Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

Jezioro Bohinj


Bohinj

Jezioro Bohinj - Słowenia

Spis treści:

W Słowenii, w Alpach, w Europie, na całym świecie jest tylko jedna Dolina Bohinj: wyjątkowa, wyzywająco czarująca, nieoczekiwanie tajemnicza i nieporównywalna.
 
Leży w sercu Alp Julijskich, które są najwyższym i największym masywem górskim w Słowenii a jednocześnie najbardziej na południowy-wschód wysuniętą częścią Alp. Na południu kończy się niższymi górami Bohinj, które łukiem przechodzą w masyw Triglava – tu rozciąga się Triglavski Park Narodowy.
 
Zgornia i spodnia Dolina Bohinja, hala Pokljuka na północy i Jelovica na południu oraz kotlina jeziorna – to wszystko i wiele więcej atrakcji znajdziemy w całej Dolinie Bohinj!

SPRAWDŹ OFERTĘ MAP OKOLIC JEZIORA BOHINJ W NASZYM SKLEPIE >


Najbardziej znane jest oczywiście jezioro Bohinj (Bohinjsko jezero), które jest największym słodkim jeziorem w Słowenii. Nie jest jednak jedynym w Bohinju! Masyw Triglava skrywa jeszcze siedem małych, urokliwych jezior.

 
Pierwsi ludzie zaczęli osadzać się na terenie doliny około 2500 lat temu. Przez wieki zyskiwała ona sławę krainy kultury. I dziś jest ona niezwykła - ponad dwadzieścia wiosek rozsianych w dolinie, położonych na wysokości od 500 do 900 m n.p.m., kryje w sobie ogromne bogactwo przeszłości z radosną chęcią odkrywania teraźniejszości. Oprócz różnorodnych aktywności związanych z przyrodą, znajdziecie tu spokój, wytchnienie i będziecie mogli oddać się niekończącym się pięknym chwilom.

PRZYRODA I KULTURA

Mieszkańcy okolicy mówią, że nie powinny do nich przyjeżdżać osoby szukające wielkich hoteli, tanich stołówek, kawiarni pełnych papierosowego dymu, kąpieli wśród krzyczących tłumów, kolejek do wyciągów, rowerowych szaleństw oraz niebezpiecznych i głośnych zachowań.
 
Bohinj jest przyjemny dla swoich mieszkańców i taki sam jest dla turystów. I niech taki też pozostanie. Nie jest to targowisko turystów, ani miejsce pełne budek z tanim jedzeniem. Bohinj jest miejscem dla ludzi ciekawych, poszukujących, pragnących prawdziwych emocji związanych z przebywaniem wśród fantastycznej natury, a jednocześnie tych, którzy szanują zarówno przyrodę jak i innych ludzi szacunku i kultury.

Słoweńskie góry - Bohinj

PARK NARODOWY TRIGLAV (TRIGLAVSKI NARODNI PARK)

Ponad dwie trzecie Doliny Bohinj leży na chronionym terenie Parku Narodowego Triglav, jedynego parku narodowego w Słowenii. Parku obejmuje prawie całą powierzchnię Alp Julijskich po stronie słoweńskiej. Najwyższym punktem jest szczyt Triglav (2864 m n.p.m.). Charakterystyczne dla parku są wysokogórskie krajobrazy z najwyższymi i największymi szczytami, głębokie doliny lodowcowe, jeziora, rzeki i wąwozy, wysokogórskie pastwiska, lasy, bogactwo kultury i malownicze wioski.

Co zwiedzać w Dolinie Bohinj? więcej informacji


Poznać naturę, kulturę tej krainy i ludzi ją zamieszkujących to wspaniałe doświadczenie, przy czym nie wolno zapomnieć o głównym priorytecie: ochronie przyrody. Bohinj chce by wasze przeżycia w parku były bogate, ale jednocześnie zaś prosi, by goście odwiedzający to miejsce pamiętali, że znajdują się na łonie przepięknej, ale wrażliwej natury. Chcieliby, by także po zakończeniu waszych odwiedzin taka pozostała.

Trigalvski Park Narodowy - Słowenia, Bohinj

RODZINA

Tempo dzisiejszego życia sprawia, że nie jesteśmy już tak blisko siebie nawzajem. Tymczasem wydaje się, że kotlina Bohinj bardziej niż szeroko rozpościerający się horyzont sprawia wrażenie łączności i jedności. Dla rodzin przygotowano tu mnóstwo atrakcji: nietrudne podejścia na któryś z bohinjskich pagórków, pierwsze doświadczenie w końskim siodle, rodzinne wyprawy rowerowe lub kajakowe – także dla najmłodszych. A jeśli rodzinne pragnienia wrażeń są różne, każdy z was znajdzie tu coś dla siebie. Jednocześnie będziecie wystarczająco blisko, by móc być razem. 

Rodzinny treking w Słowenii - Bohinj

TREKKING

Bohinj nie jest bazą ekstremalnych alpinistycznych podejść. Jest jednak doskonałą bazą dla górskich łazików. Warto jednak być ostrożnym – brak doświadczenia lub niewystarczający sprzęt mogą czasem zaprowadzić w kłopoty. Tak samo zresztą jak nieprzygotowane wedrówki po polskich Tatrach. Należy więc wziąć pod uwagę dokąd idziemy: czy ma to być przyjemny niedzielny spacer, czy też podejście jednym z licznych górskich szlaków.
 
Pierwszym możliwym wyborem jest pagórek Rudnica, oferujący punkty widokowe na dolinę. Przepiękny widok oczaruje także przy przejściu pasma południowych gór Bohinja. Stamtąd, przy sprzyjającej pogodzie można zobaczyć Zalew Triestu, aż do Triglava, Karavanek i Alp Kamnicko-Sawińskich na drugiej stronie. Także góra Pršivec ze względu na swoje położenie jest ciekawa. Nie jest tak wysoka (1761 m n.p.m.), ale odbija się w gładzi jeziora. Z jej szczytu widoki są równie wspaniałe. Bohinj może być także bazą dla udających się na najwyższy szczyt, jak choćby sam Triglav.
 
W miesiącach letnich górskie paśniki bohinjskich gór pokrywają się kwiatowym kocem, a po niektórych halach słychać dzwoneczki krów. Ze świeżego mleka na halach robi się ser, który przez podniebienia przyniesie uśmiech na usta. Ci z was, którzy mają najwięcej cierpliwości i wyczucia może uchwycą obiektywem aparatu kozicę, żmiję nosorog lub górskiego orła.

Szlaki piesze w regionie:

Trasa Dystans Przewyższenie Czas Uwagi
Wąwóz Mostnica i Dolina Voje 10 km 200 m 4-5 b Diabelski Most, Ściana Słoń, zachwycające widoki i piękne panoramy – wszystko ułożone w jedną perfekcyjną wędrówkę.
Vogar 9 km 600 m 5-6 h Wycieczka podczas której odkryjesz słynne łaki Bohinja i nacieszysz oczy najlepszymi widokami na jezioro Bohinj.
Dookoła jeziora do wodospadu Savica 16 km 250 m 5-6 h Wędrówka wzdłuż północnego brzegu jeziora Bohinj na sam koniec doliny Bohinj i odwiedziny słynnego wodospadu Savica.
Łąki Dobrava i źródła Bistrica 8 km 300 m 4-5 h
Szlak pieszy pod niższymi górami Bohinja, delektowanie się świeżym powietrzem, odnajdywanie dzikich zwierząt i odkrywanie piękna Bohinja z dala od tłumów. 
Rudnica i Pec 9 km 450 m 4-5 h Ta wycieczka “nagrodzi” Cię niezwykłymi widokami na jezioro i otaczające góry. Po drodze będzie wiele zachwycających widoków na górną i dolną część doliny Bohinj a przy odrobinie szczęścia spotkasz po drodze kozice.

W słoweńskich górach

WYCIECZKI ROWEROWE

Jeśli chodzi o zwiedzanie Bohinja rower jest znakomitym wyborem. Na leśnych ścieżkach wśród drzew i trawników uciekniecie od ruchu ulicznego, a w wąskich uliczkach wiosek nie będzie konieczności uciekania przed pojazdem z naprzeciwka. Do wyboru są zarówno spokojne wycieczki po łagodnych ścieżkach, jak i pełne adrenaliny wyprawy na górskie podjazdy.

WSPINACZKA

 
Na terenie całej doliny, a najwięcej przy samym Jeziorze Bohinj, działa wiele firm oferujących usługi wspinaczom. Wskażą w nich ściankę idealnie dopasowaną dla śmiałka. Spory wybór. 
 

JAZDA KONNA

 
Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno wprawni jeźdźcy, jak i początkujący bez problemu obejrzą świat w perspektywy końskiego siodła.
 

SKOKI ZE SPADOCHRONEM

 
A jeśli chcecie w Bohinju naprawdę odlecieć, możecie wybrać skoki ze spadochronem. Warunki są ciekawe także dla doświadczonych skoczków, choć warto zasięgnąć rady stacjonarnych spadochroniarzy.
 

WODA

 
Chłodne napoje w gorących letnich dniach wydawać się mogą tylko ratunkiem doraźnym. Podróże z tokiem wody, zjazd po wodospadzie, zabawy przy potoku, odpoczynek w zatoczkach Mostnicy lub pływanie w czystej wodzie jezior – wszystkie te atrakcje sprawią, że gorące słońce będzie przyjemnym towarzyszem.
 

WĘDKOWANIE

 
Cierpliwość opłaci się każdemu, kto uda się na połów ryb. Pstrągi jeziorne, rzeczne, rzeczne łososie (šarenki) i inne ryby pływające w czystych wodach Bohinja są sprytne, pełne życia, a łowienie ich to ciekawe doświadczenie i wyzwanie.
 
Sezon rybacki trwa tu od 1. marca do 14. października na jeziorze Bohinj, od od 1. kwietnia do 14. października na Savi Bohinjki i od 1. czerwca do 14. października na Mostnicy.
 

WODOSPAD SAVICY

 
Wodospad Savicy jest jednym z tych wodospadów, które mają nutę romantyzmu i sporo ciekawej historii. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadów w Słowenii i ma znaczący wpływ na turystyczną atrakcyjność Bohinja. Latem, o wschodzie słońca, przy wodospadzie robi się przepiękna tęcza. Savica jest także niejakim fenomenem wśród wodospadów – tok wody już pod ziemią rozdziela się na dwie części. Niższy, prawy strumień płynie na wysokości 25 m, a wyższy, lewy na 78 metrach.
 

Ciekawostka

 
Czasami po mocnym deszczu zdarza się, że szersza okolica Jeziora Czarnego (Črno jezero) nie może zająć całej napływającej wody. Wtedy, po lewej stronie wodospadu na chwilę strumień wody rośnie aż do wysokości 600 m.
 

ZIMA

 
Również sporty zimowe mają w Bohinju bogatą tradycję. Tu odbywały się pierwsze państwowe zawody narciarskie. Do dzisiaj Bohinj jest chętnie wybierany przez amatorów szaleństwa różnych dyscyplin białego.
 
Narciarze i snowboardziści mogą wybierać między czterema ośrodkami narciarskimi, a snowboardziści mają dodatkowo do wyboru park snowboardowy na Voglu.
 
Biegać na nartach można na okrężnej ścieżce na Dobrawie – jest to jedna z najpiękniejszych ścieżek w szerszej okolicy. Oprócz niej są jeszcze do wyboru ścieżki na Ukancu, na Fužinarskem polju, w Zgorniej dolinie Bohinja, pod stokiem Senožeta i na Gorjušah. A kiedy w ziemie brakuje śniegu, możecie biegać na Goreljku i na Rudnem polju.

więcej informacji o słoweńskich górach zimą

Zima w słoweńskich górach - Bohinj

Bohinj w skrócie:

Polodowcowe Jezioro Bohinj jest największym i najgłębszym stałym jeziorem Słowenii. Wypełnia ono U-kształtną dolinę o szerokości ponad 1 km i długości 4 km. Otaczają je strome góry porośnięte lasami. Warto podjąć wędrówkę wokół jeziora (ponad 10 km) i po drodze odwiedzić osadę Ribčev Laz oraz kościół św. Jana Chrzciciela, który stanowi połączenie stylu romańskiego, gotyckiego i barokowego. Jego wnętrze pokrywają gotyckie freski.
 
Po jeziorze organizowane są rejsy spacerowe. Można również indywidualnie wypożyczyć łódź wiosłową lub kajak. Okolice te stanowią świetną bazę pieszych górskich wycieczek, a także odpoczynku nad brzegiem połączonego z kąpielami w jeziorze.

Dojazd:

  • samochód - Lublana (przez Bled) 80 km,
  • pociąg - połączenie z Lublaną i Nova Goricą,
  • autobus - regularne połączenia lokalne oraz z Lublaną.

Hostel nad jeziorem Bohinj

Więcej informacji o Dolinie Bohinj

Zarezerwuj nocleg w Dolinie Bohinj

Jeśli szukasz prostego sposobu na rezerwację sprawdzonego noclegu, wypełnij formularz kontaktowy. W ciągu dwóch dni roboczych odezwiemy się z propozycją szytą na miarę.

Mapa Doliny Bohinj

 

Słowenia - piksel

Jezioro Bohinj
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia

Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia

Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia
Region Bohinj - Słowenia

Region Bohinj - Słowenia
Jezioro Bohinj
Jezioro Bohinj
Jezioro Bohinj

Jezioro Bohinj
Jezioro Bohinj
Jezioro Bohinj
Jezioro Bohinj


Noclegi w pobliżu