czy jesteś zwolennikiem wysokich, czy niskich temperatur. Słowenia to miejsce, w którym z pewnością znajdziesz coś dla siebie, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Kraj jest zróżnicowany pod względem klimatycznym. A opady atmosferyczne oraz temperatura w głównej mierze zależeć będą od wybranej przez Ciebie lokalizacji. 

Obszary górskie

Wiele osób decyduje się na wybór Słowenii między innymi ze względu na obecność obszarów górskich. Alpy Julijskie lub Kamnicko-Sawińskie, Triglav (najwyższy szczyt, 2 864 m n.p.m.) czy Karawanki to miejsca często wybierane przez turystów.

Odwiedzając tę część kraju nie można pominąć najpopularniejszego miejsca w tej okolicy. Mowa tutaj o miejscowości Bled oraz jej głównej atrakcji jaką jest XV-wieczny kościół znajdujący się na jeziorze o tej samej nazwie. Co roku miejsce to odwiedza około 0,5 miliona turystów. W jakim okresie najlepiej wybrać się w te okolice?

Wiosna od 0 °C w nocy do 16°C w dzień

Lato od 10°C w nocy do 23 °C w dzień

Jesień od 2 °C w nocy do 15 °C w dzień

Zima od -4 °C w nocy do 2 °C w dzień 

Aktualna pogoda w Bledzie: BLED Pogoda

Centrum

Jadąc na wycieczkę do Słowenii, z pewnością wybierzesz się też do jej stolicy. W Lublanie nie można się nudzić. Muzeum Narodowe, Pałac Biskupi czy Tromostovje to tylko niektóre z atrakcji. Jeśli masz w planach zwiedzanie, to pewnie zastanawiasz się jaką pogodę zastaniesz na miejscu.

Wiosna od 2 °C w nocy do 16°C w dzień

Lato od 11°C w nocy do 27 °C w dzień

Jesień od 7 °C w nocy do 18 °C w dzień

Zima od -2 °C w nocy do 4 °C w dzień 

Aktualna pogoda w Lublanie:

LJUBLJANA Pogoda

 

Wybrzeże

Słowenia ma też dostęp do morza. Turyści najczęściej odwiedzają miasto portowe Koper. Dzieje się tak ze względu na jego ciekawą historię oraz znajdujące się na jego obszarze atrakcje takie jak Pałac Pretorów czy Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Niewątpliwą zaletą tego miasta jest fakt, że ma ono dostęp do morza. Temperatura wody w okresie od maja do września waha się od 17 do nawet 24°C. Czy warto odwiedzić słoweńskie wybrzeże też w inne pory roku?

Wiosna od 6 °C w nocy do 22°C w dzień

Lato od 17°C w nocy do 28 °C w dzień

Jesień od 12 °C w nocy do 22°C w dzień

Zima od 3 °C w nocy do 8 °C w dzień

Aktualna pogoda w Koprze:

KOPER Pogoda

 

Gdzie znaleźć dokładną prognozę pogody dla Słowenii?

Przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody. Najlepiej w kilku źródłach. Ta opcja znacznie ułatwia zaplanowanie podróży. Na stronie meteo.si znajdziemy szczegółowe informacje statystyczne o klimacie i poodzie w Słowenii. Mamy też możliwość sprawdzenia pogody w zależności od interesującego nas obszaru. 

Z kolei odwiedzając timeanddate.com poznamy prognozę na kolejne 14 dni. Jest to strona angielskojęzyczna, na której oprócz przewidywanej temperatury znajdziemy też wskaźnik prawdopodobieństwa opadów lub poziom wilgotności. 

Jeżeli wybieramy się do mniej znanej miejscowości, to słoweńska strona vreme.si dostarczy nam informacji o pogodzie nawet na terenie wsi.

 

Słowenia - piksel