Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Słoweńskie uzdrowiska naturalne


Lecznicze wody termalne, klimat morski i górski, aerozol, słona woda, błoto z solniska, terapeutyczne peloidy i torf to naturalne leki, które Słowenia posiada w obfitości i dzięki którym może pochwalić się 15. uzdrowiskami naturalnymi. Oprócz szerokiego wachlarza saun, masaży, zabiegów pielęgnacji ciała i usług opieki zdrowotnej, słoweńskie uzdrowiska oferują wiele dzięki środowisku naturalnemu. Ośrodki uzdrowiskowe znajdują się w różnych częściach Słowenii do wyboru: od morza do wzgórz Dolenjska (Dolna Kraina), w Regionie Posavje, wzdłuż dolin rzek Savinji i Sutli, aż do Kotliny Panońskiej.

Bogactwa naturalne

Budowa i rozwój sieci uzdrowisk w Słowenii były możliwe dzięki mnogości występujących tutaj bogactw naturalnych. Najcenniejsze z nich to: wody termalne o różnych cechach i temperaturach (od 32 do 73 stopni Celsjusza), wody mineralne (światowej sławy woda Radenska Tri srca i Donat Mg), woda morska, słona woda, organiczne i nieorganiczne peloidy. Przyjechać tu można po sam mikroklimat – i nadmorski, i panoński, i podalpejski.

Usługi opieki zdrowotnej w uzdrowiskach obejmują opiekę prewencyjną i specjalistyczną opiekę w klinice, a także rehabilitację szpitalną poprzez naturalne środki lecznicze. Usługi uzdrowiskowe opierają się na uznanych właściwościach leczniczych naturalnych środków, które są dobierane do konkretnych przypadków chorób i dolegliwości. Podstawa naukowa leczenia uzdrowiskowego opiera się na balneologii (balneo = kąpać, logos = nauka), która jest jedną z najstarszych interdyscyplinarnych nauk medycznych. W uzdrowiskach lekarze specjaliści są zobowiązani znać podstawy balneologii.      

Naturalne środki lecznice i rehabilitacyjne

Usługi medyczne świadczone w słoweńskich uzdrowiskach zasadzają się na długoletniej tradycji stosowania naturalnych środków leczniczych i rehabilitacyjnych, aby wspomóc procesy leczenia. Opierają się one na doświadczeniu, praktyce, pracy i wynikach badań empirycznych dotyczących właściwości terapeutycznych naturalnych środków leczniczych. Wszystkie naturalne środki lecznicze muszą być wcześniej przetestowane klinicznie, a ich właściwości medyczne muszą zostać dokładnie sprawdzone.

Stosowanie naturalnych środków leczniczych pozwoliło uzdrowiskom na wyspecjalizowanie się w leczeniu konkretnych chorób, zaburzeń i niepełnosprawności. Uzdrowiska leczą przy użyciu naturalnych leków, takich jak: reżim picia wody, kąpiele mineralne i termalne, peloterapia, kuracje w słonej wodzie, kąpiele CO2 i kuracje ziołowe. Oprócz naturalnych środków leczniczych w uzdrowiskach stosuje się formy leczenia z dziedziny medycyny fizykalnej i rehabilitacji.

Nowoczesne metody leczenia

W ciągu ostatnich stu lat, słoweńskie uzdrowiska powstające w miejscach źródeł wód mineralnych i wód termalnych stały się priorytetowym punktem nowoczesnej rehabilitacji nie tylko dla pacjentów pooperacyjnych, ale także pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi. Oprócz naturalnych środków leczniczych, pacjentom proponowane są metody stosowane w rehabilitacji medycznej, terapii zajęciowej i psychoterapii. Rehabilitacja jest monitorowana przez wykwalifikowanych ekspertów z różnych dziedzin, którzy w niektórych ośrodkach rehabilitacji medycznej wykonują również nowoczesne badania diagnostyczne. Rehabilitacja medyczna w słoweńskich uzdrowiskach oferuje holistyczne podejście do pacjentów, a celem leczenia jest szybki powrót pacjentów do zdrowia i do aktywnego trybu życia po przebytych poważnych chorobach lub operacjach. Celem jest także łagodzenie objawów u pacjentów z chorobami przewlekłymi.   

Słoweńskie uzdrowiska

Już nasi przodkowi, mieszkający w pobliżu słoweńskich źródeł wód leczniczych, próbowali odkryć tajemnicę dobrego samopoczucia człowieka. Wykopaliska z czasów Cesarstwa Rzymskiego, rękopisy dotyczące wód termalnych pochodzące z roku 1147 czy trwająca już cztery wieki fascynacja Europejczyków mocą wód mineralnych, potwierdzają, że Słowenia może się poszczycić nadzwyczajną kulturą leczenia wodą termalną. Będąc na skrzyżowaniu dróg prowadzących z północy na południe i ze wschodu na zachód, Słowenia zawsze była częścią kultury Starego Świata. Uzdrowiska słoweńskie powstały w okresie renesansu uzdrowisk w Europie Środkowej i do dziś stanowią tutejszy fundament turystyki uzdrowiskowej. Ze względu na właściwości lecznicze naturalnych bogactw, uzdrowiska mają specjalny status w systemie opieki zdrowotnej w Słowenii, a także silą więź z branżą medyczną.

Słoweńskie uzdrowiska harmonijnie łączą mądrość, doświadczenie, środowisko naturalne i atuty przyrody z życzliwością gospodarzy, dlatego tak łatwo tutaj odnaleźć coś dla siebie.

Źródło energii życiodajnej

Tempo dzisiejszego życia wywołało dolegliwości, które nie były znane naszym praprzodkom. Słoweńskie uzdrowiska wychodzą naprzeciw wyzwaniom, stawiając na profilaktykę i oprócz stosowania naturalnych środków leczniczych, opracowują nowe metody leczenia i nowe programy w oparciu o najświeższe odkrycia współczesnej medycyny.

Słoweńskie uzdrowiska naturalne to nie tylko ośrodki zdrowotne, ale również centra rekreacyjne, w których można pospacerować, popływać, poćwiczyć, zagrać w golfa czy tenisa, uprawiać bowling, jeździć konno, jeździć na nartach, organizować wycieczki rowerem górskim i – co najważniejsze – nauczyć się żyć zdrowo.

 

Wskazania

Čatež Thermal Spa

Dobrna Thermal Spa

Dolenjske Toplice Thermal Spa

Thermana Laško

Terme Lendava

Terme 3000

Choroby serca i układu krążenia

           

Choroby reumatyczne

yes

yes

yes

yes

yes

yes

Urazy narządów ruchu

yes

yes

yes

yes

yes

yes

Choroby układu pokarmowego

           

Choroby przemiany materii

           

Choroby ginekologiczne

yes

yes

yes

yes

yes

 

Choroby nerek i dróg moczowych

 

yes

       

Choroby neurologiczne

yes

yes

yes

yes

yes

 

Choroby skóry

     

yes

 

yes

Zaburzenia nerwicowe

 

yes

     

yes

Choroby układu oddechowego

           

Choroby jamy ustnej i zębow

           

Choroby oczu

           
 

Wskazania

Olimia Thermal Spa

LifeClass Hotels & Spa

Ptuj Thermal Spa

Radenci Health Resort

Rogaška Health Resort

Talaso Strunjan

Šmarješke Toplice Thermal Spa

Topolšica Thermal Spa

Zreče Thermal Spa

Choroby serca i układu krążenia

     

yes

yes

 

yes

yes

yes

Choroby reumatyczne

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

Urazy narządów ruchu

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

yes

Choroby układu pokarmowego

       

yes

       

Choroby przemiany materii

   

yes

yes

yes

       

Choroby ginekologiczne

               

yes

Choroby nerek i dróg moczowych

     

yes

yes

     

yes

Choroby neurologiczne

yes

yes

yes

     

yes

yes

yes

Choroby skóry

yes

     

yes

yes

   

yes

Zaburzenia nerwicowe

yes

 

yes

     

yes

yes

yes

Choroby układu oddechowego

 

yes

     

yes

 

yes

yes

Choroby jamy ustnej i zębow

       

yes

       

Choroby oczu

       

yes

     

yes

 

Więcej informacji:

SŁOWEŃSKIE STOWARZYSZENIE SPA (SKUPNOST SLOVENSKIH NARAVNIH ZDRAVILIŠČ, g.i.z.),

Teharska cesta 40, SI-3000 Celje

Tel.: +386 3 544 21 11; Fax: +386 3 544 28 19;

E-mail: ssnz@ssnz.si; strona internetowa: www.slovenia-terme.si

Kontakt: Iztok Altbauer, Kierownik

 

Słowenia - piksel