Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Kwarantanna w Słowenii. Informacje związane z pandemią koronowirusa.


Spis treści:

Otrzymujemy od Państwa wiele pytań dotyczących sytuacji epidemiologicznej w republice Słowenii. W ostatnich dniach zmienia się ona dynamicznie, dlatego też  postanowiliśmy opublikować w tym miejscu aktualne informacje związane z tym tematem.  

Zamieszczone komunikaty pochodzą z pewnych źródeł, m.in. Ambasady RP w Lublanie, z którą to instytucją współpracujemy od kilku lat. Prosimy również o zwrócenie uwagi na ceny winiet w Słowenii oraz sprawdzanie aktualności dotyczących czasu oczekiwań na odprawę na granicy z Chorwacją (dotyczy podróżnych udających się transferem przez Słowenię).

 

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Słowenii

05.04.2022

Obecnie przy wieździe do Słowenii nie obowiązują żadne ograniczenia związane z pandemią. Szczegóły w osobnym artykule.


15.07.2021

Nowe zasady wjazdu do Słowenii - obowiązują od 15.07.2021 r. (czwartek)

Według najnowszego rozporządzenia słoweńskich władz warunkiem wjazdu do Słowenii jest posiadanie unijnego certyfikatu COVID!

WAŻNE: Od 15 sierpnia 2021 r. ten warunek będzie dotyczył także osób podróżujących tranzytem* oraz w międzynarodowym transporcie pasażerskim i towarowym!

Dla osób, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID rozwiązaniem umożliwiającym wjazd do Słowenii jest okazanie na granicy:

 • nie starszego niż 72 godziny negatywnego wyniku wykonanego w laboratorium testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania) albo
 • zaświadczenia, że są ozdrowieńcami, czyli okażą pozytywny wynik testu RT‐PCR wykonanego w czasie od 10 dni do 180 dni przed planowanym wjazdem lub zaświadczenie lekarskie, gdzie od daty pozytywnego wyniku minęło więcej niż 10 dni i mniej niż 180 dni poprzedzających wyjazd, albo
 • potwierdzenie lekarskie, że od przyjęcia
  • drugiej dawki szczepionki Biontech/Pfizer upłynęło co najmniej 7 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Moderna upłynęło co najmniej 14 dni,
  • pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
  • dawki szczepionki COVID-19 Johnson in Johnson/Janssen-Cilag upłynęło co najmniej 14 dni,
  • pierwszej dawki szczepionki Serum Institute of India/AstraZeneca upłynęło co najmniej 21 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sputnik V upłynęło co najmniej 14 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sinovac Biotech upłynęło co najmniej 14 dni,
  • drugiej dawki szczepionki Sinopharm upłynęło co najmniej 14 dni,
 • zaświadczenie lekarskie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 8 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, albo
 • potwierdzenie przyjęcia dawki szczepionki Pfizer lub Moderna w terminie od 28 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, albo
 • w przypadku szczepienia dwoma różnymi preparatami wskazanymi w rozporządzeniu potwierdzenie, że od przyjęcia drugiej dawki upłynął wymagany czas określony w rozporządzeniu.

*Do 15 sierpnia br. osoby podróżujące tranzytem (nieprzekraczalny czas na tranzyt to 12 godzin bez zbędnych postojów i noclegu) oraz przekraczające granicę w związku z pracą w transporcie towarowym są zwolnione z obowiązku spełniania  kryterium PCT tj. bycia zaszczepionym, ozdrowieńcem lub legitymowania się negatywnym wynikiem testu PCR (nie starszy niż 72h) lub HAG (nie starszy niż 48h). 

UWAGA: Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Słowenii zostaną automatycznie skierowane przez Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Słowenii jednak NIE WCZEŚNIEJ niż w piątym dniu po skierowaniu na kwarantannę.

Zachęcamy do rezerwacji noclegów w Słowenii z aktualną informacją o wymaganiach w danym obiekcie - prosimy o kontakt mailowy rezerwacje@visitslovenia.pl

Źródło: gov.pl


05.06.2021

Polska na zielonej liście (prócz woj. Wielkopolskiego oraz Opolskiego). Tak więc można wjechać bez testu!
WAŻNA INFORMACJA:
Personel hoteli, restauracji, basenów itp. może wymagać zaświadczenia o wykonaniu testu antygenowego lub PCR.
Prosimy o kontakt z miejscami gdzie macie nocleg aby sprawdzić warunki meldunku.

Poniżej link do listy miejsc gdzie w Słowenii można wykonać test:
https://www.slovenia.info/uploads/Testiranje_PDF/informations_for_testing_foreign_tourists_1.pdf


26.05.2021

Słowenia zmieniła przepisy zwalniające z kwarantanny osoby posiadające negatywny wynik testu wymazowego – od 26.03.2021 roku z kwarantanny zwolnione są osoby WYŁĄCZNIE posiadające negatywny wynik testu PCR nie starszego niż 48 godzin. Negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (HAG) nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny. Dalej obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla turystów z Polski. 

Jednak osoba nie zostanie poddana kwarantannie, jeżeli w momencie przekraczania granicy przedstawi:

- dowód negatywnego wyniku testu PCR na wirusa SARS-CoV-2, nie starszego niż 48 godzin po pobraniu wymazu, jeśli został wydany w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub strefie Schengen, Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Izraela lub Rosji w punktach kontrolnych kategorii A w międzynarodowych usługach lotniczych oraz drogowych, a także w przypadku wydania w Serbii lub Turcji. Dzieci do 15 roku życia podróżujący z rodzicami w jednym aucie zwolnione są z obowiązku wykonywania testów. Kontrole testów wykonywane są zarówno na granicy jak również wyrywkowo wewnątrz np. przy restauracjach, atrakcjach turystycznych. Informacja ta jest ważna dla osób, które podróżują np. do Chorwacji i zatrzymują się w Słowenii. Przypominamy, że w tranzycie w Słowenii można być do 12h. 

- dowód pozytywnego wyniku testu PCR starszy niż 10 dni, chyba że lekarz zdecyduje inaczej, ale nie starszy niż sześć miesięcy lub potwierdzenie lekarza, że ​​chorowała na COVID-19 i nie minęło więcej niż sześć miesięcy od wystąpienia objawów, lub

- dowód szczepienia przeciwko COVID-19, potwierdzający, że otrzymano:

 • drugą dawkę Comirnaty firmy Biontech / Pfizer po co najmniej siedmiu dniach,
 • drugą dawkę Szczepionki COVID-19 firmy Moderna po co najmniej 14 dniach,
 • pierwszą dawkę szczepionki Vaxzevria (szczepionka COVID-19) firmy AstraZeneca po co najmniej 21 dniach,
 • dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen firmy Johnson and Johnson / Janssen-Cilag po co najmniej 14 dniach,
 • pierwszą dawkę preparatu Covishield firmy Serum Institute of India / AstraZeneca po co najmniej 21 dniach,
 • drugą dawkę CoronaVac firmy Sinovac Biotech po co najmniej 14 dniach lub drugą dawkę Szczepionki Sinopharm COVID-19 po co najmniej 14 dniach.

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy zaszczepieni jedną dawką dowolnej szczepionki honorowanej przez Słowenię.

Proponujemy rezerwację noclegów w Słowenii z aktualną informacją o wymaganiach w danym obiekcie - prosimy o kontakt mailowy rezerwacje@visitslovenia.pl

-

08.03.2021

Zamknięcie lokalnych granic w Słowenii. Polacy przekraczający granicę terytorium tego kraju zobowiązani są w większości przypadków do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Ograniczenia te spowodowane są umieszczeniem obszaru całej Polski na czerwonej liście.


17.07.2020

Zniesienie kwarantanny dla obywateli Polski. 

Od dnia 17.07.2020 obywatele Polski nie podlegają obowiązkowej kwarantannie po przekroczeniu granicy Republiki Słowenii.


19.06.2020

Od dnia 19.06.2020 roku skrócił się czas na tranzyt przez Słowenię do 12 godzin.

Przypomnijmy, że poprzednio były to 24 godziny. Nadal obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla obywateli Polski. Nie dotyczy ona podróżnych w tranzycie.


16.06.2020

Ze względu na pojawiające się pytania pragniemy doprecyzować, iż na dzień dzisiejszy NIE JEST MOŻLIWY NOCLEG na terytorium Republiki Słowenii. Zakaz ten dotyczy również kierowców udających się np. tranzytem do Chorwacji. 

Z 14-dniowej kwarantanny zwolnieni są jedynie kierowcy TIR. 


08.06.2020

Informacja dotycząca kwarantanny dla turystów z Polski 

Turystów z Polski przekraczających granicę ze Słowenią i planujących pobyt na terytorium Republiki Słowenii dłużej niż 24 godziny obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. 


01.06.2020

Informacja dotycząca Jaskini Postojnej

Słowenia była pierwszym krajem w Europie, który ogłosił koniec epidemii koronawirusa i jest najbezpieczniejszym miejscem na wakacje w tym roku! W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Słowenii nie wykryto żadnych nowych przypadków COVID-19.

Dlatego cieszymy się, że w imieniu zarządzający Jaskinią Postojna możemy ponownie zaprosić do tego wspaniałego miejsca.

Z początkiem czerwca otwarte zostaną wszystkie obiekty w Parku Postojna,

Pragniemy również poinformować, że zgodnie z dekretem rządu Republiki Słowenii w sprawie wdrożenia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się COVID-19, od 18 maja 2020 r. Turyści z państw członkowskich UE, którzy mają potwierdzoną rezerwację zakwaterowanie może wjechać do Słowenii bez konieczności poddawania się 14-dniowej kwarantannie w dniu przyjazdu!

1 czerwca 2020 r. Otwarte zostaną drzwi do największego na świecie zamku jaskiniowego - zamku Predjama.

3 czerwca 2020 r. Pierwsi goście zostaną zaproszeni do zwiedzania Jaskini Postojna po najdłuższym zamknięciu w 200-letniej historii jaskini!

Wraz z zarządzającymi Parkiem Postojna cieszymy się, że możemy zapewnić naszym klientom najbezpieczniejsze warunki do spędzenia wakacji tego lata.

Z niecierpliwością czekamy na zapytania dotyczące wakacji w Słowenii i rezerwacji biletów wstępu do jaskini Postojna.

Więcej o Jaskini Postojna


25.05.2020

W dniu 25.5 Rada Ministrów RSI przyjęła nowe rozporządzenie w sprawie środków w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 na przejściach granicznych na granicy zewnętrznej i w punktach kontrolnych na wewnętrznych granicach Republiki Słowenii ustanawiające obowiązek 14-dniowej kwarantanny, który dotyczy zarówno obywateli państw członkowskich UE i krajów strefy Schengen (za wyjątkiem krajów, z którymi Słowenia podpisała dwustronne porozumienie techniczne) jak i obywateli krajów trzecich. 

Kto nie musi odbywać kwarantanny?

Do obywateli UE-Schengen (w tym Polski) ma zastosowanie kilkanaście wyjątków pozwalających na wjazd do Słowenii bez obowiązku kwarantanny obejmujących: 

 • podróżujących ze względów zdrowotnych (potwierdzona dokumentacja o zabiegu lub badaniu w dniu przekraczania granicy), 

 • osoby posiadające zaświadczenie o kształceniu w słoweńskim systemie oświaty, udziale w badaniach naukowych lub wymianie pracowników systemu edukacji, ich rodzice lub osoby świadczące usługi transportu po przedłożeniu negatywnego i nie starszego niż 7 dni testu na obecność koronawirusa

 • pracowników delegowanych i świadczących usługi w RSI (obowiązek negatywnego wyniku testu na COVID-19, który nie jest starszy niż 7 dni), 

 • pracowników transportu międzynarodowego, 

 • osoby w tranzycie opuszczające terytorium RSI w ciągu 6 godzin, 

 • osoby świadczące usługi publiczne o specjalnym znaczeniu (np. w zakresie energetyki, transportu, zdrowia) posiadających zaświadczenie właściwych organów administracji państwowej,

 • pomocy humanitarnej i medycznej,

 • posiadaczy paszportu dyplomatycznego, 

 • pobyt właścicieli lub najemców ziem z krajów ościennych w czasie krótszym niż 10 godzin, po okazaniu stosownych świadczeń 

 • osoby, które na teren kraju wjechały pojazdem ratunkowym

 • osoby do lat 13, które przekroczyły granicę w towarzystwie osoby pełnoletniej posiadającej negatywny test na COVID-19

 • ozdrowieńców, u których ostatnie objawy zaobserwowano nie dłużej niż 6 miesięcy temu

 • osoby po upływie 7/14/21 dni (w zależności od producenta) od podania 2 dawki szczepionki

 • osoby, które przekroczą granicę Słowenii do 24 lub 48 godzin (w zależności od testu) od otrzymania negatywnego wyniku na obecność koronawirusa

Na czerwonej liście (na dzień 19.03) znajdują się niemalże wszystkie państwa. Wyjątek stanowią jednak kraje takie jak chociażby Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Norwegia, Portugalia oraz Hiszpania, gdzie obowiązkiem kwarantanny w Słowenii zostały objęte tylko osoby z poszczególnych jednostek administracyjnych na tych obszarach.

Wykaz krajów ma być uzupełniany na podstawie oceny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIJZ) w związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną i po  powiadomieniu przez MSW o zawartych dwustronnych umowach technicznych z poszczególnymi krajami.

Reżim sanitarny w Słowenii

Przebywając na terenie Słowenii w czasie pandemii koronawirusa należy przestrzegać określonych tam zasad bezpieczeństwa takich jak:

 • noszenie maseczki w przestrzeniach zamkniętych i otwartych (jeśli nie można zachować 3 m odstępu),

 • zakaz przebywania na zewnątrz od 21 do 6 rano,

 • zachowywanie bezpiecznej odległości,

 • zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 10 osób.

Informacje dodatkowe

Zgodnie z instrukcjami służby epidemiologicznej NIJZ na przejściach granicznych na granicy zewnętrznej i w punktach kontrolnych na wewnętrznych granicach Słowenii prowadzona będzie kontrola stanu zdrowia osób przekraczających granicę.

Cudzoziemcy, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Słowenii i podczas przekraczania granicy stwierdzone zostanie, że są zakażeni lub wykazują oczywiste objawy charakterystyczne dla covid-19, nie mogą wjechać na terytorium Słowenii.

 
Słowenia - piksel