Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Słowenia – otwórz się na nowe


 

Słowenia to jeden z najmniejszych krajów Unii Europejskiej, ale z bodaj najbardziej różnorodną ofertą turystyczną spośród wszystkich pozostałych krajów wspólnoty. Na szczególną uwagę zasługuje jej jakość, zróżnicowanie i fantastyczna dostępność.

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Słowenii, bo na przykład niewiele o tym kraju wiecie, to trudno Wam się dziwić. Jest to niewielki kraj, ma ledwie nieco ponad 2 miliony mieszkańców, a stolicę Lublanę zamieszkuje tyle, co Gdynię. Mało kto o nim wie, a jeszcze mniej się nim interesuje.

A szkoda. Słowenia ma, bowiem, wszystko, czego potrzebuje nawet wytrawny turysta. Są słoneczne Alpy i plaże Adriatyku. Są świetne, jedne z największych w Europie jaskinie, przeurocze wąwozy i liczne termy. Jest kawał bogatej historii, jak Kotlina Panońska z zabytkami pamiętającymi Cesarstwo Rzymskie, które odnajdziemy m.in. w najstarszym mieście Ptuj. Jest też dziedzictwo w postaci średniowiecznych zamków oraz śladów zabytkowej architektury, na przykład w nadmorskim Piranie wpisanym na listę światową dziedzictwa UNESCO. Słowenia to także ojczyzna Jože Plečnika, jednego z ojców europejskiego modernizmu i narodowa duma Słowenii. Tak samo zresztą jak reprezentacja koszykarzy, która w 2017 roku zdobyła złoto Mistrzostw Europy.

 

Świetna kuchnia i małe ojczyzny

Pod względem dumy narodowej, to Słoweńcy na głowę biją Polaków i bezsprzecznie plasują się w ścisłej, światowej czołówce.

Świetna kuchnia, doskonała szynka pršut – według niektórych lepsza od prosciutto, różnorodność oferty turystycznej oraz niesamowita wiara mieszkańców w swoje małe ojczyzny. Brak wstydu, a wręcz ochota do promowania lokalnych różnorodności w połączeniu z gościnnością – to wszystko czyni Słowenię arcyciekawym miejscem na długi weekend, letnie, zimowe, i w ogóle jakiekolwiek wakacje.


Zarezerwuj nocleg w winnicach >


Naszą wycieczkę po tym małym, ale wielkim kraju rozpoczynamy na wschodzie, tuż przy granicy z Węgrami i Chorwacją. Jest tu na przykład niewielki region Perlakija, którego mieszkańcy są dumni ze swoich doskonałych win, gęstych lasów i doskonałej kuchni, opierającej się na naturalnych i oczywiście lokalnych produktach. Winnice Milana Hlebca czy Blaža Puklavca to nie tylko świetne smaki, ale i wypoczynek, doskonały olej z pestek dyń, no i wybór wyśmienitych win

 

Historia pisana architekturą

Nieco dalej na zachód znajdziemy Maribor, drugie pod względem wielkości miasto Słowenii oraz ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Zwiedzanie Mariboru najczęściej odbywa się w sprzyjającej aurze, jest to bowiem najbardziej nasłoneczniona okolica w Słowenii. Pierwsze wzmianki o istniejącym tu grodzie pochodzą z XII wieku. Początkowo miasto funkcjonowało jako typowy średniowieczny gród z podzamczem, ale okres jego dynamicznego rozwoju przypada na czas panowania Habsburgów (do I wojny światowej). W 1864 roku Maribor uzyskał połączenie kolejowe z Wiedniem, co również przyspieszyło rozwój ośrodka. Do dziś w mieście zachowała się Stara Trta, czyli najstarsza winorośl na świecie, mająca około 400 lat.

Niedaleko od Mariboru jest Ptuj, jedno z najpiękniejszych, a na pewno najstarsze miasto Słowenii, położone u stóp wzgórza z pięknie odrestaurowanym zamkiem. Nie ma wielu miejsc, które w takim stopniu zachowały średniowieczny układ urbanistyczny. Spotkasz się tu z architekturą pamiętającą jeszcze czasy rzymskie. Spacerując ulicami i rynkami dotrzesz do jednego z najpiękniejszych zamków w Słowenii, z którego rozciąga się widok na mozaikę ceglanych dachów średniowiecznych budynków, klasztorów i kościołów.

Piran

Piran - „pocztówkowe” miasto

Kierując się dalej na południe dotrzecie do Piranu, niewielkiej nadmorskiej mieściny ze spektakularną, „pocztówkową” lokalizacją na długim cyplu wbijającym się w Morze Adriatyckie. Miasto uchodzi za jedno z najpiękniejszych, spośród wszystkich położonych nad Adriatykiem.

Jest też jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Słowenii, corocznie odwiedzanym przez tłumy turystów – głównie dzięki oryginalnemu, średniowiecznemu układowi zabudowy. W architekturze Piranu łatwo dostrzec wpływy weneckie. Natomiast dzięki wieczorom muzycznym na krużgankach klasztoru Franciszkanów, a także licznym festiwalom: soli, tańca, Tartiniego, czy Międzynarodowemu Śródziemnomorskiemu Festiwalowi Folkloru zakamarki niewielkiego Piranu zamieniają się w urocze i pełne gwaru miejsce na idealne, sielankowe wakacje.

Kontynuując wątek architektury, nie wolno również zapomnieć o Lublanie, mieście o wielkim sercu, którym lublańczycy chętnie się dzielą. Centrum, zamknięte dla ruchu samochodowego, stanowi prawdziwy, architektoniczny opis dziejów miasta. Swoje piętno odcisnęły na nim kolejno: średniowiecze, barok, secesja i w końcu modernizm, który dzięki XX-wiecznemu architektowi Jože Plečnikowi stał się wizytówką miasta. Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, Teatr Letni Križanke, czy Nowy Rynek oraz przepięknie odrestaurowane nabrzeże Ljublanicy nikogo nie pozostawią obojętnym.

 

Po słonecznej stronie Alp

Kolejną wielką dumą Słoweńców są Alpy. Julijskie, Kamniško-Savinjskie i Pohorje mają wszystko, czego potrzebują prawdziwi piechurzy. Oferują ogromny wybór szlaków, który na głowę bije polskie Tatry.

Do tego słoweńskie szlaki są nieco bardziej różnorodne, dużo lepiej zorganizowane pod względem infrastruktury, i zdecydowanie mniej zatłoczone. Kolejki na szczyt wierchu? Zapomnij. Spacerując słoweńskimi górami możesz nie spotkać żadnego turysty przez długie kilometry. Dolina Logarska, Triglavski Park Narodowy z najwyższym słoweńskim szczytem Triglav – oczywiście dumą Słoweńców, czy wąwóz Vintgar to tylko niektóre z miejsc, gdzie piesze wycieczki nie zajmą godzin, ale całe dnie, a nawet i tygodnie.

A to nie wszystko. Górska oferta turystyczna jest znacznie bogatsza. Są liczne szlaki rowerowe, jest przepiękna Dolina Soczy, czyli słoweńskie centrum sportów wodnych i jedno z najpiękniejszych w Europie miejsce do uprawiania raftingu. Zimą funkcjonują aż trzy, duże alpejskie ośrodki narciarskie z parkami śnieżnymi i długimi, szerokimi trasami – Kranjska Gora, Rogla i Mariborsko Pohorje.

Jaskinie, zamki i szynka

Ale jedźmy dalej. Ledwie godzinę jazdy na południe od alpejskich szczytów zaczyna się płaskowyż Kras, który po bliższym poznaniu odkrywa swoje prawdziwe bogactwo i zarazem zupełnie inne oblicze. Tamtejsza kuchnia, mieszanka kultur, przepiękne zamki i zadziwiające jaskinie są warte nie jednej wycieczki.

Do dziś na tym niewielkim obszarze odkryto i zbadano już ponad 8000 jaskiń. I choć ledwie ok. 20 z nich jest udostępniona turystom, to wszystkie robią ogromne wrażenie. Jaskinia Postojna, dwudziestokilometrowy labirynt przejść, galerii oraz komnat, jest największą i najczęściej odwiedzaną w Europie jaskinią typu „klasyczny kras” i zarazem jedyną, w której zwiedzający podróżują kolejowymi wagonikami. A są jeszcze Jaskinie Szkocjańskie, Križna Jama i Vilenica. Wszystkie piękne i z unikalnymi przykładami form krasowych.

Do tego niewielki region Kras słynie z unikalnego wina Teran, chwalonego już przez starożytnych Greków i Rzymian, a także drugiej kulinarnej wizytówki Słowenii - szynki Pršut. No i są jeszcze średniowieczne zamki, z których najsłynniejszy to oczywiście znajdujący się tylko 10 km od jaskini Postojna zamek Predjama. Osadzony od ponad 700 lat na 123 metrowym klifie, potężna i doskonała kryjówka obronna prostego rycerza rebelianta, barona rabusiów, bohatera wielu romantycznych legend imieniem Erazma z Predjama.

Słoweńskie Termy

Adriatyk albo wody termalne

Mniej niż godzinę jazdy samochodem dalej na południe mamy słoweńskie wybrzeże. Koper, Portorož, Izola i Piran to nadmorskie miasta niczym nie ustępujące najlepszym adriatyckim kurortom. Znajdziemy w nich zarówno kuchnię opartą na najlepszych i świeżych owocach morza, jak i bogatą ofertę wypoczynkową.


Zarezerwuj pobyt w termach >


Jeszcze inną turystyczną wizytówką Słowenii są termy. Na terenie całego kraju jest ponad 40 wielkich kompleksów z wodami leczniczymi, termalnymi, mineralnymi, ze zwykłymi basenami, centrami wellness i SPA. Do tego uzdrowiska rozsiane są po całym kraju, więc z każdego miejsca Słowenii możemy do jakiegoś dojechać w niespełna 30 minut. A warto, bo choć turystyczny renesans słoweńskich wód trwa od nieco ponad wieku, to ich zalety doceniali jeszcze mieszkańcy epoki klasycznej.

 

Słowenia, kraj dla aktywnych i ciekawych

Odpowiedź na pytanie dlaczego warto jechać do Słowenii jest dla nas oczywista. To kraj dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek, zwiedzać i kochają różnorodność. To także idealny wakacyjny kierunek dla rodzin. I to nie tylko ze względu na fakt, że Słowenia to jedyny kraj ze słowem „love” w nazwie. To przyjazny, piękny, zielony kraj, którego aż 58 procent powierzchni zajmują lasy, gdzie wszędzie jest blisko, a mieszkańcy, choć pełni dumy, to niezwykle otwarci i przyjaźni turystom.  

Słowenia - piksel