Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

/

Grintovec (2558 m n.p.m.)

Grintovec

Najwyższy szczyt Alp Kamnicko-Sawińskich jest łatwo rozpoznawalny w panoramach ze względu na kształt regularnego stożka. Grintovec jest najłatwiej dostępnym wysokim szczytem w paśmie. Południowy skłon zwany Streha (dach) ma charakter stromego, skalistego trawnika i umożliwia pozbawione trudności technicznych, choć męczące ze względu na ogromną deniwelację, dojście do wierzchołka. Szlaki wiodące z północy mają już charakter średnio trudnych via ferrate, prowadzących po przepastnych kilkusetmetrowych ścianach nad Jezerskiem.

Góra jest również areną odbywającego się na przełomie lipca i sierpnia ekstremalnego biegu górskiego Tek na Grintovec. Mordercza trasa wiedzie z Kamniškiej Bistricy przez Kokrsko sedlo na szczyt, a jej parametry mówią same za siebie: 9600 m długości i 1957 m podbiegu. Obecny rekord nowozelandczyka Jonathana Wyatta wynosi 1 godzinę 15 minut i 43 sekundy. Przeciętnemu turyście trasa taka zabierze około 6 godzin. 

 

Na Grintovec przez Kokrsko sedlo

Najpopularniejszy szlak dojściowy na dach Alp Kamnicko-Sawińskich. Wycieczka pozbawiona trudności technicznych, choć męcząca ze względu na ogromną różnicę wysokości wynoszącą blisko 2000 m oraz stałą stromiznę.

  • Czas przejścia: 6 godzin
  • Trudnosc: 3

Od schroniska Dom v Kamniški Bistrici (600 m n.p.m.) idziemy drogą mijając za mostkiem odejście szlaku na Kamniško sedlo. Dwieście metrów dalej opuszczamy drogę i lasem podchodzimy łagodnie do kolejnej drogi leśnej. Idąc nią mijamy po lewej stronie skałkę Žaganapeč (812 m n.p.m., Piłowana skała), będącą eratykiem (głazem narzutowym) o rozmiarach 20 na 8 m, przyniesionym przez lodowiec z górnej części doliny.

Po 10 minutach docieramy do Konca (890 m n.p.m.), gdzie znajduje się dolna stacja kolejki towarowej na Kokrsko sedlo. Dotąd można też dojechać autem po słabej drodze gruntowej oszczędzając godzinę podejścia. Szlak zakręca w lewo i nawiązując do przebiegu liny kolejki towarowej monotonnie wspina się lasem po lewej stronie stromego jaru (krótki odcinek stalowej liny). Po przekroczeniu jaru dolina się rozszerza, ścieżka zaś towarzysząc linie kolejki zbliża się zakosami do przełęczy Kokrsko sedlo i schroniska Cojzova koča.

Stąd podchodzimy stromą kosówką i na pierwszym rozdrożu szlaków skręcamy w lewo. Po trawersie dolinki Spodnje jame docieramy do kolejnego rozgałęzienia ścieżek, gdzie wybieramy prawy wariant. Wznosimy się teraz w kierunku skał Malego Kokrskega Grintavca (2450 m n.p.m.). Obchodzimy je po lewej stronie i wznosimy się stromo po trawiasto-kamienistym zboczu Strehy. Tuż przed szczytem osiągamy grań nad płaskowyżem Veliki podi, skąd rozciąga się wspaniała panorama na wschodnią część pasma. Stąd jeszcze kilka minut stromego podejścia na dach Alp Kamnicko-Sawińskich.