Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Narty w Słowenii


Narty w Słowenii

Spis treści:

Słowenia, choć mała, ośrodków narciarskich ma wiele. Do tego zawsze korzystna cena w stosunku do Włoch, Austrii i Francji przy podobnej jakości stoków i opcji zakwaterowania czyni z tego małego kraju bardzo atrakcyjnego kandydata na zimowe wakacje na nartach.

Każdy ze słoweńskich ośrodków narciarskich ma w sobie coś, co przekonuje bywalców, by wracali właśnie tam. Dla narciarzy–turystów wybierających się do Słowenii na narty po raz pierwszy skrywają wiele małych tajemnic, które tylko czekają by je odkryć.

Narty w Słowenii w skrócie

  • Malownicze, różnorodne alpejskie stoki
  • 5 głównych alpejskich ośrodków narciarskich w promieniu kilkudziesięciu kilometrów
  • Możliwość zakupu wspólnego skipassu 14 ośrodków w Alpach Julijskich  Słowenii, Włoch i Austrii
  • Oferta świetnie dostosowana do potrzeb rodzin (szkółki narciarskie, skibusy, pakiety rodzinne)
  • Słoweńskie atrakcje w zasięgu ręki (Bled, Ljubljana, stoki z widokiem na wybrzeże Adriatyku)

Skrojony na wymiar wyjazd na narty w Słoweńskich Alpach 

Specjalna oferta w przygotowaniu

Dordzatwo, rezerwacja noclegów, zakup skipassu

Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl

lub prześlij zapytanie przez formularz


 

Ośrodki objęte wspólnym skipassem Alp Juijskich

Słowenia
Kranjska Gora, Krvavec, Cerkno, Kanin/Sella Nevea, Soriška Planina

Włochy
Tarvisio, Sella Nevea/Kanin, Zoncolan, Piancavallo, Forni di Sopra, Sauris

Austria
3Laendereck, Innerkrems, Goldeck

Siła w różnorodności ośrodków narciarskich

Właśnie ten ogrom drobiazgów i lokalnych specjalności zarówno kulinarnych, jak i przyrodniczych jest tym, co wyróżnia słoweńskie ośrodki narciarskie. To, co jest typowe dla całego kraju, czyli różnorodność w miniaturze, można powiedzieć także o ośrodkach narciarskich – różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na to, w której strefie klimatycznej są położone. Mówiąc o narciarzach-turystach mamy na myśli zarówno narciarzy jak i snowboardzistów. Oferta słoweńskich ośrodków skierowana jest bowiem do obu tych największych grup bywalców na zimowych stokach. Obie mają na stokach w Słowenii takie same prawa.

Turysta przyjeżdżający do Słowenii na narty ma do wyboru znacznie więcej możliwości zabawy na śniegu niż to się wydaje. Największe zagęszczenie ośrodków narciarskich jest na północy kraju, wzdłuż niemal całej granicy Słowenii z Austrią i Włochami. Łącznie w Słowenii funkcjonuje osiem dużych ośrodków narciarskich i ponad 30 mniejszych.

Narty w Słowenii

Szeroki wybór ośrodków

Z tych pierwszych narciarze mogą wybrać Kanin – górę inspiracji i najwyżej położone centrum narciarskie w Słowenii, usytuowane na samej granicy z Włochami. Kanin łączy w sobie duch śródziemnomorski i pięknych Alp Julijskich. Na turystów czeka także Vogel – ośrodek w samym sercu parku narodowego Triglav. Znajduje się nad malowniczym jeziorem Bohinj, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Triglav, najwyższy szczyt w Słowenii. Jest też Rogla, położona wśród lasów Pohorja, w których skrywa się mnóstwo tras biegowych o różnym stopniu trudności. Najbardziej na północy jest Kranjska Gora, która działa pod hasłem „Kranjska je sanjska” (Kranjska jest marzeniem), a Krvavec ma opinię ośrodka z najbardziej przyjazną atmosferą, gdzie zawsze odnajdziesz uśmiech.  

I choć na terenie Słowenii jest więcej ośrodków narciarskich, to na początek warto skupić się na tych pięciu. Są one największe, oferują najlepiej utrzymane trasy narciarskie, a do tego niewielka odległość między nimi i wspólny Ski pass umożliwia smakowanie ich różnorodnych stoków dosłownie dzień po dniu. Każdy z opisanych ośrodków ma coś, co odróżnia go od innych.


Narty w Słowenii sezon 2023/2024 - oferta specjalna w przygotowaniu

Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl

lub prześlij zapytanie przez formularz


 

Najważniejsze słoweńskie ośrodki narciarskie

  • Kanin: ośrodek wysokogórski na wysokości ponad 2000 metrów, dostępny od strony słoweńskiej z miasta Bovec. Od strony Włoch jest połączony z centrum narciarskim Sella Nevea, dostępny z miasta Tarvisio. Bilety całodniowe w zimie kosztują koło 30 euro, dla dzieci 20. Można kupić też bilety wielodniowe lub godzinowe.

więcej informacji
 

  • Vogel: malowniczo położony ośrodek w sercu Alp Julijskich z widokiem na Triglav. Dysponuje wieloma malowniczymi trasami narciarskimi o różnych stopniach trudności. Co roku przygotowana jest też krótka trasa do biegu na nartach na samych szczytach Alp. Ceny biletów dziennych to 26 euro dla dorosłych, dla dzieci 17 euro. W dniach roboczych ceny są niższe o dwa euro. Możliwy jest zakup biletów wielodniowych lub rodzinnych. 

więcej informacji

  • Kranjska Gora: najstarszy, tradycyjny ośrodek narciarski w Słowenii, gdzie pierwsze wyciągi narciarskie uruchomiono w 1948r. Właśnie tam odbywa się turniej Vitranc z cyklu Pucharu świata dla mężczyzn. Blisko ośrodka narciarskiego znajduje się Planica, znana Polakom dzięki wspaniałym sukcesom Adama Małysza. Sama Kranjska Gora oferuje najbardziej rozbudowaną ofertę w Słowenii obejmującą wiele lekkich, średnich i trudnych tras. Swoje miejsce na śniegu znajdą tu także snowboardziści i ci, nie tylko mali, na sankach. Ceny biletów w zimie to 29 euro dla dorosłych i 19 euro dla dzieci. Można kupić także bilety wielodniowe. Specjalność Kranjskej Gory to jeżdżenie na nartach w nocy, co kosztuje 20 euro.

więcej informacji

  • Rogla: ośrodek narciarski w sercu Pohorja, otoczony lasami, z bogatą ofertą sportów wodnych, saun i ośrodków spa. Oprócz szusów po stokach oferuje także ścieżki do biegów na nartach. Polskiemu turyście najbliższy – znajduje się we wschodniej części Słowenii. Ceny biletów w zimie to 29 euro dla dorosłych, 16 dla dzieci, z dodatkowymi obniżkami poza weekendami. Dla biegających na nartach cena biletu to 4 euro, dla dzieci do 14 roku bezpłatnie. Można kupić także bilety wielodniowe.

    więcej informacji

  • Krvavec: ośrodek narciarski w słoweńskich Alpach Kamnicko-Sawińskich. Położony 25 kilometrów od Lublany i 8 kilometrów od międzynarodowego. Szczyci się najwspanialszymi widokami i dobrze utrzymanymi trasami narciarskimi rozciągającymi się na wysokości 1450 do 1971 m.n.p.m.

    więcej informacji

  • mniejsze ośrodki, mniej znane, a nie mniej atrakcyjne, choć niżej położone to: Krvavec, Cerkno, Stari vrh, Straža pri Bledu, Golte i Mariborskie Pohorje ze znanym turniejem z cyklu Pucharu świata Złotej Lisicy dla kobiet.

Szeroka oferta dodatkowa

Słowenia jest jedynym słowiańskim krajem położonym wśród Alp. Oprócz atrakcyjności, które gwarantuje jej położenie dla opisanych ośrodków sportów zimowych typowa jest słowiańska gościnność, cecha, która polskiemu turyście prawdopodobnie przypadnie do gustu. Poza możliwością jeżdżenia na nartach oferta lokalna każdego z ośrodków zawiera także wiele atrakcji dodatkowych, z których można skorzystać, bądź miejsc, które można zwiedzić. Lokalna oferta poszczególnych ośrodków jest dokładniej opisana w artykułach, do których linki podajemy powyżej. Każdy z nich ma lokalne specjalności, które można znaleźć tylko tam. Jednym słowem można powiedzieć, że oferta dodatkowa zawiera przede wszystkim: siłownie, salony spa i wellness oraz cały szereg opcji uprawiania innych dyscyplin – zarówno zimowych, jak i letnich. Ta różnorodna oferta gwarantuje doskonałą zabawę i brak nudy także w przypadku, gdy pogoda nie pozwala w pełni korzystać z zimowego szaleństwa.

Białe szaleństwo w Słowenii

Dla kogo narty w Słowenii

Kolejnym atutem przemawiającym za nartami w Słowenii jest fakt, że tutejsze ośrodki narciarskie, choć oferują podobny standard infrastruktury i utrzymania jak ośrodki zachodnie, to jednak nie są tak popularne. Na tutejszych trasach nie ma więc tłoku, a do wyciągów nie stoi się w długich kolejkach. Nie ma też tabunów szalejących grup wyrostków, co czyni je idealnymi dla rodzin oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na nartach.

Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za nartami w Słowenii jest klimat, położenie i stosunkowo niewielki rozmiar tego kraju. Położona tuż nad Adriatykiem Słowenia cieszy się dużą liczbą słonecznych dni w roku. Dotyczy to również wysokich partii gór, gdzie położone są stoki narciarskie. Dodatkowo, na niektórych można szusować równocześnie podziwiając panoramę z pięknymi widokami na słoweńskie doliny oraz wybrzeże Adriatyku. Wszystko to sprawia, że jeśli tylko zapragniemy zaznać jednodniowej odmiany i odetchnąć od nart, to w przeciągu ledwie godziny możemy znaleźć się w nadmorskim Piranie, miejscowości, która jest letnią nadmorską perłą turystyczną Adriatyku, gdzie już w typowo śródziemnomorskim klimacie i popijając świetne espresso możemy leniwie spędzić zimowo-wiosenny dzień.

 


Narty w Słowenii sezon 2023/2024: specjalna oferta w przygotowaniu

Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl

lub prześlij zapytanie przez formularz


Sezon narciarski

Generalnie, podobnie jak w innych krajach alpejskich, tak i w Słowenii sezon narciarski zaczyna się w grudniu i trwa do kwietnia. Oczywiście od tych widełek są wyjątki. Nie duże, bo na terenie Słowenii nie ma lodowców, ale zawsze. Do tego w tutejszych ośrodkach narciarskich doskonale funkcjonują systemy sztucznego naśnieżania i utrzymania stoków, dzięki którym trasy narciarskie zawsze są doskonale przygotowane na przyjęcia narciarzy.


BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

Zasady FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska) obowiązujące na wszystkich słoweńskich stokach narciarskich

  • Narciarz musi zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać innym.

  • Narciarz musi się kontrolować - dostosować swoją szybkość i sposób jazdy na nartach do swoich osobistych możliwości i warunków panujących w terenie, śniegu i atmosferycznych, a także do natężenia ruchu.

  • Narciarz zjeżdżający z tyłu musi wybrać swoją trasę w taki sposób, aby nie narazić na niebezpieczeństwo narciarzy znajdujących się przed nim.

  • Narciarz może wyprzedzić narciarza z każdej strony, ale pod warunkiem, że pozostawi mu wystarczająco dużo miejsca.

  • Narciarz włączający się do ruchu musi wpierw sprawdzić trasę, by zacząć jazdę bez narażania innych narciarzy na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

  • O ile nie jest to absolutnie konieczne, narciarz musi unikać zatrzymywania się na stoku w wąskich miejscach lub w miejscach z ograniczoną widzialnością. Po upadku w takim miejscu narciarz musi jak najszybciej opuścić stok.

  • Narciarz wchodzący lub schodzący po stoku na piechotę musi trzymać się boku trasy.

  • Narciarz musi przestrzegać wszystkich znaków i oznaczeń tras.

  • W razie wypadku każdy narciarz jest zobowiązany do udzielenia pomocy.

  • Każdy narciarz biorący udział w wypadku i jego świadek musi po wypadku podać swoje dane osobowe i adres pobytu.


Dodatkowe zasady dla snowboardzistów

Główne zasady:

Snowboardzistów obowiązują te same zasady FIS co narciarzy.

Zmiana kierunku:

Ze względu na ograniczoną widoczność po bokach (kąt widzenia), snowboardziści muszą zawsze sprawdzić przestrzeń po lewej lub prawej stronie toru przed zmianą kierunku.

Ochrona deski:

Przednia stopa zawsze musi być przymocowana do deski za pomocą paska bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób możemy zapobiec utracie deski w przypadku upadku lub z jakiejkolwiek innej przyczyny, w przeciwnym razie deska może zsunąć się po zboczu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników stoków narciarskich.

Obuwie specjalne:

Różne wiązania są dostosowane do butów snowboardowych. Buty do narciarstwa alpejskiego są zbyt sztywne i nie pozwalają na boczne przechylenie, które jest niezbędne podczas jazdy na snowboardzie.

Wyciągi:

Wyciągi mogą być używane tylko przez tych snowboardzistów, którzy już zdobyli doświadczenie potrzebne do bezpiecznego korzystania z tego typu urządzeń. Podczas jazdy na wyciągu tylna stopa nie może być przywiązana do deski.

Zakaz snowboardu:

Jazda na snowboardzie nie jest dozwolona we wszystkich tych miejscach, w których również narciarstwo nie jest dozwolone.


Pamiętaj!

Łańcuchy na koła obowiązkowe od 15 listopada do 14 marca! 


FAQ - ratownictwo górskie w Słowenii

W razie wypadku natychmiast zadzwoń pod numer 112.

Należy też samemu natychmiast podjąć stosowne działania. Jeśli wypadek zdarzy się w górach, to do przyjazdu ratowników może minąć trochę czasu, tymczasem krzywa przeżywalności w takich przypadkach zawsze szybko spada z biegiem czasem. Podstawowe kroki:

  • zachowajmy spokój, uspokójmy też innych

  • przeanalizujmy sytuację

  • chrońmy siebie i ofiary przed bezpośrednim niebezpieczeństwem, takim jak spadające kamienie, lawiny, mróz albo inni narciarze

  • zawsze oferujemy pierwszą pomoc, jeśli tylko potrafimy jej udzielać

  • natychmiast zgłośmy też wypadek ratownikom pod numerem 112

Dzwoniąc na 112 należy podać:

  • informację kto dzwoni

  • powiedzieć co się stało

  • gdzie

  • kiedy

  • ilu jest poszkodowanych

  • jakie są ich obrażenia

  • okoliczności w miejscu wypadku

  • jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna

Możliwe sposoby wywoływania ratowników:

  • telefon komórkowy – obowiązkowo w plecaku, sprawdź stan baterii przed wyjściem na stok),

  • punkty informacyjne GRS – dostępne we wszystkich chatach,

  • automatyczne stacje radiowe do połączeń alarmowych SAPOGO.

Najczęściej zadawane pytania

Czy za ratunek śmigłowcem w Słowenii trzeba dodatkowo płacić?

Nie

Czy wystarczy karta EKUZ, czy trzeba mieć dodatkowe (prywatne) ubezpieczenie?

Absolutnym minimum jest Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), ale zawsze warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie

Czy na słoweńskich stokach jest policja?

Zgodnie z art. 24 ust. 2 słoweńskiej ustawy o bezpieczeństwie na nartach narciarze mają zakaz jazdy na nartach pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych lub innych substancji psychoaktywnych. Nadzór nad tym przepisem sprawuje policja.

Uwaga! Istnieje maksymalny limit zawartości alkoholu, który dla narciarzy ustalono na poziomie 0,24 miligrama w wydychanym powietrzu. Policja ma prawo sprawdzać trzeźwość narciarzy bezpośrednio na stokach za pomocą alkotestów.

Kary miękkie

Każdy narciarz działający niezgodnie z przepisami na słoweńskich stokach może zostać ukarany przez odebranie karnetu bez zwrotu kosztów. W takim przypadku zawsze powiadamiany jest kierownik ośrodka narciarskiego, który anuluje ważność karnetu, uniemożliwi zakup nowego biletu na ten sam dzień, ale umożliwi narciarzowi powrót do doliny, o ile jego karnet na to pozwala.

Kary twarde

Za każde popełnione na stoku wykroczenei zostanie nałożona kara w wysokości od 200 do 600 euro dla:

  • narciarza jadącego pod wpływem alkoholu, narkotyków, środków psychoaktywnych lub innych substancji psychoaktywnych;

  • narciarza, który odmawia badania za pomocą środków lub urządzeń wykrywających obecność alkoholu;

  • narciarza, który odmawia przeprowadzenia profesjonalnego badania w celu stwierdzenia obecności nielegalnych środków odurzających, leków psychoaktywnych lub innych substancji psychoaktywnych.

Ośrodek narciarski Rogla w Słowenii

Jak dojechać na narty do Słowenii

Podróżujący na narty do słoweńskich ośrodków mają do wyboru dwie trasy.


Narty w Słowenii sezon 2023/2024 - oferta specjalna w przygotowaniu

Zadzwoń 52 321 49 87 napisz info@visitslovenia.pl

lub prześlij zapytanie przez formularz


Przez Niemcy

Pierwsza dedykowana dla osób mieszkających na zachodzie Polski: przez Niemcy (Berlin, Norymbergę, Monachium), Austrię (Salzburg, Villach), z wjazdem do Słowenii od strony Jesenic przez tunel Karawanki. Ta trasa jest również wygodna dla osób, które kierują się do takich ośrodków narciarskich jak Vogel, Krvavec czy Kranjska Gora. Droga ta jest bardzo wygodna i szybka, jednak w sezonie zarówno tym letnim jak i zimowym mogą pojawiać się korki między Monachium, a Salzburgiem. Ta trasa jest też zdecydowanie polecana osobom, które, chcą odwiedzić ośrodek narciarski Kanin położony tuż przy miejscowości Bovec. Aby dojechać do Bovca warto do Słowenii wjechać przez Włochy

Trasa przez Niemcy

https://goo.gl/maps/tjGYyYpJ25P2

Wjazd do Słowenii przez Włochy dedykowane dla udających się do Bovca - Dolina Sočy. - link do trasy: https://goo.gl/maps/ZEaPPqxG71G2

Trasa przez Czechy

Druga trasa - od kilku lat znacznie popularniejsza dla naszych rodaków - prowadzi przez Czechy (Brno), Austrię (Wiedeń, Graz) i wygodny wjazd do Słowenii. Stąd stosunkowo blisko mamy do ośrodka narciarskiego Rogla oraz w przeciągu 90-120 minut na zachód Słowenii

https://goo.gl/maps/1oTiYnrbDUx

Ta trasa jest zdecydowanie spokojniejsza - chociaż dla udających się do zachodnich ośrodków narciarskich dłuższa.

Lokalizacja najważniejszych ośrodków narciarskich w Słowenii

Słowenia - piksel

Narty w Słowenii - Alpy
Narty w Słowenii - schronisko
Narty w Słowenii - góry
Narty w Słowenii - trasy zjazdowe