Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

/

Križna Jama – niesamowita atrakcja podziemnego świata

Tagi: Atrakcje

Križna jama to znana kraška jaskinia, w której znajdują się liczne podziemne jeziora. To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jamowych. Temperatura powietrza w ciągu roku wynosi plus 8˚C. Jaskinia odprowadza wodę z południowego końca wyżyny Boške w kierunku wschodniego obrzeża Cerkniškega pola. Jaskinia jest czwarta na świecie pod względem liczby gatunków fauny jaskiniowej.

JEDNOGODZINNA WYCIECZKA DO SUCHEJ CZĘŚCI JAMY –  DLA GRUP

Križna JamaCharakterystyczna dla początkowej części jamy są ogromne sale. Po około 100 metrach w jamie nie ma światła, dlatego uczestnicy kontynuują zwiedzanie z pomocą ręcznych latarek. Dalej przez główne przejście do dużej sali w kierunku stalagmitu Čimborasu, gdzie można podziwiać kości niedźwiedzi jaskiniowych, które są ciekawe ze względu na ich wielkość oraz ilość. Drogę kontynuujemy przez główne przejście, gdzie się odprowadza woda z pierwszego jeziora. Następnie z łodzią wybieramy się na 10- minutowy rejs po jeziorze. Tą samą drogą wracamy w kierunku przejścia głównego, a następnie do wyjścia.

Wycieczka jest możliwa dla grup do 50 osób. Koniecznie zabierzcie ze sobą długie spodnie, kurtkę z długim rękawem oraz ciepłe skarpetki.

Zwiedzanie jaskini we wszystkie dni w ciągu roku- po wcześniejszym uzgodnieniu.
Kwiecień, maj, czerwiec – w soboty, niedziele i świeta o 15:00
Lipiec, sierpień – każdego dnia o 11:00; 13:00; 15:00; i 17:00
Wrzesień – każdego dnia o 11:00; 13:00; i 15:00

CZTEROGODZINNE ZWIEDZANIE WODNEJ CZĘŚCI JASKINI – DLA PRAWDZIWYCH ENTUZJASTÓW JASKIŃ 

Križna JamaZwiedzanie zaczyna się od pierwszego jeziora przez skały do jeziora drugiego. Na środku jeziora stop zniża się, co utrudnia przejście do charakterystycznego tunelu, który jednocześnie oznacza początek niezapomnianej podróży. Woda przepływa z jeziora do jeziora przez zapory. Te zapory tworzą nacieki wapienne, które się wydzielają  z dwóch strumieni płynących z Bloške wyżyny. Woda zalewa stojące na podłodze stalagmity oraz zgrupowane stalagmity, co daje wrażenie jakby wyrastały z wody (Beneški port - Port Wenecki, Piratska ladja - Statek piracki, Orgle - organy, Ris - ryś) Podróż kończy się przy Kalvariji (Kalwaria), sali bogatej w stalagmity, gdzie się jaskinia dzieli na północną część – Blatna i północnowschodni – Pisani rov.

Z powodów ochrony jaskini, ta cześć jest dostępna dla maksimum 4 osób (grupa) na dzień. Zwiedzanie trwa około 4 godziny i jest możliwe tylko i wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu.

Rezerwacje:

info@visitslovenia.pl

Słowenia - piksel


Križna Jaskinia – jezioro podziemne
Križna Jaskinia – nacieki
Križna Jaskinia – czaszka
Križna Jaskinia – jezioro podziemne

Križna Jaskinia – zwiedzanie


Komentarze