Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Gorenjska Planica


Inne ośrodki narciarskie w słoweńskich Alpach - Narty w Słowenii

Potrzebujesz noclegu w okolicy Planicy? Bezpłatnie pomożemy w  rezerwacji.

 

Finał Puchar Świata w skokach narciarskich Planica 2014! 
  
Planica, ośrodek logoDostępne są już bilety na finał Puchar Świata w skokach narciarskich Planica 2014. Odbędzie się w dniach 20-23 marca 2014. Ceny biletów zaczynają się od 10 EUR dla osób dorosłych i 3 EUR dla dzieci 7-15 lat. Wystąpi mistrz olimpijski Kamil Stoch!
 
Dlaczego właśnie tutaj? 
Kompleks skoczni narciarskich Planica leży u wylotu malowniczej doliny Tamar w Alpach Julijskich, niedaleko styku granic Słowenii, Austrii i Włoch. Nad obiektami prężą się urwiste dwutysięczniki: Ponce, dzięki którym w języku słoweńskim Planica bywa nazywana »Doliną pod Poncami«. Głównym powodem umiejscowienia tu największych do niedawna skoczni mamucich na świecie, były stabilne warunki wiatrowe. Nad spokojem w dolinie Tamar czuwa bowiem »alpejski kryształ« - ogromny Jalovec (2645 m n.p.m.), uznawany za najpiękniejszą górę Alp Julijskich, który wraz z równie masywnymi sąsiadami zatrzymuje masy wilgotnego nadadriatyckiego powietrza. W Planicy nie brakuje również śniegu – w pobliskiej miejscowości Rateče średnia ilość dni z białą pokrywą wynosi 132 – o 15 więcej niż w leżącym na podobnej wysokości Zakopanem. 
  

Planica 2014

Informacje o parkingach i możliwosciach dojazdu na skoki komunikacją kolejową i autobusową

W dniach zawodów możliwe jest parkowanie w samej Planicy, ale tylko do zajęcia przygotowanych miejsc parkingowych (organizatorzy mowią, że po godzinie 8 rano przyjazd do samej Planicy może zakończyc się koniecznością zawrócenia z powodu braku wolnych miejsc parkingowych).

Bezpieczniejszą opcją jest więc przyjazd autem do miasta Kranjska Gora, skąd organizowane są przewozy (autokary, busy, shuttle) do Planicy i spowrotem – dla posiadaczy wejściówek na skoki są one bezpłatne. Zorganizowane miejsca parkingowe dla posiadaczy wejsciowek są w mieście Kranjska Gora bezpłatne – proszę jednak upewnić się, że miejsce parkingowe, które Państwo wybieracie jest zorganizowane a nie prywatne – na prywatnych właściciele mogą żądać opłat parkingowych.

Drugą opcją jest przyjazd pociągiem z Lublany (Novego mesta) lub Novej Goricy specjalnym pociągiem Planica – kierunek Jesenice. Stamtąd organizowane są autokary, busy i shuttle, które dowożą gości do Planicy. Bilety kolejowe na pociąg Planica można nabyć w każdej kasie kolejowej, przy okazaniu wejściowki na skoki przypada rabat 50% na cenę biletu (i dojazd do Planicy zorganizowanymi srodkami transportu: autobusy, busy i shuttle jest bezpłatny) w obie strony. Ceny biletów dla posiadaczy wejściówek: z Lublany 5,48€/osoba (zatrzymuje sie także w Kranju), Novego mesta 8,01€/osoba i z Novej Goricy 6,60€/osoba. Dzieci do lat 12. bezpłatnie. Osoby, które do Planicy jadą kibicować poza areną skoczni mogą korzystać z oferty kolei, ale płacą całą cenę biletu.

Słowenskie koleje przygotowaly także specjalną ofertę: wejściówki na skoki i bilet kolejowy z 50% znizką na kolejny przejazd po Słowenii (ważny na wszystkie relacje kolejowe w Słowenii zarówno 1 jak i 2 klasy do końca roku; tego rabatu nie trzeba wykorzystać na przejazd pociągiem Planica, gdyż podane ceny dla posiadaczy wejściówek już zawierają 50% rabat). Pakiety do nabycia w Infocentrach słowenskich kolei w Lublanie, Celju i Mariborze. Oczywiście przy kupnie wejściówek na skoki w wyznaczonych miejscach (Eventim i Kompas cena od 20€) możliwy jest zakup biletów kolejowych do Planicy (vlak Planica) w każdej kasie biletowej (przy okazaniu wejściówek ceny j/w) – jednak wyżej opisany rabat na kolejny bilet ważny jest jedynie przy zakupie całego pakietu w Infocentrach słowenskich kolei.

Gdzie kupic wejściówki na skoki:

  • Eventim
  • Kompas
  • Infocenter kolei słowenskich (Slovenske železnice) Lublana, Celje, Maribor

Więcej informacji o Planicy: Smučarska Zveza Slovenije, telefon: 0038615136800.

Więcej informacji o pociagach Planica  (w pole išči prosze wpisac Planica), telefon: 0038612913391 (lub bezpośrednio pani Jožica Prah: 0038612912554, 0038640726601).

Dodatkowa ofeta tylko dla Gości www.visitslovenia.pl – zwiedź Lublanę, kibicuj w Planicy

M Hotel położony w sercu Lublany oferuje naszym Gościom następującą ofertę noclegową podczas zawodów w Planicy:

Zakwaterowanie  w pokoju dwuosobowym w cenie: 70 EUR / dzień.

Podana cena zawiera nocleg dla dwóch osób z bagatym śniadaniem i parking.

Dopłata dla dzieci na dostawce: 17 EUR  / dzień.

Opłata turystyczna: 1,01 EUR / osoba / dzień.

Dopłata za obiadokolację: 8 EUR / osoba / dzień.

Więcej informacji i rezerwacja: info@visitslovenia.pl

 
Historia planickich skoczni 
Początki skoków narciarskich w Słowenii datują się na 1921 r., kiedy to odbyły się pierwsze mistrzostwa Jugosławii w Bohinju. Były niezwykle skromne: ówczesny rekord wyniósł... 9 m. Skoki stały się jednak dyscypliną na tyle popularną wśród miejscowej młodzieży, iż działacze czołowych organizacji narciarskich: Jugosłowiańskiego Związku Sportów Zimowych, Klubu Narciarskiego »Ilirija« oraz Turystycznego Klubu »Skala« postawili sobie za cel budowę obiektu, na którym będzie możliwe osiąganie rekordowych odległości. W 1932 r. inżynier Stanko Bloudek zaprojektował pierwszą na świecie skocznię mamucią, która teoretycznie umożliwiała pokonanie 100 m. Obiekt wybudowano w Planicy i już w 1934 r. rozegrano na nim pierwsze międzynarodowe zawody. W następnym roku na skoczni pięciokrotnie pobito rekord świata. Zwycięzcą zawodów został legendarny zakopiańczyk Stanisław Marusarz – »Dziadek«, który 17 marca 1935 r. jako pierwszy Polak pobił rekord świata osiągając 95 m. Tego samego dnia w seriach treningowych Norweg Reidar Andersen ustanowił odległości 98 i 99 m. Pokonanie 100 m na »bloudkovej velikance« było już tylko kwestią czasu: w 1936 roku Austriak Sepp Bradl jako pierwszy człowiek na świecie przeskoczył magiczny dystans uzyskując odległość 101,5 m.
 
Do 1950 r. na skoczni Bloudka rekord świata pobito jeszcze ośmiokrotnie. Poźniej na dwie dekady pogoń za odległością przeniosła się do zachodnioniemieckiego Oberstdorfu i Kulmu oraz do norweskiego Vikersundu. Zawody pucharu świata na »bloudkovej velikance« odbywały się do 1998 roku. Trzy lata później leciwa konstrukcja nie wytrzmała naporu śniegu – zniszczeniu uległa podniesiona część rozbiegu. Obecnie trwają szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne, dzięki którym pierwsze skoki na historycznej skoczni oddano w styczniu 2012 r.
 
Strata prymatu słoweńskiej skoczni w długości lotów była krótkotrwała: w 1969 r. otwarto w Planicy gigantyczny obiekt projektu braci Vlada i Janeza Gorišków, który wraz z rozwojem sprzętu i techniki skoków umożliwił przekroczenie kolejnej magicznej bariery – dwustu metrów. Dla zobrazowania skali przedsięwzięcia wspomnieć należy, iż budowa skoczni wiązała się z usunięciem 15 tysięcy metrów sześciennych materiału skalnego. Pierwsze zawody w 1969 r. przyciągnęły 90 tysięcy widzów, obserwujących loty podczas których pięciokrotnie pobito ówczesny rekord świata. Konstrukcja »letalnicy braci Gorišek« umożliwiała dalsze przebudowy wydłużające loty, dzięki którym 29 razy wyrównywano tu lub bito rekordy rekordy. Także Polacy zapisali piękną kartę w historii obiektu. W 1987 r. Piotr Fijas osiągnął wynik 194 m, wyrównany w 1992 r. w Harrachowie, a pobity dopiero w 1994 r. Właśnie w 1994 r. bracia Gorišek przygotowali skocznię do przekroczenia dwustu metrów, czego po raz pierwszy na świecie dokonał Fin Toni Nieminen (203 m). Podczas zawodów w 2003 r. Adam Małysz wyrównał tu rekordowy lot Andreasa Goldbergera z 2000 roku (225 m). W lutym 2011 r. słoweńska Planica oddała prymat w długości lotów narciarskich norweskiej skoczni mamuciej w Vikersundzie. Czas pokaże na jak długo.
 
W statystykach obu skoczni w Planicy Polacy zapisali się fenomenalnie. Nasi zawodnicy trzykrotnie pobili tu rekord świata w długości lotów i pięciokrotnie wygrali zawody. Adam Małysz odebrał tu cztery razy Kryształową Kulę, zwyciężając w klasyfikacji generalnej pucharu świata Miedzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Nic więc dziwnego, iż „Orzeł z Wisły” zakończył swą niezwykłą karierę właśnie tu, stając na trzecim miejscu podium i symbolicznie przekazując pałeczkę mistrza w ręce Kamila Stocha - zwycięzcy zawodów w 2011 r.
 
Planica okiem kibica
Zawody w Planicy to największa cykliczna impreza sportowa w Słowenii, przyciągająca rokrocznie wielu gości z zagranicy. W latach największej formy Adama Małysza ilość biało-czerwonych flag w dolinie pod Poncami można było porównać jedynie z ilością flag słoweńskich. Obok Polaków znaczącą grupą kibiców są również Austriacy, zwłaszcza mieszkańcy położonej po sąsiedzku Karyntii, skąd pochodzi chociażby Thomas Morgenstern.
 
Kilkunastotysięczna widownia zapewnia niezwykłą atmosferę sportowego festynu. Każdy skok dłuższy niż 200 m nagradzany jest nieoficjalnym hymnem konkursu – fragmentem polki „Planica” słynnego zespołu braci Avsenik. Co ciekawe, twórca tego popularnego w krajach alpejskich zespołu, Slavko Avsenik, był od 1946 r. członkiem reprezentacji Jugosławii w skokach narciarskich, z rekordem własnym 74 m, ustanowionym właśnie na „bloudkovej velikance”. Oficjalnym motywem muzycznym zawodów jest fragment patriotycznej pieśni „Oj, Triglav, moj dom”, którą zwyczajowo śpiewają Słoweńcy po zdobyciu najwyższego szczytu swojego kraju. 
 
Wspomniany zespół „Avsenik” pochodzi z miejscowości Begunje na Gorenjskem, gdzie znajduje się siedziba słynnej firmy ELAN, produkującej m. in. narty, na których największe sukcesy odnosił Adam Małysz. Warto też wiedzieć iż wielu skoczków używa wiązań narciarskich produkcji niewielkiej słoweńskiej firmy Slatnar Carbon z Cerklji na Gorenjskem.
 
Zawody zorganizowane są z iście słoweńską starannościa. Na czas trwania konkursów obowiązują zmienione zasady ruchu drogowego, zaś policja kieruje gości na specjalnie przygotowane parkingi przy drodze Kranjska Gora-Rateče, skąd do skoczni należy podejść pieszo (ok. 30 min) oznaczonymi trasami. Zabronione jest wnoszenie alkoholu na teren zawodów - spragnieni mogą go zakupić na stoiskach.
 
Baza noclegowa w szeroko pojętej okolicy skoczni jest bogata. Noclegów należy szukac w Kranjskiej Gorze lub Podkorenu. Wskazana jest wcześniejsza rezerwacja noclegów.
 
Tekst oraz foto: Piotr Skrzypiec – www.visitslovenia.pl