Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie sprawdź

  • Brezje
  • Brezje
  • Droga pokoju
  • Brezje
  • Pominik Św. Trójcy
  • Brezje - kaplica
  • Brezje - park
  • Droga pokoju
  • Muzeum
  • Brezje - kościół
  • Droga pokoju w Brezje
  • Galeria
  • Muzeum

Niewielka wieś położona przy gorenjskiej szosie jest dla Słoweńców tym, czym dla Polaków Jasna Góra. W największym sanktuarium Maryjnym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (Marija Pomagaj), którego kopię znajdziemy w niemal każdym słoweńskim kościele. 

Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki we wsi Brezje niedaleko Radovljicy jest narodowym sanktuarium Słowenii, a wizerunek Matki Boskiej z Brezje jest postrzegany jako obrońca narodu słoweńskiego. 

Spis treści:

Narodowe Sanktuarium Maryi Wspomożycielki w Brezje

Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki we wsi Brezje niedaleko Radovljicy jest narodowym sanktuarium Słowenii, a wizerunek Matki Boskiej z Brezje jest postrzegany jako obrońca narodu słoweńskiego. Miłosierny obraz Maryi Wspomożycielki został namalowany w 1814 roku przez Leopolda Layera do starego wiejskiego kościoła św. Wittusa. Około 1863 roku odnotowano pierwsze cudowne uzdrowienia, a obraz zaczął przyciągać licznych pielgrzymów ze Słowenii i zagranicy. Każdego roku kościół odwiedza ponad 400 000 pielgrzymów.

Wioska Brezje położona jest w północno-zachodniej Słowenii, w regionie Gorenjska, w pobliżu słynnego jeziora Bled i miasta Radovljica.

Bazylika Matki Bożej Wspomożycielki

W XIV lub XV wieku kościół św. Wita stał na miejscu dzisiejszego kościoła pielgrzymkowego w dość słoweńskiej alpejskiej wiosce Brezje. W 1800 r. Proboszcz z Mošnje, o. Urban Ažbe, wydał polecenie powiększenia kościoła św. Wita o małą kaplicę ku czci Maryi Wspomożycielki. W 1814 roku malarz Leopold Layer z pobliskiego miasta Kranj namalował kaplicę i obraz Matki Bożej. Po kilku cudownych uzdrowieniach pielgrzymka do Brezje staje się bardzo popularna, czyniąc kościół zbyt małym, aby pomieścić wszystkich pielgrzymów. W 1898 roku konsekrowano nowo wybudowany klasztor franciszkanów, dwa lata później dobudowano obecny kościół neorenesansowy i konsekrowano.

Papież Jan Paweł II nadał kościołowi w Brezje tytuł bazyliki mniejszej na podstawie dotacji apostolskiej 5 października 1988 roku.

Fasada jest ozdobiona mozaikowymi symbolami, napisami, rozetami i innymi dekoracyjnymi elementami artystycznymi według planów architekta Ivana Vurnika z Radovljicy. Pomiędzy dwoma półkolistymi filarami z czerwonego marmuru znajdują się dwuskrzydłowe, umiejętnie zaprojektowane drzwi. Na prawym skrzydle, od dołu w górę, znajdują się wyrzeźbione wizerunki proroków - Mojżesza, Dawida i Izajasza - którzy przepowiadali narodziny Marii. Na lewym skrzydle wizerunki proroków Marii: Sary, Racheli i Judyty.

Wnętrze kościoła jest renesansowe. Nad głównym białym ołtarzem znajduje się mozaika przedstawiająca św. Wita, który do dziś pozostaje patronem kościoła. Na ołtarzu głównym i wszystkich trzech ołtarzach bocznych posągi są dziełem słoweńskich artystów Janeza Vurnika, Jože Pavlina, Ivana Grohara i Ivana Vavpotiča. Duży ołtarz tabernakulum uważany jest za jedno z najpiękniejszych dzieł Vurnika.

Bazylika Maryi Wspomożycielki jest otwarta przez cały dzień na modlitwę i uwielbienie - od rana do końca wieczornej Mszy św.

Harmonogram mszy:

• Dni powszednie: 7:00, 8:30, 10:00, 19:00 (18:00)*

• W soboty: 7:00, 8:30, 10:00, 16:00, 19:00 (18:00)*

• Niedziele i święta religijne: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00, 19:00*

(*) w okresie zimowym

Oficjalna strona bazyliki: http://www.marija.si/en/

Kaplica Brezje

Kaplica Maryi Wspomożycielki

Chociaż kaplica Maryi nie stoi na środku kościoła, reprezentuje serce sanktuarium w Brezje. Sufit i wizerunek Maryi w drewnianym ołtarzu namalował w 1814 roku Leopold Layer jako wyraz wdzięczności za ocalenie z napoleońskiego więzienia. Po 1863 r. przy ołtarzu Maryi pojawia się kilka cudownych uzdrowień, a obraz Matki Bożej odwiedzają pielgrzymi z bliska i daleka.

W 1907 r. Arcybiskup Anton Bonaventura Jeglič koronuje obraz Maryi Wspomożycielki złotą koroną. W paleniskach wielu Słoweńców Maryja z Brezje jest nazywana „Królową Słoweńców”. Podczas drugiej wojny światowej i po niej święty obraz jest przechowywany w Trsacie (Chorwacja) i w katedrze w Lublanie. 17 maja 1996 r. przed obrazem modlił się papież Jan Paweł II, podarował jej także wieniec z różańca.

Podłoga kaplicy jest wykonana z piaskowanego bośniackiego granitu, a ściany pokryte są istryjskim marmurem. Ołtarz, który zachował swoje niewielkie rozmiary, wykonany jest z białego marmuru z Carrary. W pozłacanym tabernakulum znajduje się kiść winogron zwisająca z winorośli, a świecące rubiny reprezentują winogrona. Nad tabernakulum wisi obraz miłosierdzia Maryi Wspomożycielki w pozłacanej metalowej ramie, na której znajdują się różnorodne kamienie naturalne zebrane z całej Słowenii.

Pielgrzymi ozdobili kaplicę licznymi obrazami wotywnymi, pamiątkami, zdjęciami oraz pisemnymi wiadomościami, jako dowód głębokiej wiary i miłości Słoweńców do Maryi Wspomożycielki w Brezje.

Pomnik Papieża Jana Pawła II

W maju 1996 roku papież Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził Słowenię. Zaraz po wylądowaniu na lotnisku w Lublanie odwiedził Bazylikę w Brezje i modlił się przed obrazem Maryi Miłosiernej. Ku pamięci tego wydarzenia został wzniesiony duży posąg z brązu papieża Jana Pawła II tuż obok bazyliki w Brezje.

Muzeum narodzenia Brezje

Muzeum Narodzenia Brezje

Współczesne Muzeum Narodzenia Pańskiego znajduje się w sąsiedztwie Bazyliki Maryi Wspomożycielki w Brezje. Spacer po muzeum wprowadza zwiedzającego w historię tworzenia szopek, znaczenie poszczególnych postaci, scen oraz różne metody i materiały użyte do ich wykonania.

Pierwsza część muzeum przedstawia historię szopek i narzędzi do ich wykonania, a także różne rodzaje szopek: Boże Narodzenie, Pasyjne, Pięćdziesiątnica i Zmartwychwstanie. W muzeum znajdują się również tradycyjne słoweńskie szopki bożonarodzeniowe, które w dawnych czasach ustawiano na Boże Narodzenie w tak zwanym „kąciku Bożym”.

W kontynuacji muzeum znajdują się liczne szopki stworzone przez Słoweńców, a także te z innych części Europy, a nawet innych kontynentów. Przez obce ziemie, w świetle gwiazdy, która przywiodła Mędrców do Betlejem, zwiedzający muzeum kierowani są do nowej części muzeum, gdzie film opowiada o narodzinach podczas wojny i w czasach współczesnych. Muzeum zawiera ponad 500 szopek z całego świata.

Nowa część muzeum poświęcona jest ustawieniu większych pojedynczych szopek. Tutaj goście zmieniają się ze zwykłych obserwatorów i wkraczają w świat szopek.

Więcej o muzeum i godzinach otwarcia

Klasztor franciszkanów i sanktuarium św. Franciszka z Asyżu

Obok bazyliki znajduje się klasztor franciszkanów, zbudowany w 1898 roku. W atrium między kościołem a klasztorem znajduje się kapliczka św. Franciszka z Asyżu, wykonana w stylu słoweńskich chat według planów architekta Ivana Vurnika.

Obraz ołtarzowy jest dziełem malarza Lojze Perko. Atrium zdobią mozaiki wykonane według planu Vurnika przez zakonnice z Radovljicy. Teren przed bazyliką zaprojektowano według planów najsłynniejszego słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Na osi parku znajduje się pomnik Świętej Rodziny.

Galeria pieśni słońca

Galeria Pieśni Słońca

W szerokim korytarzu klasztoru w Brezje znajduje się stała ekspozycja prac malarza akademickiego Nikolaja Mašukova. Ten wyjątkowy artysta urodził się na Syberii (Rosja), gdzie ukończył Moskiewską Szkołę Malarstwa, Rzeźby i Architektury. W 1994 roku wraz z żoną Mašą Bersan Mašuk, również artystką, przeprowadził się do Słowenii i znalazł swój dom w pobliskiej miejscowości Ljubno.

Wystawa obrazów zatytułowana Droga Krzyżowa przedstawia 14 stacji drogi krzyżowej Jezusa, kończącą się zmartwychwstaniem Jezusa. To nie tylko 15 obrazów, ale raczej cała galeria portretów przedstawiających to, co Jezus widział w drodze na Kalwarię.

Biuro pielgrzymkowe Brezje

Duże, nowoczesne biuro pielgrzymkowe w Brezje dostarcza informacji o sanktuarium, sprzedaje książki religijne i szereg pamiątek. Biuro otwarte jest codziennie od 7:00 do 20:00 w okresie letnim i do 19:00 w okresie zimowym.

Duży parking znajduje się bezpośrednio przed biurem Pielgrzyma i Bazyliką (opłata: 2 € za dzień). Do Brezje można dojechać w ciągu kilku minut ze zjazdu Brezje z autostrady A2 (tunel Ljubljana - Karavanke). Częste autobusy z Radovljicy, Bledu i Lublany dojeżdżają codziennie do Brezje (dworzec autobusowy Črnivec). W miesiącach letnich Radovljicy i Bledu łączy z Brezje specjalny autobus „Hop-On Hop-Off”.

Szlaki turystyczne w Brezje

- Ścieżka pokoju Brezje zaczyna się przed Bazyliką w Brezje i prowadzi przez łąki i lasy do zachwycających wodospadów Peračica. W drodze do wodospadu krzyżuje się siedem drewnianych mostów przez potok Peračica. Ścieżka reprezentuje cudowne współistnienie naturalnego, kulturowego i duchowego krajobrazu. (2 godz.)

Więcej o szlaku

- Ścieżka różańcowa to okrężna wędrówka w formie wieńca różańcowego ze spektakularnymi widokami na okoliczne góry. Szlak zaczyna się i kończy przy Bazylice Maryi Wspomożycielki w Brezje i prowadzi przez pola oraz lasy do spokojnych wiejskich osad pod Mt. Dobrča. (4 godz.)

Więcej o szlaku

- Szlak pielgrzymkowy Otoče - Brezje

Szlak ten ożywia najpopularniejszy niegdyś szlak pielgrzymkowy do Brezje. Ze stacji kolejowej w Otoče oznakowana trasa prowadzi przez łąki i lasy (oraz krótki odcinek drogi asfaltowej) do Brezje. Opcjonalnie można wybrać się do wioski Ljubno, aby odwiedzić kościół pielgrzymkowy Maryi „Chorej” i obejrzeć niezliczone freski na elewacjach domów mieszkalnych.

Więcej o szlaku

- Szlak św. Jakuba (Podbrezje - Radovljica - Bled)

„Gorenjska gałąź” słoweńskiego szlaku św. Jakuba prowadzi ze stolicy Lublany do starożytnego miejsca pielgrzymek górskich św. Višarje (Monte Lussari). Trzecia część tego długiego spaceru jest naprawdę bogata zarówno w naturalne piękno, jak i zabytki. 

Rozpoczynając od ufortyfikowanego kościoła Matki Boskiej Smutnej w Podbrezje na wzgórzu, szlak prowadzi do idyllicznej słoweńskiej wioski Ljubno, słynącej z kościoła „Stricken Mary”. Z Ljubna do narodowego sanktuarium Słoweńców w Brezje można dojść w zaledwie godzinę. Po otrzymaniu błogosławieństwa od Maryi Wspomożycielki pielgrzym kontynuuje wędrówkę do Radovljicy - jednego z najpiękniej zachowanych średniowiecznych miast w Słowenii. Końcowa część spaceru jest naprawdę ekscytująca, ponieważ prowadzi pielgrzyma nad brzegi słynnego na całym świecie jeziora Bled.

Niedaleko Brezje

W odległości krótkiej przejażdżki samochodem lub rowerem znajduje się malownicze stare miasto Radovljica z zachowaną domy z XVI, XVII i XVIII wieku oraz liczne muzea.

Więcej informacji o Radovljicy

 

Źródło: www.radolca.si #ifeelslovenia


Brezje w skrócie:

Brezje - zabytkowy kościółNiewielka wieś położona przy gorenjskiej szosie jest dla Słoweńców tym, czym dla Polaków Jasna Góra. W największym sanktuarium Maryjnym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (Marija Pomagaj), którego kopię znajdziemy w niemal każdym słoweńskim kościele. Gospodarstwo agroturystyczne Tominc-Frelih, pizzeria, restauracja.

Historia kościoła św. Wida sięga XV w. Z czasem do korpusu świątyni dobudowano kaplice: św. Antoniego Pustelnika (1772) oraz Maryjną - skrywającą cudowny obraz (1800).

Maria z Brezji jest swobodną kopią obrazu Łukasz Cranacha st. z katedry św. Jakuba w Innsbrucku, namalowaną w 1814 r przez Leopolda Layera (1752-1828) z Kranja. Niecodzienna jest geneza cudownego obrazu. W czasie zajęcia Kranjskiej przez wojska Napoleona artysta został skazany na długoletnie więzienie za podrabianie pieniędzy. W trakcie odbywania kary zaprzysiągł sobie, iż po wyjściu „na wolność” namaluje obraz poświęcony Marii, przeznaczony dla znanego już w tym czasie sanktuarium.

W krótkim czasie od umieszczenia dzieła w sanktuarium zaczęli do Brezji przybywać pielgrzymi, przyciągani informacjami o licznych cudach. W latach 1889-1900 powiększono kościół nadając mu neorenesansowy charakter. Od tego czasu sanktuarium opiekują się członkowie zgromadzenia franciszkanów, których klasztor którego klasztor znajduje się na północ od kościoła. W 1907 r. obraz został koronowany przez arcybiskupa Goricy i pierwszego słoweńskiego kardynała, Jakuba Missie.

W czasie okupacji franciszkanie wywieźli obraz i ukrywali go w klasztorach zgromadzenia poza Słowenią do 1947 r.

W 1988 r. Jan Paweł II podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej. Ojciec Święty odwiedził sanktuarium 17 maja 1996 podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Słowenii. Po modlitwie przed obrazem wpisał do księgi gości: "Mario, wspomóż! Janez Pavel II". Przed bazyliką stoi rzeźba Papieża projektu Stane Kolmana oraz interesująca rzeźba Świetej Rodziny. W budynku klasztoru znajduje się niewielkie muzeum z kolekcją wotywów, jasełek i galerią. Członkowie zgromadzenia franciszkanów przyjmują rokrocznie w Brezjach blisko 300 tys. pielgrzymów.

Na północny-zachód od Brezji w dolinie potoku Peračica znajdują się dwa wodospady kilkumetrowej wysokości - Peračiški slapovi. W okolicy wydobywano masywny mioceński tuf wulkaniczny peračiški tuf o zielonkawym zabarwieniu, będący śladem po tzw. wulkaniźmie smerekowskim. Służył on kamieniarzom z  niedalekiego Črnivca jako materiał na ozdobne detale architektoniczne, które spotykamy w budynkach w całej niemal Słowenii.