Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Do Słowenii na kemping


 • Camping w Słowenii
 • Wypoczynek w naturze
 • Rodzinny wypoczynek na słoweńskim campingu
 • Glamping w Słowenii
 • Domki w Słowenii
 • Campingi w Słowenii

Spis treści:

Dostajemy ostatnio – na początku 2019 r. - sporo podobnych zapytań sprowadzających się do jednego pytania: czy można bez obaw jechać do Słowenii kamperem? Otóż można jechać nawet w ciemno. W całym kraju jest już kilkaset kempingów, z których większość jest doskonale wyposażonych i utrzymanych. Wśród nich jest nawet kilka 5-gwiazdkowych.

Słowenia oferuje doskonale zorganizowaną sieć kilkuset kempingów, których zalety od lat bardzo dobrze znają niemieccy i holenderscy turyści. Od niedawna odkrywać je chcą także nasi rodacy, co wnioskujemy po kilku zapytaniach, jakie na ich temat do nas dotarły. A ponieważ widzimy w tym jakiś trend, więc…

My już to wiemy od dawna, ale dla tych co nie wiedzą: Słowenia żyje z turystyki. Ponad 12 proc. PKB tego kraju przynosi właśnie branża turystyczna, co z resztą jest dla Słoweńców powodem do dumy. Z jednej strony dbają więc o turystów, żeby wszędzie mieli doskonała infrastrukturę oraz informacje praktyczne, a z drugiej – do perfekcji opanowali sztukę eksponowania wszystkiego, co najlepszego ofiarowała im matka natura.


Słowenia campingowo - co warto zobacyzć? >


Trzy rodzaje miejsc dla kamperów

Dlatego w Słowenii już od 2014 roku funkcjonuje stowarzyszenie gmin – Slovenia in a Motorhome (www.camperstop.si) - którego celem jest propagowanie turystyki samochodowej poprzez rozwój sieci kempingów oraz systematyczne udoskonalanie ich infrastruktury. Obecnie skupia ono 89 gmin, na których terenie wyznaczono mapę ponad 160 miejsc postojowych dla podróżujących kamperami. Te liczby jednak dynamicznie rosną i zmieniają się nie z roku na rok, a z miesiąca na miesiąc.

Stowarzyszenie sklasyfikowało swoje postoje w trzech kategoriach:

 1. Parkingi tymczasowe – przeważnie bez infrastruktury turystycznej, przeznaczone na krótkie postoje.

 2. Turystyczne miejsca postojowe – w Polsce moglibyśmy mówić o nich, jak o typowych kempingach, dysponują więc podstawową infrastrukturą do udanego i komfortowego wypoczynku, choć niektóre z nich, dopiero po wcześniejszym uzgodnieniu.

 3. Kempingi – to ostatnia kategoria, która oznacza w pełni profesjonalne miejsca postojowe i wypoczynkowe, dostęp do doskonałej jakości usług, a także – bardzo często – do różnego rodzaju atrakcji turystycznych. Znajdziemy tu więc dostęp do wody pitnej, prądu i internetu, dobrze utrzymanych toalet i urządzeń sanitarnych.

Pobierz

Campingi w Słowenii

Świetna infrastruktura i dodatkowe atrakcje

Według planów stowarzyszenia w ciągu najbliższych trzech lat ponad 50 słoweńskich gmin będzie miała co najmniej jedno turystyczne miejsce postojowe ze standardowym zakresem usług i oferujących podróżnym bezpieczne, komfortowe zakwaterowanie oraz broszury informacyjne nt. ciekawych miejsc do odkrycia w ich pobliżu.

Nie mniej już dziś bez problemu można zaparkować swojego kampera w wygodnej, bezpiecznej i atrakcyjnej pod względem turystycznym lokalizacji. Dzięki temu można poświęć kilka dni na zwiedzanie i relaks. Do tego wiele przystanków i kempingów oferuje szeroki zakres zajęć dodatkowych, które mogą wzbogacić każde wakacje. Są wśród nich m.in.: wyjątkowe restauracje, boiska sportowe, place zabaw, a nawet baseny albo – oczywiście – zadbane naturalne kąpieliska. Opiekunowie takich miejsc z pewnością dostarczą też przydatnych informacji i ciekawych sugestii nt. odkrywania lokalnych atrakcji, kuchni lub kultury w bezpośredniej okolicy.

Camping w Słowenii

5-gwiazdkowy urlop na łonie natury

Na koniec mamy kilka propozycji dla naprawdę wybrednych kamperowców. Są to miejsca, które gwarantują 5-gwiazdkowy komfort wypoczynku na przestronnych stanowiskach i w bezpośrednim sąsiedztwie dzikiej natury. Tutaj rankiem budzi urlopowiczów śpiew ptaków, a dodatkowych atrakcji jest tyle, że na wszystkie nie starczy nawet dwóch tygodni pobytu.

Więcej informacji o glampingu w Słowenii

Camping Bled

Ta nastawiona na ekologię oaza znajduje się w sercu Alp Julijskich, w spokojnej, zielonej dolinie i tuż przy słynnym jeziorze Bled. Lokalizacja zapewnia wiele możliwości aktywności na wodzie lub nad brzegiem jeziora. Na samym kempingu jest także bogata oferta dla dzieci. No i stąd jest najlepsza baza wypadowa na szczyty Ojstrica oraz Mala Osojnica, z których można podziwiać najpiękniejszy widok na jezioro Bled oraz jego okolice.

Šobec Camp

Kolejną oazę idealną znajdziemy całkiem niedaleko jeziora Bled – na trasie w kierunku Lesce. To Šobec Camp, którego podstawowymi atutami są: sąsiedztwo krystalicznie czystej rzeki Sava Dolinka oraz przepiękne widoki na Alpy Julijskie i Alpy Karawanki. Na terenie jest też zadbane sztuczne jezioro dla tych, którzy do kąpieli wola jednak cieplejszą wodę.

Čatež Camp

Ten kemping znajduje się przy kompleksie termalnym Terme Čatež, gdzie z jednej strony doświadczysz wszystkich atrakcji basenów termalnych, a z drugiej – przez cały pobyt pozostaniesz w zgodzie z naturą. Ze względu na przyjemny klimat, kemping Čatež jest doskonałym miejscem do zwiedzania przez cały rok. Posiada podgrzewane toalety i kompletną infrastrukturę do utrzymania samochodów kempingowych. Oprócz Thermal Riviera, jest tu sporo innych obiektów do aktywnego wypoczynku, a także profesjonalnego uprawiania sportu. Po zajęciach jest opcja zafundowania sobie trochę czasu w centrum odnowy biologicznej.

Natura Camp

Kemping Natura znajduje się w sąsiedztwie kolejnego kompleksu termalnego - Terme Olimia. Kampera można tu zaparkować na jednym z 50 kompletnie wyposażonych placów. W ofercie jest dostęp do zabaw wodnych w Aqualuna Thermal Park lub krytych basenów – oczywiście wszystkie ze zdrowotną wodą termalną. Do tego jest sporo opcji pieszych lub rowerowych wycieczek. Jedyny mankament jest taki, że Kemping Natura jest czyny tylko od kwietnia do października.

Kamp Danica

Kamping Danica położony jest zaledwie kilkaset metrów od miasteczka Bohinjska Bistrica w Parku Narodowym Triglav - sercu słoweńskich Alp Julijskich. Jego położenie sprawia, że jest świetnym miejscem wypoczynkowym, a jednocześnie dobrą bazą wypadową do zwiedzania doliny Bohinj, Bledu i dalszych częśći gór. Powierzchnia jest wyrównana i trawiasta, Gościom oferuje dużo słońca i cieni drzew, szum rzeki i plac zabaw dla dzieci. W sumie 4,5 ha powierzchni dla około 700 Gości. Na terenie campingu znajduje się restauracja.

Więcej informacji o Kamp Danica

"Dzień na Kamp Danica" na naszym blogu

Kilka praktycznych porad dla kierowców

Słowenia jest bezpiecznym krajem z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi i dobrze utrzymanymi drogami. Aby prowadzić samochód kempingowy, musisz posiadać prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, a wszyscy pasażerowie muszą podróżować na siedząco i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Przejazd autostradami wymaga wykupienia winiet – więcej o słoweńskich winietach.

Stacje benzynowe i serwisowe na autostradach znajdują się co około 30 kilometrów i działają 24 godziny na dobę. Istnieje także wiele stacji benzynowych rozsianych w miastach i miasteczkach.

W razie problemów technicznych całodobową pomoc i holowanie zapewnia Automobile Association of Slovenia (AMZS) – tel: 1987.

Ważne przepisy drogowe

Ograniczenia prędkości na słoweńskich drogach:

 • obszar zabudowany / mieszkalny: 50 km/h
 • drogi regionalne: 90 km/h
 • drogi ekspresowe: 110 km/h
 • autostrady: 130 km/h

Na wszystkich drogach obowiązkowo należy używać świateł mijania – również w dzień.

Stosowanie świateł przeciwmgielnych jest dozwolone tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do nie więcej niż 50 metrów.

Na wyposażeniu samochodu obowiązkowo powinny znajdować się: odblaskowy trójkąt bezpieczeństwa, apteczka/zestaw pierwszej pomocy oraz kamizelka odblaskowa.

Od 15 listopada do 15 marca każdy pojazd musi posiadać wyposażenie zimowe: opony zimowe o profilu minimum 3 mm lub opony letnie z łańcuchami śniegowymi w bagażniku.

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,5 części na tysiąc. Lepiej jednak nie pić przed jazdą.

O cenach podstawowych produktów i usług w Słowenii przeczytasz tutaj.

Słowenia - piksel