Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Ojstrica (2350 m n.p.m.)

Ojstrica to pierwszy na wschodzie prawdziwie wysokogórski i skalisty wierch, którego sześćsetmetrowa północna ściana należy do najwyższych i najbardziej honornych w całej grupie górskiej. Wraz ze Skutą uchodzi za najpiękniejszy szczyt Alp Kamnicko-Sawińskich. Kształtna sylwetka góry zdobi nie tylko ogólną panoramę Alp Kamnickich, jest także dopełnieniem mistrzowskiego krajobrazu Logarskiej doliny i Robanov kotu.

Ojstricę można zdobyć czterema szlakami znakowanymi. Te prowadzące z Korošicy oraz szlak przez Škarje nie są wymagające pod względem technicznym. Przydatna okazuje się raczej dobra kondycja - wszak do pokonania mamy minimum tysiąc metrów różnicy wzniesień. Kopinškova pot to z kolei jeden z najpiękniejszych w Alpach Kamnicko-Sawińskich szlaków typu via ferrata, który obok wytrzymałości wymaga także dużej odporności na ekspozycje. 

Z doliny Logarskiej ferratą Kopinškova pot

Najpiekniejszy i najbardziej honorny szlak na ślicznotkę Alp Kamnicko-Sawińskich! Wytrasowany w 1940 r. przez Andreja Kopinška - znanego działacza turystycznego z Celja. Jest to jednocześnie jedna z najtrudniejszych technicznie wycieczek w Alpach Kamnicko-Sawińskich. Konieczny kask,  przydatny  komplet na via ferrate. W obrębie podszczytowego trawersu nad pięćsetmetrową północną ścianą jeszcze latem zalegają strome płaty śnieżne, których bezpieczne pokonanie wymaga użycia sprzętu zimowego. W razie poślizgu nie mamy wiele czasu na egzamin poprawkowy z zatrzymywania się czekanem! Poniżej bowiem znajduje się kilkusetmetrowa ściana. Kopinškova pot jest dodatkowo męcząca z powodu sporej różnicy wysokości, wynoszącej od dna Logarskiej doliny blisko 1500 m.

  • Czas przejścia: 5 godz.
  • Trudnosc: 5

Wędrówkę w Logarskiej dolinie nieopodal pensjonatu Na razpotjuWchodzimy na błotnistą drogę i początkowo wędrujemy lasem na południe w pobliżu koryta wyschniętego potoku. Po dziesięciu minutach szlak zaczyna się stromiej wznosić. Docieramy do skał gdzie zaskoczy nas trzydziestometrowej długości tunel, ubezpieczony wewnątrz liną stalową. Przydatna latarka. Wznosimy się teraz zakosami poprowadzonymi stromym stokiem.  Po około 40 minutach od początku wędrówki przechodzimy ubezpieczonym trawersem do skrzyżowania szlaków. Skręcamy w lewo i w 20 min. docieramy do schroniska Koča na Klemenči jami.

Po 45 minutach docieramy do rozdroża szlaków obok kociołka Zgornja jama. Tu skręcamy w lewo i wspinając się między rzedniejącymi modrzewiami podziwiamy urwiska północnej ściany, pod którą widać spory płat śnieżno-lodowy. Ścieżka wijąc sie wśród kosodrzewiny i piargów wyprowadza nad przełęcz Škrbina (1792 m n.p.m.), oddzielajcą Ojstricę od witkiej Krofički.

Szlak z przełęczy prowadzi w prawo na południe do skalnej niszy, gdzie zaczyna się właściwa via ferrata. Wspinamy się przy pomocy ciągu dobrych ubezpieczeń i docieramy do trawnika, którym stromo wznosimy się do grzebienia. Powietrzny szlak dociera do kluczowego miejsca ferraty: pionowego komina, który wyposażony jest w dobre ubezpieczenia. Nad kominem szlak wiedzie długim trawersem nad północną ścianą Ojstricy do grani północno-zachodniej. Latem zalegać tu mogą strome płaty śniegu, których pokonanie bez sprzętu zimowego jest bardzo ryzykowne! Szlak wspina się północno-zachodnią granią i wyprowadza na widokowy szczyt.