Słowenia - turystyka, atrakcje, noclegi

Bezpłatna rezerwacja noclegów w Słowenii w najlepszej cenie dowiedz się więcej

Artykuły Narty w SłoweniiSłowenia, choć mała, ośrodków narciarskich ma wiele. Każdy z nich ma w sobie coś, co przekonuje bywalców by wracali właśnie tam. Dla narciarzy–turystów wybierających się do Słowenii na narty po raz pierwszy skrywają wiele małych tajemnic, które tylko czekają by je odkryć. 

Miło nam poinformować, że  Visitslovenia.pl wraz z biuem podróży Starlight w listopadzie 2017 roku uruchomiły polską wersję popularnego w Europie serwisu rezerwacyjnego dla narciarzy SKIFUN.EU.

 • ponad 400 hoteli, apartamentów i miejsc noclegowych z Austrii, Włoch, Francji i Słowenii
 • ponad 150 ośrodków narciarskich 
 • bezpłatne rezerwacje
 • ponad 100 000 zadowolonych klientów rocznie

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI BEZPOŚREDNIO NA SKIFUN.EU


Właśnie ten ogrom drobiazgów i lokalnych specjalności zarówno kulinarnych jak i przyrodniczych jest tym, co wyróżnia słoweńskie ośrodki narciarskie. To, co jest typowe dla całego kraju, czyli różnorodność w miniaturze, można powiedzieć także o ośrodkach narciarskich – różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na to, w której strefie klimatycznej są położone. Mówiąc o turystach–narciarzach mamy na myśli zarówno narciarzy jak i snowboardzistów. Oferta słoweńskich ośrodków skierowana jest do obu grup bywalców na zimowych stokach. Obie grupy mają na stokach w Słowenii takie same prawa. 

Turysta przyjeżdżający do Słowenii na narty ma do wyboru więcej możliwości zabawy bądź sportu na śniegu: może wybrać Kanin – górę inspiracji, najwyżej położone centrum narciarskie w Słowenii, usytuowane na samej granicy z Włochami. Kanin łączy w sobie duch śródziemnomorski i pięknych Alp Julijskich. Na turystów czeka także Vogel – ośrodek w samym sercu parku narodowego Triglav. Znajduje się nad malowniczym jeziorem Bohinj, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Triglav, najwyższy szczyt w Słowenii; Rogla, położona wśród lasów Pohorja, w których skrywa się mnóstwo tras biegowych o różnym stopniu trudności. Każdy z opisanych ośrodków ma coś, co odróżnia go od innych. Dodatkowym atutem, zwłaszcza dla Polaków przyzwyczajonych do pokonywania dużych odległości między ośrodkami, może być fakt, że nie są od siebie bardzo oddalone.
Słowenia jest jedynym słowiańskim krajem położonym wśród Alp. Oprócz atrakcyjności, które gwarantuje jej położenie dla opisanych ośrodków sportów zimowych typowa jest słowiańska gościnność, cecha, która polskiemu turyście prawdopodobnie przypadnie do gustu. Poza możliwością jeżdżenia na nartach oferta lokalna każdego z ośrodków zawiera także wiele atrakcji dodatkowych, z których można skorzystać, bądź miejsc, które można zwiedzić. Lokalna oferta poszczególnych ośrodków jest dokładnej opisana w artykułach je bliżej gdyż każdy z nich ma lokalne specjalności, które można znaleźć tylko tam. Jednym słowem można powiedzieć, że oferta dodatkowa zawiera przede wszystkim: siłownie, salony spa i wellness. Dodatkowe atrakcje znajdują się we wszystkich głównych ośrodkach lub w ich okolicy. Różnorodna oferta gwarantuje doskonałą zabawę i brak nudy także w przypadku, gdy pogoda nie pozwala w pełni korzystać z zimowego szaleństwa.
 

 

Najważniejszymi słoweńskimi ośrodkami narciarskimi są:
 • Kanin: ośrodek wysokogórski na wysokości ponad 2000 metrów, dostępny od strony słoweńskiej z miasta Bovec. Od strony Włoch jest połączony z centrum narciarskim Sella Nevea, dostępny z miasta Tarvisio. Bilety całodniowe w zimie kosztują koło 30 euro, dla dzieci 20. Można kupić też bilety wielodniowe lub godzinowe.

więcej informacji
 

 • Vogel: malowniczo położony ośrodek w sercu Alp Julijskich z widokiem na Triglav. Dysponuje wieloma malowniczymi trasami narciarskimi o różnych stopniach trudności. Co roku przygotowana jest też krótka trasa do biegu na nartach na samych szczytach Alp. Ceny biletów dziennych to 26 euro dla dorosłych, dla dzieci 17 euro. W dniach roboczych ceny są niższe o dwa euro. Możliwy jest zakup biletów wielodniowych lub rodzinnych. 

więcej informacji

 • Kranjska Gora: najstarszy, tradycyjny ośrodek narciarski w Słowenii, gdzie pierwsze wyciągi narciarskie uruchomiono w 1948r. Właśnie tam odbywa się turniej Vitranc z cyklu Pucharu świata dla mężczyzn. Blisko ośrodka narciarskiego znajduje się Planica, znana Polakom dzięki wspaniałym sukcesom Adama Małysza. Sama Kranjska Gora oferuje najbardziej rozbudowaną ofertę w Słowenii obejmującą wiele lekkich, średnich i trudnych tras. Swoje miejsce na śniegu znajdą tu także snowboardziści i ci, nie tylko mali, na sankach. Ceny biletów w zimie to 29 euro dla dorosłych i 19 euro dla dzieci. Można kupić także bilety wielodniowe. Specjalność Kranjskej Gory to jeżdżenie na nartach w nocy, co kosztuje 20 euro.

więcej informacji

 • Rogla: ośrodek narciarski w sercu Pohorja, otoczony lasami, z bogatą ofertą sportów wodnych, saun i ośrodków spa. Oprócz szusów po stokach oferuje także ścieżki do biegów na nartach. Polskiemu turyście najbliższy – znajduje się we wschodniej części Słowenii. Ceny biletów w zimie to 29 euro dla dorosłych, 16 dla dzieci, z dodatkowymi obniżkami poza weekendami. Dla biegających na nartach cena biletu to 4 euro, dla dzieci do 14 roku bezpłatnie. Można kupić także bilety wielodniowe.

  więcej informacji

 • mniejsze ośrodki, mniej znane, a nie mniej atrakcyjne, choć niżej położone to: Krvavec, Cerkno, Stari vrh, Straža pri Bledu, Golte i Mariborskie Pohorje ze znanym turniejem z cyklu Pucharu świata Złotej Lisicy dla kobiet.

tekst: Anna i Matjaž Bogacz-Udovč