Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

Artykuły Słowenia bez winiety, w drodze do Chorwacji


Słowenia bez winiety, bez stresu i w pięknych okolicach

Udają się Państwo samochodem do Chorwacji przez Słowenię od strony Grazu w kierunku Zagrzebia? 15€ za przejazd jeszcze nieukończoną autostradą wydaję się Państwu zbyt dużym wydatkiem? Za Wami już ponad 700 kilometrów i odpoczynek w pięknym miejscu dobrze by Wam zrobił? Jeśli na którekolwiek z tych lub podobnych pytań odpowiedzieliście „TAK”, proszę czytać dalej; a jeśli Wasza odpowiedź była „NIE”, czytając dalej być może zdecydują się Państwo na zjazd z autostrady i podziwianie przepięknych widoków prawdziwej Słowenii. 

Winiety w Słowenii

Sami także chętniej przeznaczamy pieniądze na degustację wina czy dobry obiad niż przejazdy tylko potencjalnie szybszymi drogami. Odkąd podróżują z nami dzieci sprawdzone miejsca postojowe (dobre jedzenie, bezpieczne miejsce do zabaw i wybiegania się) stały się dla nas jeszcze większym priorytetem. Jeśli i Wy myślicie podobnie przejeżdżając przez Słowenię, to nic prostszego, jak wybrać przedstawioną niżej alternatywę i unikając autostrad zjechać do malowniczych zakątków regionu rozciągającego się między Mariborem a Lendawą. Czyli uroczej, zielonej, przyjaznej i jakże cieszącej podniebnie Prlekii!

Proponujemy Państwu trasę: Leibnitz – Bad Radkersburg – Gornja Radgona (kierunek Ljutomer) – Radenci – Hrastje-Mota – Križevci – Ljutomer (cały czas kierunek Središče ob Dravi) – Stročja vas – Hermanci – Vuzmetinci (tu droga odbije w lewo, ale jest tablica na Središče ob Dravi) – Kog (tu dalej cały czas prosto) – Jastrebci – Vitan – Središče ob Dravi (kierunek Čakovec) dojedziecie Państwo do przejścia granicznego. A dalej już przez Trnovec – Gornji Hraščan, gdzie trzeba skręcić w prawo na Varaždinska cesta (kierunek Varaždin), tam znaleźć wjazd na autostradę: pojechać przez miasto albo skręcić tuż przed miastem na autostradę A4 Varaždin-Zagrzeb.

Oczywiście mamy dla Was więcej perełek niż tylko obietnica pięknych widoków słoweńskich goric, czyli pagórków porośniętych winoroślą. Oprócz odpoczynku dla oczu, uszu oraz nóg (zwłaszcza prawej) polecamy możliwości krajoznawczo-kulinarne czekające na Państwa w tym pięknym regionie. Mogą być one atrakcją jednodniowego pobytu lub wycieczką odpoczynkową w drodze.

Biotermy Mala Nedeljaoprócz całodniowego kąpania w przejrzystych wodach termalnych, sauny i masaży oferują Państwu nocleg w nowy, ekologiczny i nowoczesnym hotelu, co może okazać się dobrą alternatywą odpoczynkową. A przy okazji zyskacie Państwo dzień lub prawie dwa na zapoznanie się z okolicą i odwiedzenie atrakcji, które ten region oferuje. Alternatywą (także kulinarno-degustacyjną) jest nocleg w rekomendowanych agroturystykach Hlebec i Puklavec. (mając noclegi w każdym z opisanych tu obiektów agroturystycznych otrzymacie Państwo rabaty na kąpiele w Biotermach; specjalne kupony rabatowe należy zabrać od właścicieli przed wizytą w Biotermach).

Do term Bioterme Mala Nedelja najłatwiej dojechać trasą: Ljutomer – Cezanjovci – Radoslavci – Mala Nedelja – Moravci v Slovenskih Goricah (wszędzie wzdłuż tej trasy znajdują się tabliczki z napisem „Bioterme”).

Jeśli nocleg nie jest Państwu potrzebny, to na pewno dobrze byłoby przekąsić coś dobrego i niebanalnego. Nasze rekomendacje odpoczynkowo-gastronomiczne są dwie i bardzo po drodze: Agroturystyka Hlebec lub Puklavecw miejscowości Kog, każda na swoim pagórku. Odpowiedniejszego miejsca na tej trasie pod względem jakości jedzenia prawdopodobnie nie ma. Dla obu są tabliczki w miasteczku Vuzmetinci – kierunek Kog. A w tym miasteczku – do Hlebca na lewo, do Puklavca na prawo (też są tabliczki).

Jeśli do tego akapitu dalej nie są Państwo przekonani, że proponowana przez nas trasa jest dobrą alternatywą, dodam, że w obu agroturystykach na gości oczekują z domowym winem i regionalną zimną płytą (a czego tam nie ma!) w cenie odpowiednio 5€ i 5,5€/osoba; jeśli chcieliby Państwo zjeść ciepły posiłek – obiad lub kolację, który jest w cenie między 12€ a 15€/osoba, potrzeba się będzie zapowiedzieć przynajmniej dzień wcześniej jeśli podróżują Państwo w tygodniu, w soboty i niedziele wystarczy się zapowiedzieć z trasy zaraz po przekroczeniu granicy w mieście Gornja Ragdonja.

Ale i to visitslovenia.pl rozwiązało na Państwa korzyść. Proszę przesłać sms pod numer 00386 41 689 229 Hlebec lub 00386 41 916 343 Puklavec o treści x os (gdzie x znaczy liczbę osób jedzących posiłek; jeśli jedzie z Wami dziecko sms wyglądał będzie: 2+1, gdzie pierwsza cyfra to liczba dorosłych, druga –dzieci), yy.yy h (gdzie yy.yy znaczy planowaną godzinę posiłku, do agroturystyk mają Państwo około pół godziny jazdy), datę (23.7.) oraz podpisany Państwa Nazwiskiem.

A więc przykładowo wyglądający tak:

5os (2+3), 23.7.,14:30, Kowalski.

W odpowiedzi otrzymacie Państwo sms o treści „OK”, znaczący, że Państwa posiłek będzie wtedy na Państwa czekał lub „NE, yy.yy”, znaczący, że wolne miejsce mają o godzinie podanej w smsie i wtedy Państwa oczekują lub „NE NE”, znaczący, że mają wszystko zajęte. Jeśli przesyłanie smsów wydaje się być skomplikowane lub czasochłonne polecamy zadzwonić i na posiłek umówić się telefonicznie.

Alternatywą dla wymienionych wyżej agroturystyk są wygodne, komfortowe i przyjazne dzieciom Apartamenty rodziny Vrbnjak, położone 3 km od Bioterm. Mają tu także stadninę koni oraz ekologiczne uprawy rolnicze. Gospodarze oferują swoim gościom jazdę konną dostosowaną do umiejętności (przejażdżki dla dzieci na koniu, w kole lub wycieczki konne po pobliskich lasach i łąkach). Chlubią się własnym jedzeniem, a w wyroby mięsne zaopatrują także zaprzyjaźnione agroturystyki.

Ale nie samym chlebem człowiek żyje, choć w tym miejscu o diecie warto zapomnieć. Dla chcących odetchnąć wśród winnic i skosztować złotych win to miejsce jest idealne. I widoki... Gdziekolwiek nie spojrzeć tylko winnice i pagórki. I cisza. I piękno. I spokój. Nic tylko wziąć głęboki oddech i... wypocząć.

Aby Państwo mogli łatwej znaleźć wspominane ośrodki, dodajemy jeszcze dokładne adresy z koordynatami GPS oraz numery telefonów (przybywając do nich warto powiedzieć, że jesteście Gośćmi visitslovenia.pl):

Życząc udanego wypoczynku i smacznego pozostajemy do mailowej dyspozycji w celu dokonania rezerwacji,

Polecamy artykuł przedstawiający trasę przez zachodnią Słowenię.

Mapa trasy

Noclegi w drodze do Chorwacji

Aby Państwo mogli łatwej znaleźć wspominane ośrodki, dodajemy jeszcze dokładne adresy z koordynatami GPS:

Agroturystyka Hlebec

Kog 108

2276 Kog

Kom.: 00386 41 689 229

GPS: N: 46,4594 E: 16,2435

 

Agroturystyka Puklavec

Zasavci 21

2275 Miklavž pri Ormožu

Kom.: 00386 41 916 343

GPS: N: 46,4546 E: 16,2302

Terme Olimia

Zdraviliška cesta 24

3254 Podčetrtek

Tel: 00386 3 829 70 00

GPS: N: 46,1583 E: 15,6069

 

Bioterme Mala Nedelja

Moravci v Slovenskih goricah 34/b

9243 Mala Nedelja

Tel.: 00386 2 565 2000

GPS: N: 46,5147 E: 16,0522

 

 

 

Tekst:
Anna Bogacz-Udovč, POLSLO, Korekta: visitslovenia.pl