Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Przepisy na słoweńskich drogach


  • Autostradowe przejście graniczne w Słowenii
  • Na słoweńskich autostradach obowiązują winiety
  • Autostrada w Słowenii

Spis treści:

Jak się okazuje przysłowie Co kraj to obyczaj, ma też swoje zastosowanie w prawach obowiązujących na drogach poszczególnych państw. Ze względu na to, że Słowenię i Polskę, w najkrótszym odcinku dzieli niecałe 500 km, wielu turystów postanawia na wakacje w tym leżącym nad morzem Adriatyckim miejscu, wybrać się własnym autem. Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Słowenii? Jak wygląda sytuacja na słoweńskich drogach?

Czy polskie prawo jazdy obowiązuje w Słowenii?

Po słoweńskich drogach mogą poruszać się osoby mające odpowiednie uprawnienia oraz dokumenty, które ten fakt potwierdzają. Prawa jazdy wydane w krajach UE są honorowane również w Słowenii. Między innymi dlatego na obszarze tego kraju nie jest wymagana Zielona Karta. Niemniej jednak jej posiadanie jest zalecane, ponieważ znacznie ułatwia ona dopełnienie formalności w razie nieprzewidzianego zdarzenia np. wypadku. 

Mandaty dla kierujących pojazdami na terenie Słowenii

Wjeżdżając do danego kraju, powinniśmy przestrzegać przepisów tam obowiązujących. Niewiedza może nas czasami słono kosztować. Dlaczego? Naruszenie zasad ruchu drogowego w tych rejonach bardzo często będzie skutkowało otrzymaniem mandatu. 

Jakie służby są uprawnione do wystawiania mandatów w Słowenii?

Funkcjonariusze policji, DARSu (Państwowej Dyrekcji Zarządzającej Autostradami) oraz służby celnej FURS mają prawo nałożyć mandat na osobę, która w nieprzepisowy sposób porusza się pojazdem po słoweńskich drogach. Ukaranemu kierowcy przysługuje jednak prawo do odwołania się od takiej decyzji.

Co zrobić w przypadku słabej znajomości języka słoweńskiego? W takiej sytuacji turysta może poprosić przedstawiciela służb porządkowych o przetłumaczenie treści mandatu na język ojczysty, aby przedstawiane zarzuty były dla niego bardziej zrozumiałe.

Ile zapłacimy za mandat w Słowenii?

Zasady dotyczące kar pieniężnych są ściśle uregulowane w taryfikatorze. A w związku z tym funkcjonariusze zazwyczaj nie mają możliwości decydowania o tym, jak wysoki będzie mandat. 

Do najczęściej popełnianych wykroczeń na terenie Słowenii zaliczyć możemy m.in.:

  • przejazd na czerwonym świetle (około 250 euro)

  • przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym (od około 80 do 1000 euro)

  • niezapięte pasy bezpieczeństwa (około 120 euro)

Na terenie tego kraju podobnie jak w Polsce na nieprzepisowych kierowców oprócz mandatów czekają też konsekwencje w postaci punktów karnych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie kary uda nam się zapłacić na miejscu kartą. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie jakąś gotówkę, ponieważ w przypadku opłacenia mandatu od razu lub w ciągu najbliższych 8 dni, jego wysokość może zostać obniżona nawet o 50%. 

Konsekwencje odmowy mandatu 

Turyści, którzy nie zastosują się do panujących na terenie Słowenii przepisów i zostaną ukarani mandatem, lecz odmówią jego zapłaty, muszą być przygotowani na to, że ich dokumenty takie jak np. paszport czy dowód pojazdu zostaną zatrzymane, a sprawa trafi do sądu.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Słowenii

Słoweńskie autostrady, po których kierowcy poruszają się ze znacznymi prędkościami, podzielone zostały na 9 odcinków. Na każdej z tych tras wyłączność na świadczenie usług holowniczych posiadają tylko dwie firmy (dot. awarii pojazdu o masie większej niż 3,5t).

Należy też pamiętać, że przed wjazdem na autostradę, drogę szybkiego ruchu (odcinki płatne) oraz do tunelu Karavanke osoba prowadząca samochód lub motor musi w odpowiedni sposób umieścić na pojeździe wcześniej zakupioną winietę. Taką nalepkę można kupić nie tylko na przejściu granicznym, ale również online. 

Nierzetelne firmy holowniczo-naprawcze

Osoba kierująca pojazdem o masie nieprzekraczającej 3,5 t, który doznał awarii, może skorzystać z usług dowolnej firmy holowniczej. Nie powinno się jednak zapominać, że pozostawienie takiego samochodu na pasie awaryjnym lub zatoczce przez czas dłuższy niż 2 godziny będzie skutkowało interwencją DARS.

Jak nie dać się oszukać?

Bardzo często zdarza się, że turyści padają ofiarą nieuczciwych praktyk firm holowniczo-naprawczych. Jak ustrzec się przed dodatkowymi kosztami i innymi problemami?

  1. Ustal, czy odholowanie pojazdu jest uzasadnione. Samochód należy niezwłocznie przemieścić w przypadku stwarzania niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu.

  2. Wezwij policję, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

  3. Sprawdź, jaki będzie ostateczny koszt takiej usługi. 

  4. Wskaż dokładne miejsce odholowania. 

  5. Nie pozostawiaj pracownika firmy holowniczej we własnym aucie bez nadzoru.

Tranzyt w Słowenii

Przez Słowenię codziennie przejeżdżają nie tylko samochody osobowe, ale też ciężarówki i autobusy. Zawodowi kierowcy pojazdów o masie większej niż 3500 kg muszą pamiętać, że w tym kraju obowiązują rygorystyczne przepisy, których przestrzegania pilnują funkcjonariusze służby celnej. Obecnie ze względu na panującą pandemię koronawirusa przewóz ładunków i osób został ograniczony. 

Przydatne numery telefonów na trasie w Słowenii

  • Policja - 113 

  • Straż pożarna i Pogotowie ratunkowe - 112

  • Pomoc drogowa AMZS - 1987

  • informacja telefoniczna - 1188

 

Niezależnie od tego, w jakie miejsce się udajemy, powinniśmy zawsze zachować ostrożność. Przed przekroczeniem granicy innego kraju warto zapoznać się z obowiązującymi na tym obszarze zasadami oraz przepisami.

Materiał przygotowany na podstawie informacji przygotowanych przez wydział konsularny Ambasady RP w Lublanie

 
Słowenia - piksel